ÜST
Tombala Oyunu: Eğlenceli ve Kolay Anlatım ile Oyun Keyfini Yaşayın

Tombala Oyunu: Eğlenceli ve Kolay Anlatım ile Oyun Keyfini Yaşayın

Kış mevsiminin soğuk günlerinde dışarıdaki aktiviteleri bir kenara bırakıp evlerde daha fazla zaman geçirme eğilimindeyiz. Aile ve dostlarla bir araya gelerek, sıradanlıktan uzaklaşıp keyifli bir kış akşamı geçirmek için çeşitli oyunlara yönelebiliriz. İşte bu oyunların arasında senelerdir 7’den 70’e büyük bir çoğunluğun heyecanla oynadığı tombala sıklıkla tercih ediliyor. Tombala, rakipleri geride bırakma heyecanıyla dolu, basit ve keyifli bir oyun. Aile üyeleriyle beraber neşeli bir akşam geçirmenin tadını çıkarmak için tombala oyununun kurallarına birlikte göz atalım.

 

Üzerinde numara yazan taşların torbadan çekilerek yine üzerinde numaralar olan kağıtlar ile bir eşleştirme oyunu olan tombala, yuvanızda sevdiğiniz insanlarla oynayabileceğiniz vazgeçilmez oyunlardan biri olma özelliği taşıyor. İtalyanca kökenli “tombola” kelimesinden Türkçe’ye geçen tombala, bingo adıyla tüm dünyada tanınmaktadır.

 

Tombala Oyunu: Eğlenceli ve Kolay Anlatım ile Oyun Keyfini Yaşayın

Tarihçesi

Tombalanın tarihi 1530’lu senelere dek uzanıyor. O dönemlerde tombala, İtalya’da zengin kesim sınıflar içinde sıklıkla tercih edilen bir tür kumar oyunu olarak anılıyordu. Tombala, devam eden asırlarda Fransa, Almanya ve sonrasında bütün Avrupa kıtasına yayılmış. 1900’lerin başlarında, matematik profesörü Carl Leffler bu oyun üzerinde çalışarak tombalayı geliştirdi. Bu dönemde tombala, çocukların sayıları öğrenmesi için okullarda oynatılmaya başlandı. Günümüzde ise tombala, “bingo” adıyla dünya çapında yaygın bir hale geldi.

Tombala Kaç Kişiyle Oynanır?

Tombala, büyük arkadaş topluluklarınız ve sevdikleriniz ile zevkle oynayabileceğiniz bir oyun çeşididir. Tombala oynayabilmek için en az 2 kişi olunmalı, fakat oyuncu sayısı için hiçbir sınır yok. Esasında, ne kadar çok kişi olursa, bir o kadar keyifli bir oyun deneyimlersiniz.

Tombala Oyunu Ekipmanları

Bu keyifli oyunu oynamak istemeniz durumunda, rastgele bir oyun mağazasından ya da internet üzerinden tombala oyununu satın alabilirsiniz. Bir çok marka ve farklı türleri ile geniş bir fiyat aralıklığına sahip olan tombalanın içeriğinde çoğunlukla içi görünmeyen koyu renkte bir torba, 1’den başlayarak 90’a kadar sayıların yazılmış olduğu taşlar ve bu sayıları yerleştirebileceğiniz kartlar yer almaktadır.

 

Evde tombala oyununu ahşap veya plastik malzemeler kullanarak kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Basitçe koyu renkli bir torbanın içine yazdığınız sayıları yerleştirerek kendi ekipmanınızı pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Tombala Oyununda Kaç Tane Kart Var?

Tombalada çoğunlukla 24 adet renkli kart bulunmaktadır. Fakat bugünkü tombalalarda, geniş arkadaş toplulukları için içerisinde 30 ya da 35 adet kart bulunan tombala setlerini de bulmak mümkün.

Tombala Nasil Oynanır?

 

İlk olarak, torbaya tüm taşlar konur ve iyice karıştırılır. Böylelikle taşların sıralı gelmesi önlenmiş olur. Taşları çekmek için bir kişi belirlenir. Bu kişi, oyunun içinde olabileceği gibi dışında da kalabilir. Ardından, üzerinde sayıların bulunduğu kartlar herkese dağıtılır. Bu kartlar, isteğe bağlı olarak küçük miktarlarda para karşılığında da satılabilir. Örneğin, bir kişi şansını artırmak isterse, iki veya üç kart satın alabilir. Bu şekilde tombala oyunu daha eğlenceli hale getirilmiş olur.

 

Tombala oyununa başlamak için ilk önce bir kart seçmelisiniz. Bu kartlarda toplamda 15 sayı yer alır. Rastgele seçilmiş sayılarla dolu olan kartınızı doldurmak, oyunun ana amacıdır. Tüm oyuncular renkli kartları aldığında, içi görünmeyen bir bez torba içinde yer alan 1’den 90’a dek numaraların yazılı olduğu taşlar her seferinde karıştırılarak çekilmeye başlanır.

 

Her yeni sayının çekilmesinde, her oyuncu kendi kartında çıkan sayıyı kontrol eder. Şayet katılımcının renkli kartında olan bir sayı çıkarsa, o sayının üzeri bir pul ile kapatılır. Kart üzerindeki tüm sayılar kapatıldığında, oyuncu birinci çinkoyu tamamlamış olur ve yüksek sesle “birinci çinko” der. Aynı şekilde, ikinci karttaki tüm sayılar da kapatılırsa, “ikinci çinko” da duyurulabilir.

 

Oyuncu, renkli kart üzerinde bulunan üç sırayı da bitirdiğinde tombala yapar ve bu keyifli oyunun galibi olur. Eğer, iki oyuncu eş zamanlı olarak tüm sayıları tamamlar ise, her ikisi de oyunun galibi olarak kabul edilir.

 

Tombala Oyunu: Eğlenceli ve Kolay Anlatım ile Oyun Keyfini Yaşayın

Tombala Oyununun Kuralları

  • Oyunu başlatmak için belirlenen kişi, torbadan sayıları çekmek üzere seçilir. Torbadaki taşları güzelce karıştırdıktan sonra sıradan bir taş çeker ve üzerinde yazan sayıyı yüksek sesle söyler.

 

  • Her katılımcı, torbadan çekilen taştaki sayıyı kendi renkli kartında olup olmadığına bakarak şayet o sayı varsa, sayının üstünü bir pul ile kapatır. Çekilen taştaki sayı, renkli kart üstünde yer alan hiçbir sayı ile eşleşmeyebilir.

 

  • Koyu renk torbanın içerisinden taşlar çekilmeye devam edilir. Eğer karttaki sıralardan biri tamamen kapanırsa birinci çinko olmuş olur. Katılımcı istediği takdirde yüksek sesle birinci çinkoyu ilan edebilir.

 

  • Katılımcılar, taşlar torbadan çekildikçe kartlarındaki numaraları kapatmaya devam ederler. İkinci dizi de tamamlandığında, benzer şekilde ikinci çinko ilan edilebilir.

 

  • Kartta yer alan üç sırayı da bitiren oyuncu tombala yapmış olur ve oyunun galibi odur. Aynı anda birden fazla kişinin tombala yapması haline her biri kazanan olarak kabul edilir. 

 

  • Tombala denildiğinde, diğer oyuncuların hile yapılıp yapılmadığını anlamak için kartları kontrol edilir.

Ödüller

Oyunun keyfini artırmak için pek çok şekilde ödüllendirmeler yapılabilir. Örneğin, oyuncuların katkıda bulunduğu bir fon oluşturulabilir ve kazanan oyuncuya bu fonun bir kısmı verilebilir. Ayrıca, özellikle çocuklar için çekici ve sevindirici hediyeler de düşünülebilir. Her çinko ve tombala için ödüller arasında gofret veya şeker gibi küçük hediyeler bulunabilir.

Tombala Nerede Oynanır?

Tombala oynamak için fiziksel olarak numaraların yazılı olduğu kağıtlar veya dairelerle oynanan geleneksel bir yöntem bulunmaktadır, buna “gerçek tombala” denir. Ancak, teknolojinin ilerlemesiyle oyunlar da değişmektedir. Dolayısıyla, tombala gibi oyunların da bu evrimi geçireceği öngörülebilir. Bu nedenle, tombala oynamak için artık kağıtları veya arkadaşları beklemek zorunda değilsiniz. Tek yapmanız gereken bir internet bağlantısına sahip olmaktır.

Canlı tombala, insanların aynı anda çevrimiçi olarak bir platformda buluşup oyun oynadığı bir seçenektir. İnternet erişiminiz olduğu herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerden tombala oynayabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca, arkadaşlarınızı da davet ederek birlikte oynayabileceğiniz bir ortam yaratabilirsiniz. Aynı fiziksel mekanda olmanıza gerek yoktur; mobil cihazlarınızın internete erişimi olduğu her yerde bu imkandan faydalanabilirsiniz.

 

Son olarak, oyunların teknoloji desteğiyle yaygınlaştığı doğrudur. Ancak, oyun kültürü insanlık tarihinden beri yaygın bir şekilde devam etmektedir. Oyun oynamak, sosyalleşmek, akıl yürütmek, strateji geliştirmek gibi birçok kazanımı beraberinde getirir. Ancak, oyun oynarken kurallara uymanın da önemli olduğunu unutmamak gerekir. Aksi takdirde, sadece oyun oynadığınızı düşünebilirsiniz, ancak belirtilen kazanımların çoğunu elde edemezsiniz. Çünkü oyunların kuralları, oyunun mantık tarafını oluşturur.

Türkiye ve Tombala

Türkiye’de özellikle yılbaşı, kış geceleri ve Ramazan aylarıyla ilişkilendirilen tombala, köy kahvelerinde veya eğlence mekanlarında da sıkça oynanır. Ayrıca, tombala işini meslek edinmiş kişiler genellikle kahvelere girerek bu oyunu bir tür kumar olarak oynatırlar. Ancak, bazı tombala torbalarında ekstra hile yapılabildiği bilinmektedir. Tombala, yaşlılar ve torunları veya çocukları bir araya getiren ve geçmişi hatırlatan güzel bir oyun olarak da bilinir.