ÜST

Su Diyeti Nedir? & 3 Günlük Su Diyeti Nedir?

İnsan vücudunun %75’i sudan oluşuyor, bu sebeple günlük tüketilen su miktarı insan vücudu için oldukça önemli. Su tüketimi metabolizmanın çalışmasında ve kan basıncının dengelenmesinde önemli bir rol oynuyor. Yaşamsal faaliyetler için oldukça önemli bir faktör olan su tüketimi son zamanlarda oldukça popülerleşen su diyetinin de ortaya çıkmasına neden oldu. Su diyeti için, özellikle günümüzde sosyal medya vasıtasıyla kulaktan kulağa yayılan ve pek çok danışanın da göz bebeği haline gelen bir diyet diyebiliriz. Dikkatli ve kontrollü uygulandığında oldukça kısa sürede etkisini gösteren hatta egzersize bile ihtiyaç duymadan kalori yaktıran ve bu sayede kilo verdiren bir diyet olarak adından söz ettiriyor. Böylece, sadece bir hafta gibi kısa bir sürede egzersiz yapmadan, enerji harcamadan fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlıyor.

Su diyeti, bir günlük diyet listesinde o gün içerisinde su ve sıvı gıdalar dışında hiçbir gıda tüketilmemesi gerektiğini söylüyor. Yapılan araştırmalara göre, soğuk su tüketildiğinde su sıcaklığının vücut sıcaklığına denk gelmesi için vücut, ekstra kalori harcıyor. Bu sebeple, hızlı kalori yakımıyla beraber vücudun kilo vermesi artarak daha kolay hale geliyor. Gündelik hayatta su tüketiminin önemi de göz önüne alınırsa, olması gereken miktarda su tüketimine yardım eden bu diyet sayesinde, böbrekler görevini daha iyi yerine getiriyor ve vücuttan toksinlerin atılması sağlanıyor. Eklem ve dolaylı yoldan omurga sağlığına iyi gelen su, kan basıncını da dengeleyerek vücut sıcaklığının da dengelenmesine katkıda bulunuyor.

Bir hafta boyunca uygulanması gereken bu diyette günlük 3 litre suyun yanı sıra bitki çayları, çorbalar, bol sulu meyveler, meyve suları ve detoks suları da tüketilerek diyet destekleniyor. Oldukça düşük kalori alınan bir diyet olduğundan dolayı insan vücudunda enerji açığına sebep oluyor. Fakat bu endişelenilmesi gereken bir durum değil. Metabolizmayı da hızlandıran bu diyet bu şekilde kilo kaybının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Bu diyet sadece su içilerek uygulanabileceği gibi sıvı içeriği yüksek her türlü besinlerin de listeye eklenmesiyle uygulanabilir hale geliyor. Diyette yalnızca su tüketiliyor oluşu, günlük vücuda alınması gereken besinlerin yeterli sayıda alınmamasından kaynaklı olarak herhangi bir sağlık sorununa karşı, diyeti uygulamaya karar veren kişilerin besin değeri yüksek olan besinleri diyetine eklemesi gerektiğini söylüyor. Su diyetinin aynı zamanda 3 gün uygulanan bir çeşidi de bulunuyor.

3 Günlük Su Diyeti Nedir?

Su diyeti aslında su orucu olarak da biliniyor. Gıda tüketimini azaltma yöntemi olarak bilinen oruç, yıllardır sağlık için de uygulanıyor. Bilinçli bir şekilde yapıldığında su diyeti, hem bağışıklık sisteminizi hastalıklara karşı koruyor hem de 3 günde 3 kilo vermenize yardımcı oluyor. Su diyetinin, tıbbi gözetim olmadan 72 saatten daha fazla uygulanmaması gerekiyor. Vücudun toksinlerden arınmasını ve temizlenip yenilenmesini sağlayan pek çok etkisinin yanı sıra son derece dikkatli ve kontrollü uygulanması gereken bir diyet çeşidi olarak karşımıza çıkıyor.

Alışılmış diyetlerin aksine oldukça kısa bir sürede hızlı kilo vermeyi vadetmesiyle günümüzde oldukça popüler olan ve çok tercih edilen su diyeti, doğru uygulanmadığında beraberinde belirli sağlık sorunlarını getirebiliyor. Su diyetine başlamaya karar vermeden önce kişilerin bireysel sağlık durumuna göre araştırmalarını yapmış olması ve herhangi bir sağlık sorununun olmaması gerekiyor. Özellikle gut hastalığı, diyabet ve böbrek hastalığı teşhisi konulan kişilerin bu diyeti uygulamaması gerekiyor. Su diyeti eğer doktor kontrolü ile yapılmıyorsa en fazla 3 veya 5 gün uygulanması tavsiye ediliyor. 5 gün ve daha uzun süre yapılması planlanan diyetin mutlaka bu alanda uzman bir hekim kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Su diyeti esnasında bazı kaynaklara göre su dışında bir şey yiyip içmeniz yasak. Çoğu danışan su diyeti uygularken günde 2-3 litre su tüketiyor. Tüketilen suyun içerisine nane, tarçın, karanfil gibi çeşitli doğal aromalar eklenebiliyor. Bazı diyet listelerinde kahve ve çay tüketimi de önerilmiyor. Her şeyin fazlası zarar elbette, bu sebeple günde 4 litrenin  üzerinde su tüketimi de sağlığınıza zarar verebiliyor. Suyun, gün içinde saatlere bölünüp eşit miktarda tüketilmesi öneriliyor. Saatte bir bardak tüketmek daha iyi bir sonuç verebiliyor. Su orucu yaklaşık 24-72 saat boyunca devam ediyor. Sağlık sorunları sebebiyle tıbbi gözetim almadan diyet süresini belirlememek, diyet yapacak kişi için daha sağlıklı sonuçlara ulaşmasında yardımcı oluyor. Bünyeye göre su diyeti esnasında bazı danışanlar halsizlik veya baş dönmesi ile karşılaşabiliyor. Böyle bir durum karşısında kazaya sebebiyet vermemek adına ağır makine kullanımından kaçınılması aynı zamanda zorunlu haller dışında araba kullanımının da minimuma indirilmesi gerekiyor. Unutmayın ki her işin başında sağlık geliyor. 

Bunun yanı sıra verdiğiniz kiloların büyük bir çoğunluğu su, karbonhidrat ve kas kütlesinden gidebileceği gibi danışanları tatmin etmeyebilir. Böyle bir durumda su diyetinin yanı sıra sağlığınıza uygun hafif bir egzersizden yardım alarak diyet desteklenebilir.

Su Diyeti Listesi

Su diyetinde güne başlarken tüketilecek olan bir su bardağı limonlu ılık su, güne zinde başlamak ve metabolizmayı hızlandırmak için oldukça etkili oluyor. Limonun içerisinde bulunan C vitamini, vücutta bulunan hücreleri serbest radikallerden koruyor ve böylece kalp ve damar hastalıklarını önlüyor. Bu serbest radikaller aynı zamanda cilt sağlığını da olumlu etkiliyor. Vücutta bulunan leptin hormonunu da dengeleyerek açlık hissini bastırır. Diğer öğünlerde ise ihtiyaç duyulan besin maddelerinin vücutta eksik kalmaması için tüketilen besinlere önem vermek gerekiyor. İçeriği bakımından yüksek olan su ve lifli meyvelerin listede yer alması  vücuda vitamin alınması açısından fayda sağlıyor. Sizler için derlemiş olduğumuz su diyeti listelerine bir göz atalım.

İşte pratik, evde bulunan malzemelerle yapılması mümkün bir su diyeti :

Kahvaltı öğünü

-1 su bardağı taze sıkılmış (mümkünse ev yapımı) portakal suyu

-6 tane taze çilek ve bir yemek kaşığı yulaf ezmesi

Ara öğün:

-Bir miktar taze zencefil ve papatya kurusu ile demlenmiş bir su bardağı bitki çayı.

 

Öğle öğünü:

-2 su bardağı su

-2 kase sebze çorbası

-Akdeniz salatası

1.Ara öğün :

-3 tane ceviz

-Yeşil çay

2.Ara öğün :

-2 dilim  ananas

-1 adet elma

3.Ara öğün:

-Yağsız peynirli bol yeşillikli salata

-1 su bardağı su

Akşam öğünü:

-2 su bardağı su

-2 kase sebze çorbası

-1 porsiyon haşlanmış sebze

-1 kase ev yapımı yoğurt

Ara öğün:

-15 tane üzüm

-1 tane şeftali

-1 su bardağı su

Bir başka su diyeti listesi ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Sabah kahvaltısı:

Bir su bardağı taze sıkım portakal suyu 

Bir avuç meyve kurusu.

Ara öğün:

Bitki çayı

Öğle yemeğinde:

İki kase sebze çorbası 

İki su bardağı su

Mevsim salatası 

Ara öğün:

3 adet ceviz veya 3 adet fındık 

1 kupa yeşil çay

Ara öğün:

2 dilim meyve

Ara öğün:

Yeşil salata 

Bir su bardağı su