ÜST

Taylor Swift Eras Tour Film Hakkında

Taylor Swift Eras Tour filminin yapımcılığını söz yazarı olan Taylor Swift üstlenmiştir. Taylor Swift Eras Tour filmi Amerikan konser filmidir. Sam Wrenchin yönettiği film, Taylor Swift’in diskografisini desteklemek için 2023 ve 2024 konser turu olan Eras Tour’u desteklemektedir. Taylor Swift, büyük bir film stüdyoları ile yaptığı bütün görüşmelerin başarısızlık ile sonuçlanmasının arkasından bu film için, AMC Tiyatroları ve Cinemark Tiyatroları ile eşi benzeri görülmeyen bir dağıtım anlaşması yapmıştır. Taylor Swift Eras Tour filminin çekimleri 2023 yılının Ağustos ayının İnglewood, California’daki Sofia Stadyumu içinde 10 ve 20 milyon dolar arası bir bütçe ile prodüksiyonun 2023 grevinin ortasında devam etmesine vermesi ile beraber üç gösteri halinde gerçekleşmiştir. Taylor Swift, ay sonlarında The Eras Tour’u halka duyurarak, sahneleri ve izleyicileri hazırlıksız bir şekilde yakaladı. 13 Ekim ve buna yakın bir tarihte vizyona girmesi planlanmış olan pek çok filmin vizyon tarihlerinin değişiklik göstermesine sebep olmuştur. 

Kişiler arasında alışılmadık bir durum olan yayın stratejisi, medyanın söylemleri arasındadır. Pek çok gazeteci ve endüstri personeli Taylor Swift’in sahnelerini atlayıp direkt olarak sinemalarda ortak olma hareketini övmüştür. Taylor Swift Eras Tour filminin 11 Ekim’de olan galası Los Angeles, Californiada’ki The Grove’da yapılmıştır. 13 Ekim tarihinde Taylor Swift Eras Tour filmi sinemalarda gösterime girmiştir. Kişiler arasında önemli bir talebi ile karşı karşıya kalan Taylor Swift Eras Tour filmi, ön satışların ilk gününde 37 milyon dolarlık rekor yaparak hasılat kazanmıştır. ABD’de ve toplam bütün satışlarda 100 milyon doların üzerinde bir hasılat yapmıştır. Eras Tour, toplam 123 milyon dolarlık hasılat ile bütün filmler arasında en çok hasılat yapan önemli konser filmleri arasına girmiştir. Taylor Swift sesinin ve gösterdiği performansının ve enerjisinin yansıttığını düşünen bütün eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler almıştır. 

Taylor Swift Eras Tour Filminin Çıkışında Vizyon Tarihini Değiştiren Filmler

Taylor Swift Eras Tour filminin alışılmışın dışında bir gösterim stratejisi olan film, müzik ve eğlencenin gazeteciler tarafından çok sayıda belirli yorumlara yol açmıştır. Vanity Fair, sinemaya gitmenin en çok ihtiyaç duyduğu zamanda bu filmin geldiğinde ve çok sayıda Polivit yapımını etkileyen zamanlarda devam eden Amerika yazarlar birliği ve SAG-AFTRA evlerinde işin çok büyük bir ölçüde etkilenmemesi için sinemanın gelirlerini artırması gerektiğini belirtmiştir. Birçok gazeteci, Taylor Swift Eras Tour filminin 2023 sonundaki gişeleri kurtaracağını inanarak olumlu duygularını dile getirmiştir. Ulusal tiyatro sahipleri birliği başkanı Michael O’Leary, Eras Tour’un gösterdiği başarılarının sinemalardaki konser filmlerinin potansiyeline işaret ettiğine inanır. Taylor Swift’in sinema salonlarına ilk defa 1960 yıllarında giren konser filme çeşidini tekrardan canlandıracağına dair yorum yapmıştır. 2023 yılında sonbaharın görülmesi gereken 42 film arasında yerini almıştır.

Taylor Swift, rekabet etmekten kaçınmak amacıyla çeşitli filmler ile birlikte vizyon tarihlerini değiştirmiştir. Bu konser filminin kişilere duyurulmasının ardından sosyal medya üzerinde trendler arasına girmiştir. Doğaüstü korku filmi olan The Exorcist: Believer ile çıkış tarihleri aynıydı. Yılın başlarında Barbie ve Oppenheimer filmini çevreleyen var Barbenheimer fenomenine bir atıfta bulunmuştur. Bu atıfa cevapen ise Universal Pictures ve Blumhouse Productions Believer’ın çıkışına ilk olarak o ay içinde ayın 13’ünde cuma günü olan bir haftada öne çıkarmıştır. Gözlemlediği bu hareket, Believerin pahalı pazarlaması göz önüne alındığı zaman muhtemel olarak düşük bir maliyete gelmemiştir. Paramount Pictures ve Apple Studios ayrıca Martin Scorsese’nin yönettiği ve gerçeğe dayalı olarak akillere Of The Flower Moon filminin 20 Ekim de vizyona girmesinden daha önce iki haftalık bir süre ile sınırlı sayıda gösterimi olan planlardan vazgeçmiştir.

Taylor Swift Eras Tour Filminin Ön Sürümü

Taylor Swift Eras Tour, eşi benzeri görülmemiş bir bilet istekleri ile karşılanmıştır. Alışılmış bir durumun dışında gösterim modeli göz önünde bulundurulduğu zaman, çeşitli sektörler arasındaki personellerin filmin gişe hasılatını tahmin etmeye çalışmıştır. Hafta sonunun ne kadar büyük olacağına dair söylemlerde bulunulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin açılış haftasındaki sonunda brüt tahminleri medya kuruluşları arasında 70 milyon dolardan 100 milyon dolara kadar hasılat konusunda rekor kırmıştır. Deadline Hollywood, filminin küresel açılış haftasında 150 ve 200 milyon dolar, Amerika’da 100 ve 125 milyon dolar ve son olarak yurtdışında 50 ve 75 milyon dolar hasılat elde etmek amacıyla yarıştığı bildirilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da ki sinema gösteriminden elde edilen bu hasılatın yaklaşık olarak 200 ve 250 milyon dolar olacağı önceden tahmin edilmiştir. York Times, filminin gişe tahminleri ile ilgili belirsizlikleri dile getirerek bunların ise sinema severler tarafından pazarlamaya dayandığını, dolaylı olarak bilet satışlarının açılış hafta sonundan sonra devam edebileceği konusunda ya da düşebileceği konusunda iddialarda bulunmuştur.

Taylor Swift Eras Tour Filminden Elde Edilen Verim

15 Ekim 2023 tarihinden itibaren Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yaklaşık olarak 92.8 milyon dolar ve diğer bölgelerde ise 30,7 milyon dolar hasılatları dünya çapında toplam yaklaşık olarak 123,5 milyon dolar hasılat elde edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri‘nde Taylor Swift Eras Tour, perşembe gecesi 2.700 sinemada yapılan ve yalnızca bir gün öncesinde eklenmiş olan gösterimlerden yaklaşık olarak 2.8 milyon dolar kazanmıştır. İlk günlerde ise yaklaşık olarak 39 milyon dolar hasılat elde edilerek, Ekim ayı içerisinde en iyi konser filmleri arasına girmiştir. Bir konser filmi için şimdiye kadar olan en iyi açılış hafta sonlarında olmuştur. 73 milyon doları geride bırakarak Amerika Birleşik Devletleri‘nde en yüksek hasılat yapan filmler arasına girmiştir. İngiltere ve İrlanda gişelerinde zirvede kalmıştır. Taylor Swift Eras Tour filmi uluslararası bölgelerden 30.7 milyon dolar ve dünya çapında ise toplam 123 milyon dolar gelir elde edilmiştir.

Taylor Swift Eras Tour Filminin Seyirci Alımı 

Cinema skor anketlerine katılan izleyiciler, filmlere nadir görülen bir ortalama notu verirken, PostTrak’ta ankete katılan kişiler filme %96 kadar olumlu puan vererek, %89’u ise filmi kesinlikle çevresindeki kişilere tavsiye edeceklerini söylemiştir. Swift’in hayranları film gösterimlerinde şarkı söyleyip dans etmeye teşvik etmesinden sonra sinemanın gürültülü bir kalabalığa hazırlandığını konusunda söylemde bulunmuştur. Pekçok sinemanın Eras Turu için izleyici davranışına ilişkin olarak, akşam yaşı kısıtlamalarına askıya almak, aynı zamanda telefon kullanımına, şarkı söyleme ve dans etmeye izin vermek gibi belirli kuralları değiştirmesi gerektiğini bildirmiştir. 

Taylor Swift Eras Tour filminin mağaza açılış günü gösterilerinde izleyen kişiler tarafından oldukça coşkulu ve fanatik tepkiler geldiği görülmüştür. Gazeteciler, film galasında izleyen kişilerin dans ettiğini, şarkı söylediğini ve tezahürat yaptığını bildirmiştir. Resmi bir gösterim tarihindeki bazı sinemaların davranış açısından daha çok konsere benzediği söylenmiştir. Hayranların çılgınlığı olmadan herhangi bir gösterime katılmanın sarsıcı olduğunu, Av Kulübü’nden Emma Keates hissetmiştir. Seyircilerin şarkı söyle de, bağırdı ve şarkı söylediği bir gösterime katılan Hornaday, Eras Turu’nun en güzel yanlarından bir tanesi ise sinemaya gitmeyi bir iletişim haline getirmesidir.