ÜST

Star Wars Sergisinde Karşılaşabileceğiniz Eşsiz Eserler

Macera 1977 yılında başladı. Filmi çeken yönetmen, yapımcı ve senarist dahil olmak üzere kimse Star Wars serisinin bu kadar popüler olacağını öngörmüyordu herhalde. Nasıl olsun? Star Wars serisi, sinema ve popüler kültür tarihinin en çok izlenilen yapımlarından birisi. Serinin fanları her sene daha önce çıkmış yapımları en başa sarıp yeniden izliyor veya yeni çekilen yapımları da büyük bir heyecanla bekliyor. Unutulmayan tek bir şey var, Star Wars macerası asla sona ermiyor. Popüler kültür dediğimiz kavramın uluslararası anlamda en büyük bayrak taşıyanlarından birisi, şüphesiz Star Wars yapımlarıdır. Filmlerinden dizilerine, oyuncaklarından müziklerine kült haline gelmiş bu seriyi gelin biraz daha yakından tanıyalım… 

George Lucas tarafından yaratılan bu evrenin yediden yetmişe milyonlarca hayranı bulunuyor. Sinema filmleri olarak düşünülen bu eser daha sonraları çizgi roman, video oyunları, televizyon yapımları gibi alanlarda bizlerin kalbinde iz bırakan çok önemli bir etkinliğe dönüştü. Ünlü Darth Vader müziği olan İmparatorluk Marşı’nı dinleyince hangimizin tüyleri diken diken olmuyor?  Star Wars serileri boyunca bahsedilen, filme damga vuran “güç”konusu… Güç, filmler ve diğer yapımlarda hep karşımıza çıkan, yetenekli karakterler tarafından kullanılabilen, tüm Star Wars evrenini kapsayan, üstün bir enerji olarak karşımıza çıkmakta. Güç, kullanıcılarına telekinezi, kehanet, öngörü, zihin kontrolü gibi birçok alanda doğaüstü bir takım güçler sunar. Refleks, hız gibi fiziksel kabiliyetlerin de gelişmesini sağlar. Yetenekler her güç kullanan karakterlerde farklı şekillerde ortaya çıkar. 

İyi mi Kötü mü? Karanlık mı aydınlık mı? Jedi mi Sith mi?

Star Wars fenomeninin verdiği en temel mesaj iyilerle kötülerin savaşıdır. Gücü kullanan iyi savaşçılar Jedi, kötü savaşçılar ise Sithler’dir.  İyiler ve kötüler… Aydınlık ve karanlık taraf… Yıldız Savaşları fenomeninin özü, Jedi ve Sithlerin iyilik ve kötülük uğruna verdiği savaşları konu etmektedir. Star Wars dünyasının benzersiz figürlerini efsane kasım avantajıyla satın alabilirsiniz. 1977 yılında başlayan Star Wars serüveni yıllar geçtikçe hayatlarımızda iz bırakmaya devam etti. Serinin fanları filmleriyle, dizileriyle, oyuncaklarıyla, kostümleriyle, müzikleriyle bu şaheseri yaşamaya devam ediyorlar. 

Güç İstanbul’da olacak: Star Wars Fanları İstanbul Buluşması

Star Wars fanlarına güzel bir haberimiz var. Star Wars Fan Sergisi 1 Ekim 2023-1 Şubat 2024 tarihleri arasında İstanbul Sinema Müzesi’nde sevenlerini ağırlayacak. Temelleri 1977 yılında atılan, dünyanın en büyük popüler kültür ögelerinden olan Star Wars serisi bil kültür fenomenine dönüştü. Her yaştan birçok kişiyi etkileyen bu eşsiz seri, güçlü hikayesiyle insanları derinden etkilemeye devam ediyor. İyiler ile kötülerin savaşını merkeze alıp temel insan değerlerini konu edinen bu fenomen, destansı anlatımıyla sevenlerine benzersiz deneyimler sunuyor. Star Wars adına bugüne kadar yapılan en kapsamlı sergi tam 600 parçadan oluşuyor. 40 yıl boyunca büyük emekler verilerek oluşturulan hayran koleksiyonu, İstanbul Sinema Müzesi’nde sevenlerine unutulmaz anlar yaşatacak. Star Wars demek neredeyse 50 yıllık bir deneyim demek. Yaklaşık 50 senede en çok hasılat yapan film serisi olan Yıldız Savaşları tarihe geçti. Sizler de bu sergiye gelerek 50 yılda neler oldu, kendi deneyimleriniz ile beraber bu eşsiz sergiye eşlik edebilirsiniz. Evinizde de Star Wars dünyasından parçalar bulundurmak istiyorsanız efsane cuma avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Güç İstanbul’da Uyanıyor

Elli senelik geçmiş İstanbul Sinema Müzesi’nin geçici sergi salonunda sevenleriyle bir araya gelecek. Serginin içeriğinde 50’den fazla heykel, 120 figür, 30 gerçek ölçekli kostüm, filmlerdeki uzay gemisi savaşları, 25 tane modellenmiş ve elde boyanmış gerçek ölçekli büst ve serideki yaratıkların figürleri bulunuyor. Filmler için tasarlanan objeler, kullanılan orijinal ürünler, gerçek boyuttaki figürler, kasklar, ışın kılıçları, imzalı maskeler, sanal gerçeklik platformları ve set dekorları… Tüm bu repertuar zırhlar, kıyafetler, oyuncuların kendi imzalarını taşıyan film maskeleri, posterler, ve tek tek sanat eseri diyebileceğimiz birçok farklı parçadan oluşuyor. Ziyaretçiler sergi sayesinde popüler kültür tarihine adını kazıyan Yıldız Savaşları dünyasını yakından deneyimleyecek. İçerisine sevenlerini katan Avrupa’nın en büyük Star Wars koleksiyonu kapılarını İstanbullu sevenleri için açıyor. Koleksiyonda Türkiye’den de titizlikle seçilmiş onlarca parça ev sahipliği yapacak. İstanbul’da ilk olarak böylesine büyük bir Star Wars sergisi yapılacağı için hepimiz çok heyecanlıyız. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destekleriyle açılacak olan sergi boyunca Star Wars projelerinin gösterimleri, film okumaları, ve belgesel etkinlikleri gibi pek çok farklı etkinlik Star Wars sevenleri ile bir araya geliyor. Çocuk, genç, yaşlı demeden tüm Star Wars sevenler için İstanbul’a gelen sergi, 1 Ekim’de başlayarak 4 ay boyunca İstanbul Sinema Müzesi’nde sevenleriyle buluşacak. Sergi 1 Şubat 2024 tarihine dek görülebilir. Black friday indirimleri ile Star Wars figürlerini satın alarak evinizi güzelleştirebilirsiniz. 

Sergide Yıldız Savaşları dünyasının minyatürleri, diğer yanda gerçek sinema dekorlarına benzer oluşturulmuş alanlar ve Yıldız Savaşları aksesuarları ön planda olacak. Ana temaları bu şekilde oluşturulmuş sergi hem göze hem kulağa hitap edecek. 17 farklı ülkenin koleksiyoncularının ürünlerinin yer alacağı sergi eşsiz bir estetik hazzı ziyaretçilerine yaşatacak. 

Sizler de 4 ay boyunca İstanbul’a konuk olacak bu sergiyi deneyimlemek isteyebilirsiniz. Her yaştan, çocuk, genç, yaşlı fark etmeksizin birçok hayranı olan bu evreni daha yakından deneyimlemek sizlere iyi gelebilir. Avrupa’nın en büyük Yıldız Savaşları sergisi, 17 ülkenin fanlarının katılımı, 40 yılda oluşturulmuş bir emekten söz ediyoruz. Sergide dolaşırken Jedi ve Sith savaşçılarının neler hissettiğine daha yakından şahit olacaksınız. Hoparlörlerden Darth Vader müziği çalacak, o ana kadar belki onlarca kez dinlediğiniz bu beste artık sizler için daha farklı bir tınıda çalacak. Master Yoda’yı göreceksiniz, onun ne kadar bilge bir karakter olduğuna daha da şaşıracaksınız ve onun sanki daha önce verdiği tavsiyeler kulaklarınıza fısıldanacak. Han Solo’nun gemisi orada sizi bekliyor, gelin ve görün. Han Solonun gemisine atlayacaksınız. Işık hızında giderken Star Wars evrenini ışık hızında göreceksiniz belki de… Aklınıza hayaller gelecek, bazen kurmaca yıllar sonra kanıtlanan bir gerçekliğin yerini alır. Obi Wan Kenobi gibi bir arkadaşınızın olduğunu fark edeceksiniz, kim bilir… Anakin Skywalker de bir zamanlar iyiydi, diyebilirsiniz. Hayal gücünün doruklarına Star Wars sergisi ile yeniden çıkılacak. Buraya kadar küçük notlarla Star Wars evreninden söz ettik; bu evrende iyiler ve kötüler var. Sergiye gelerek en yakın açıdan Yıldız Savaşları evrenini deneyimlemek güzel bir tercih olabilir. Jedi ve Sith kılıçları havalarda uçuşacak, güç seninle olsun!