ÜST

Süet Çanta Nasıl Temizlenir? – Pratik ve Etkili Yöntemler

Kombinlerinizin tamamlayıcı parçalarından olan süet çantalar, genellikle herkesin tercih ettiği çanta türleri arasında yer alıyor. Günlük kombinlerinizin yanında gece kıyafetlerinize de uyarlayabileceğiniz süet çantalarla şık bir görünüme kavuşabilirsiniz. Tarzınıza tarz katan bu çantalar sadece kadınların değil, erkeklerin de gözde parçalarından biri olmayı başarıyor. Zarif görüntünün adresi bu çantalar şıklık noktasında tam puan alsa da temizlik konusunda akıllarda soru işaretleri bırakıyor. 

Süet çantaların temizliği ve bakımı pek de kolay değil. Çeşitli malzemelerin kullanılmasıyla oluşan süet çantalar yumuşak yapıda bir ürün. Bu nedenle de çantanıza bakım yaparken oldukça hassas davranmak gerekiyor. Hatta bazı kişiler süet çantaları bu nedenlerden ötürü kullanmak istemiyor. Her daim şıklığı yakalayabileceğiniz bu çantalar sizin günü kurtaran parçalarınızdan biri. Süet çantaları gönül rahatlığıyla kullanabilmek için bu çantaların temizliği ve bakımı konusunda gerekli bilgileri öğrenmeniz yeterli. Peki o zaman süet çanta nasıl temizlenir diye soruyorsanız, gelin birlikte cevaplarını bulalım.

Süet Çanta Nasıl Temizlenir?

Şık kombinlerinizi tamamladığınız süet çantanız kirlendi mi? Çantanızın temizliği konusunda ne yapacağınızı bilmiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalarla anlatmaya başlayalım. Öncelikle çantanızın üzerinde bulunan lekeyi incelemeniz gerekiyor. Çünkü temizliğe lekenin nasıl bir leke olduğunu anlayarak başlayabilirsiniz. Lekeye göre temizlik yapmak hem çantanızı korur hem de bu lekenin başka bölgelere de dağılmasını önler. Aksi takdirde birden fazla lekeyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Çantam kirlendi, suyla biraz temizlemeye çalışayım düşüncesi varsa aklınızda hemen bu fikri aklınızdan çıkarın. Çantanızın temizliği için çantanızı suyla kesinlikle temas ettirmemeniz gerekiyor. Yağmurlu havalarda ne olacak peki diye soruyorsanız, işte bu noktada dikkat etmeniz lazım. Süet çantanızı yağmurdan korumalı ve onun ıslanıp ıslanmadığını kontrol etmelisiniz. Uğraşlarınıza rağmen çantanızın üzerinde sulu lekeyle karşılaştıysanız hemen bir peçeteden yardım alabilir ve çantanızdaki ıslaklığı etkili dokunuşlarla kurulayabilirsiniz. Bu noktada suyun çantanızın dokusuna işlememesine önem vermeli ve ıslaklığı hızlıca kurulamalısınız. Bu tarz lekeleri kolayca halledebilirsiniz. Peki diğer türdeki lekelerle karşı karşıya kaldığınızda süet çantanızı nasıl temizlemeniz gerekiyor? İşte karşınızda süet çanta nasıl temizlenir sorusuna cevap olabilecek pratik ve etkili yöntemler:

Süet Fırça ya da Diş Fırçası Yardımıyla Temizleme Yöntemi

Süet çantanızın üzerindeki lekeyi incelediniz ve sulu bir leke olduğunu gördünüz. Bu leke öyle peçeteyle kurulanabilecek kadar da küçük değil. Hatta geniş bir şekilde çantanıza yayılmış. İşte karşınızda böyle bir senaryo varsa süet çantalara özel tasarlanmış fırçalardan birini temin edebilirsiniz. Öncelikle lekenin kuruması için bir süre beklemeniz gerekiyor. Ardından temin ettiğiniz fırçayı kullanarak çantanızın kirli bölgesini fırçalamalısınız. Bu tarz bir fırça yerine elinizin altında olan kullanmadığınız bir diş fırçasını ya da kumaş fırçasını da bu işlem için kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta nazik hareketlerle lekeleri fırçalamak.

Süet çantanızda fırça kullanımını sadece çantanızın kirlendiği dönemlerde değil, çantanızın bakımında da kullanabilirsiniz. Fırça ile çantanıza bakım sağlarken aynı tarafa doğru fırçalama işlemi yapmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede çantanız daha güzel bir görünüme kavuşabilir ve içerisindeki çeşitli tozlardan da arınabilir.

Silgi Yardımıyla Temizleme Yöntemi

Evet yanlış duymadınız. Süet çantanızı silgi kullanarak da temizlemeniz mümkün. Eğer çantanızın üzerinde kurumuş bir leke varsa, evinizde olan bir silgiyi kullanarak bu kurumuş lekeyi temizleyebilirsiniz. Tabi silginizin renkli olmamasına ya da beyaz renkli olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde başka lekelerle de uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Yine temiz ve lekesiz bir silgi olması da önemli. Çantanızın üzerinde kurumuş bir lekenin dışında yağlı ve ıslak bir leke varsa kuru bir peçete yardımıyla lekeyi kurulayabilirsiniz. Bu dokunuşları lekeyi dağıtmamak için hassas bir şekilde yapmaya çalışın. Islaklığı alma işleminin ardından leke üzerine birazcık tuz ya da karbonat dökebilirsiniz. Karbonat ve tuzdan hangisini kullanırsanız kullanın çantanızdaki yağın emilmesini sağlamış olursunuz. Leke kuruyunca da yine silgi kullanarak lekeyi temizleyebilirsiniz.

Buhar Yardımıyla Temizleme Yöntemi

Süet çantanın ıslanmaması gerektiğini vurgulamıştık ancak çok zorlu bir lekeyle karşı karşıya kaldınız ve mutlaka çantanızın lekeli bölgesini ıslatmanız gerekiyor. İşte bu durumda nemlendirilmiş bir bez veya buhardan yardım alabilirsiniz. Çantanızın ıslanmadığından emin olmak adına nemli bez yerine buhar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için süet çantayı buharın üzerine tutabilir ve ıslanmasına gerek kalmadan temizliğini yapabilirsiniz. Kaynayan bir suyu kaba ya da tencereye boşaltarak çantanızın lekeli bölgesini sıcak suyun buharına tutabilirsiniz. Bu işlem esnasında da çantanızın ıslanmamasına dikkat etmelisiniz. Çantanızın kuru kalması, onun şık görünümünün bozulmaması adına önemli bir durumdur. Bu nedenle işlemlerinizde bu noktaya önem vermelisiniz.

Sirke Yardımıyla Temizleme Yöntemi

Evinizdeki temizlikten kıyafet temizliğine, oradan da kişisel bakım kategorilerine kadar çok farklı alanlarda kullanılabilen sirke, süet çantanızın temizliğinde de etkili oluyor. Doğal malzemelerden yapılmış bir ürün olduğu için de çantanızda da rahatlıkla kullanılabilir. Süet çantanın üzerinde bulunan lekeden sirke yardımıyla kurtulabilmeniz mümkün. Bunun için az miktardaki sirkeyi bir bezi nemlendirecek kadar dökmelisiniz. Burada seçtiğiniz bezin temiz olmasına ve sirkeyle tamamen ıslak olacak kadar ıslanmamasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra sirkeyle nemlenmiş olan bezinizi çantanızdaki lekeli bölgelere hassas dokunuşlarla sürebilirsiniz. Lekeleri temizlerken dairesel yönde ve sadece lekeli bölgede hareket etmeyi unutmamalısınız. En son aşamada da çantanızın kuruması için bir süre beklemelisiniz.

Kumaş Temizleyiciler Yardımıyla Temizleme Yöntemi

Özellikle deri malzemeleri satan yerlerden temin edebileceğiniz kumaş temizleyiciler ile süet çantanızı temizleyebilirsiniz. Kimyasal herhangi bir madde içermeyen bu özel temizleyiciler, derilere özgü bir yapıda üretildikleri için çantanız üzerinde bir deformasyona neden olmaz.

Talk Pudra Yardımıyla Temizleme Yöntemi

Süet çanta temizliğinde bir başka yöntem de talk pudra. Yağ lekelerinde oldukça etkili olan bu yöntemle de çantanızı temizleyebilirsiniz ancak daha sonrasında çantanızın üzerinde toz kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Süetleri Koruma Spreyi Yardımıyla Temizleme Yöntemi

Süet çantalarınız dikkatle korunması gereken ürünler arasında yerini alıyor. Bu nedenle çantanızın kirlenmesini beklemeden ona düzenli aralıklarla bakım yapmanız gerekiyor. Süet çantaların bakımı için üretilmiş olan süet koruma spreyleri bulunuyor. Bunlardan birini temin ederek çantanızı uzun vadede koruyabilir, ilk günkü hâlini muhafaza etmesini sağlayabilirsiniz. Belirli bir mesafeden sıktığınız bu spreyin ardından, çantanızın kurumasını beklemelisiniz. Örneğin, rengi itibariyle oldukça şık olan ama aynı zamanda da tozları gösterebilen siyah süet çanta ya da sıkça tercih edilen taba süet çanta modellerinizin bakımını bu spreylerle ya da diğer yöntemlerle yapabilirsiniz. Süet çantanıza düzenli bir şekilde yaptığınız bu bakım, hem çantanızın kullanım ömrünü uzatıyor hem de lekelenmelerin önüne geçiyor.

Süet çantalar, kumaşı itibariyle narin kumaşlardan oluşuyor. Süet çantanızı temizlemek için pratik ve etkili yöntemler arasından birini tercih edebilir ve çantanızın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Sadece çantalarınızda değil, cüzdan gibi diğer süet aksesuarlarınıza da bu yöntemlerle bakım ve temizlik yapabilirsiniz. Her daim yeni, güzel ve bakımlı görünen süet çantalarınızı uzun vadede kullanabilir, şık kombinler yapmaya devam edebilirsiniz.