ÜST

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılmalıdır? & Tüy Alma Yöntemleri

Vücut tüyleri kişisel tercihlerden ötürü alınır. Tamamen kişisel bir tercih olmasının yanı sıra tüylerin alımı için de farklı yöntemler vardır. Yöntemlerin farklı yarar ve zararları olabilir. Kişiler kendilerine en uygun yöntemi kullanabilir. Ayrıca vücut tüylerinin, vücut sıcaklığını dengelemek ve vücudu dış faktörlerden koruma gibi özellikleri vardır. 

Vücut tüylerini hangi yöntemle alınmasına karar vermeden önce cilt tipine, ağrı eşiğine, ve alerjik durumlara bakılmalıdır. Vücut tüylerini almak için kullanılan yöntem tamamen kişisel olmalıdır. Vücut tüyü alma yöntemleri şu şekildedir.

Tıraş Bıçağı İle Tüy Alma

Tıraş bıçağı, acısız, pratik ve kullanımı kolay bir yöntemdir. Tüyleri kökünden değil yüzeyden keser ve kısa sürede tekrar çıkmasını sağlar. Kullanımı için önce bölgenin ıslatılması gerekir. Daha sonra hafif bir şekilde tıraş jeli ya da tıraş köpüğü sürülmelidir. Köpük sürüldükten sonra yavaş ve nazik hareketlerle bölge tıraşlanmalıdır. Tıraş bittikten sonra cilt kurulanmalı ve daha sonra nemlendirici yardımıyla nemlendirilmelidir. Tıraş bıçağı yönteminin maliyeti düşüktür ve kullanımı sıklıkla tercih edilir. Batık tüylerin de alınması için tıraş işleminden önce kuru fırçalama yapılabilir. Kuru fırçalama batıkların yüzeye çıkmasını sağlar. Tıraş bıçağı yöntemini kullanırken doğru şekilde yapmaya özen gösterilmelidir. Yanlış kullanılırsa ciltte batıklara neden olur ve küçük yaralanmalara da sebep olabilir. Elektrikli tıraş makinesi ile de tüyler alınabilir. Kolay ve etkili bir yöntemdir. Kaza olma olasılığı neredeyse yoktur ve cilde zarar vermediği bilinir. Genellikle tüm bölgelere uygulanır.

Cımbız ile Tüy Alma

Cımbız yöntemi tüylerin kökten kopmasını sağlar. Her kullanımda cımbızı temizlemek gerekir. Cilt sağlığı için farklı kişilerin cımbızı kesinlikle kullanılmamalıdır. Cımbız kişisel bakım ürünlerindendir. Maliyeti düşük ve kullanımı kolaydır. Cımbızla alınan tüyler erkenden geri çıkmaz ve her gün işlemin tekrar edilmesini gerektirmez. Büyük bölgelerden ziyade küçük bölgelerin tüy alma yöntemi olarak kullanılır. Büyük bölgelerde kullanımı zaman alır ve ağrılı olabilir.

Ağda ile Tüy Alma

Ağda yöntemi zaman açısından en kolay yöntemdir. Kısa sürede birçok tüyü birden alabilir. Maliyeti yüksek değildir. Yalnız ya da birinden yardım alarak uygulanabilir. Ağdanın kendi içerisinde farklı çeşitleri vardır. Sıcak, soğuk, bantlı, bantsız gibi çeşitleri vardır. Kişisel bir tercih olduğu için kişiye en uygun tür belirlenmelidir. Vücudun her bölgesinde kullanılabilecek ağda türleri de vardır. Bölgelere özel tasarlanmış ağdalar da vardır. İhtiyaca göre farklı çeşitlerle ağda türü bulunur. Kullanımı avantajlıdır çünkü ağda yapılan bölgede tüyler geç çıkar. Tabii ki kişisel bir deneyimdir ancak genellikle kullananların yorumu bu şekildedir. Üç veya altı haftada bir ağda istenilen bölgeye yapılabilir. Hızlı ve etkili bir yöntemdir. İşlem yapıldıktan sonra pürüzsüz bir yüzey olarak bölgeyi bırakır. Ağrılı bir yöntemdir ancak kişinin acı eşiğine göre değişiklik gösterir. Ağda yapılması için vücut tüylerinin belirli bir uzunluğa erişmiş olması gerekir. Vücudun tüm bölgelerine uygulanabilir. Ağda yönteminden sonra ciltte kuruma oluşabilir. Bir süre bekledikten sonra nemlendirilebilir.

Lazer Epilasyon ile Tüy Alma

Uzun vadeli sonuç almak isteyenlerin tercihi lazer epilasyondur. Maliyetli bir yöntemdir. Kendi içerisinde farklı türleri ve özellikleri vardır. Kullanımı genellikle güzellik merkezlerinde yapılır. Lazer epilasyon aletini kullanmayı bilenler de kendisi temin ederek evde kullanabilir. Her bölge için kullanımı uygundur. Evde yaparken her bölgede etkili olmayabilir çünkü kendi başına bölgelere ulaşmak zor olabilir. Hassas bölgelerde kullanırken dikkatli olunmalıdır. Herhangi bir tahriş olursa uzmandan destek alınmalıdır.

Tüy Dökücü Krem ile Tüy Alma

Tüyleri almak için kolay ve acısız olan diğer bir yöntem ise tüy dökücü kremdir. Tüy dökücü krem, tüyü eriterek kullanılan bir yöntemdir. Tüy dökücü kremin içeriğinde sodyum hidroksit ve kalsiyum hidroksit bulunur. Bu maddeler kimyasal içerik olmaları sebebiyle tüylerin ciltten ayrılmasını sağlar. Kullanmayı düşünenlerin birçoğu tüy dökücü krem zararları var mıdır sorusudur. Tüy dökücü kremin içeriğinde kimyasal ürün bulunduğu bilinir. Kimyasal ürünlerin çoğu vücut için zararlıdır. Yan etki oluşturma ihtimali her zaman vardır. Tüy dökücü kremin de kendi içerisinde farklı çeşitleri vardır. Farklı cilt tiplerine göre farklı içeriklere sahip tüy dökücü krem çeşitleri vardır. Merak edilen diğer bir soru ise en iyi tüy dökücü krem hangisidir sorusudur. En iyi ürün tabii ki kişinin ihtiyacını karşılayan üründür. Kişisel bir deneyim olması sebebiyle aynı zamanda kişisel bir sorudur. Tüy dökücü krem genel olarak kullanımı kolay ve etkili bir yöntemdir. İstenilen bölgeye krem sürülür ve bir süre beklenir. Bir süre bekledikten sonra kremin sürüldüğü bölge su ile durulanır. Su ile duruladıktan sonra işlem tamamlanır. Ek olarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır.

Tüy dökücü krem yöntemini uygulamadan önce kişi kendi cilt yapısı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ve özellikle kullanacağı ürünün içindekiler kısmı ile ilgili gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Maliyeti uygun olduğu için herhangi bir ürün temin edilmemelidir. Ürün, bütün cilt tiplerine uygun olmayabilir. Bu nedenle ürünün hangi ciltlere uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Kişiye en uygun bulunduktan sonra mağazadan ya da internet üzerinden temin edilmelidir. Temin edildikten sonra öncelikle kullanım kılavuzu okunmalıdır. İçindekiler kısmı kontrol edilmelidir. Temin edilen ürün kişinin cilt yapısına uygunsa önce hassas olmayan bir bölge üzerinde test edilmelidir. Küçük bir miktar krem hassas olmayan bölgeye sürülür. Bir süre beklenir. Bir süre bekledikten sonra suyla durulanır. Eğer olumsuz herhangi bir durum söz konusu değilse farklı bölgelere az olmak şartıyla uygulanabilir. Eğer ürünü kullanırken sorun yaşandıysa ciltte yanma, tahriş olma gibi reaksiyonlar görülüyorsa ürün farklı bölgelerde kullanılmamalıdır. Uzman birisine danışarak problem çözülebilir. Eğer hassas olmayan bölgeye az miktarda uygulanırsa vücuda zarar vermez. Yapılan test vücudun hassas bölgelerinde denenmemelidir. Uzman desteği ile farklı bir krem kullanılabilir. Ancak her yeni ürün için bu kontrol yapılmalıdır.

Tüy dökücü kremin içeriğinde kimyasal madde bulunduğu için kullanımdan önce her şeye dikkat edilmelidir. Dikkatli ve bilinçli kullanılırsa sorun yaşama ihtimali azalır. Kontrollü ve dikkatli bir biçimde uygulanması önerilir. Cilt yapısına bağlı olarak her bölgede aynı sonucu vermeyebilir. Bilinçli uygulama ile kullanımında bir sakınca olmadığı bilinir.

Tüy alma yöntemlerinin hepsi için bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle yönteme karar vermeden cilt tipi hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Daha sonra cilde ve kişiye uygun bir yöntem belirlenmelidir. Gerekirse bu aşamada uzman dermatolog tarafından destek alınabilir. Hatta uzman tarafından destek alınması önerilir. Uzman gözetimi altında da bazı yöntemler denenebilir ya da test yöntemi ile anlaşılabilir. Cilt yapısına uygun yöntem belirlendikten sonra mağazalarda ve internette araştırma yapılmalıdır. Yöntemlerin de kendi içerisinde farklı türleri vardır. Türlerin belirlenmesinde cilt çeşitleri de etkilidir. Yöntemi ve yöntemin türünü belirledikten sonra bütçeye uygun olan ürün temin edilmelidir. Ürün temin edildikten sonra hassas olmayan bölgede denenmesi gerekir. Cilt sağlığı ve güvenliği için deneme yapılması gerekir. Deneme sonrasında olumsuz durum yaşandıysa ürün kullanılmamalıdır ve uzmandan destek alınmalıdır.