ÜST
wu weı

Wu Weı Felsefesi nedir?

Çince, “yapmamak” ya da “hiçbir şey yapmamak” anlamına gelen Wu Wei, ilk bakışta rahatlamak ya da daha kötüsü, tembellik ya da ilgisizliğe düşmek için hoş bir davet gibi geliyor. Ancak Wu Wei felsefesi tam olarak bu değil.

Bu kavram, Taoizm felsefesine göre en soylu eylem türünün anahtarı ve Tao’yu yani Yol’u takip etmenin ne anlama geldiğinin merkezinde yer alıyor. Wu Wei, ‘hiçbir şey yapmamak’ ile ilgili değil, hareketimizi daha büyük yaşam akışıyla hizalamakla ilgilidir. Genellikle ‘doğal eylem’ olarak anılan Wu Wei, aşırı çaba veya mücadeleyi içermez, ancak anın enerjisiyle hareket edebildiğimiz ve ortaya çıkan her türlü duruma özgürce yanıt verebildiğimiz bir tür ‘akışla ilerleme’ kavramını içerir.

Bu yazımızda Wu Wei felsefesinin derinliklerine inerken bu felsefeyi hayatımıza nasıl dâhil edebileceğimize beraber bakacağız.

Wu Weı felsefesi ne anlatıyor?

wu weı

Her birimizin hayatında akışa eriştiği anlar vardır. Bu anlarda yaptığımız şeyle bağlantılı bir duruma gireriz ve hareketlerimiz aynı anda son derece üretken ve zahmetsizce ifade edilir hale gelir. Etrafımızdaki dünya yavaşlıyor gibi görünür ve o boşlukta, yapmaya çalıştığımız şeyle bir olmuşuz gibi hissederiz.

İşte Wu Wei konsepti bunu kapsıyor. Taoizm’in ana metnine Dao De Jing’e göre “Yol asla harekete geçmez, ancak hiçbir şey yapılmadan bırakılmaz”. Bu Wu Wei paradoksu harekete geçmemek anlamına gelmiyor. “Çabasız eylem”, “hareketsiz eylem” ya da “eylemsizlik eylemi” anlamına geliyor. En çılgın görevlerle meşgulken, bunları maksimum beceri ve verimlilikle yerine getirebilmek için huzur içinde olmayı içeriyor.

Tarihsel olarak, birçok Taocu usta, toplumdan uzaklaşarak, dağlarda özgürce dolaşarak, mağaralarda uzun süre meditasyon yaparak ve doğrudan doğal dünyanın enerjisiyle beslenen ve yönlendirilen günlük bir varoluşu geliştirerek Wu Wei’nin özünü keşfetmeyi seçti. Lao Tzu’ya göre, Wu Wei’nin nihai ifadesi sadece dünyadan geri çekilmede değil, aynı zamanda içinde yaşadığımız şekilde akış deneyimimizde de bulunur.

Wu Wei, davranışlarımızı belirli doğal süreçler kadar kendiliğinden ve kaçınılmaz kılmak, akıntılara karşı değil, onlarla birlikte yüzdüğümüzden emin olmak anlamına geliyor. Rüzgârda bükülen bir ağaç ya da kendini bir ağacın şekline göre ayarlayan bir bitki gibi…

Bir bitki yetiştiriyorsak ve sağlıklı toprak, güneş ve su ile büyüme için doğru koşulları yarattıysak, öyle bir zaman gelir ki bitkinin büyümesini sağlamanın en iyi yolu onu kendi haline bırakmaktır. Daha fazla su, daha fazla güneş, daha fazla gübre yardımcı olmaz, aslında bunlar bitkinin büyümesini bile engelleyebilir. Dikkatli ve bitkinin ihtiyaçlarına bağlı kalırız, ancak o an için gereken şey hiçbir şey yapmamaktır. Wu Wei bize, eylemleri zorlamayı değil, onların doğasına uygun hareket etmelerine izin vermeyi öğretir.

Evdeki bitkilerini düzenli ve güzel bir görünüme sokmak isteyenler, Moniev 10’lu Çiçek Bahçesi Ev Balkon Bahçe Saksı Standını tercih edebilir.

Wu Weı’mizi Bulmak

Bugün dünyaya baktığımızda, yapılacak çok şey var gibi görünüyor. İlerleme, kişisel başarı ve bazı durumlarda hayatta kalma çabamızın ortasında, ‘yapmama’ fikri ulaşılmaz gelebilir. Neyse ki, Wu Wei’nin özü basitliktir ve hayatın doğal akışına uyum sağlamamıza yardımcı olmak için her gün yapabileceğimiz bazı küçük şeyler vardır. İşte deneyebilecekleriniz arasından birkaç tanesi:

  • Doğada vakit geçirmek

Temel amacımız hayatın doğal akışına uyum sağlamaksa, doğal dünyadan daha iyi bir öğretmen ve kendimizin bu yönü ile bağlantı kurmak için daha iyi bir yer yoktur. Doğaya adım attığımızda (ideal olarak plastik tabanlı ayakkabılar olmadan), doğal, üretken, akışla dolu sistemlerin her düzeyde geçerli olduğu bir Wu Wei dünyasına bağlanırız. Çevremizdeki her şeyle bağlantı kurmak, içimizdeki her şeyle bağlantı kurmamıza yardımcı olur, bu da doğal olarak Wu Wei’ye yer açar.

 

Aynı hissiyatı evde de yaşamak için farklı uçucu yağlarla Hava Nemlendirici Esansiyel Yağ Difüzörü’nü kullanabilirsiniz.

  • Koşulsuz vermek

Doğal dünyayla uyum sağladıkça, canlı sistemlerin kendileriyle ve birbirleriyle uyum içinde olduğu zaman gelen cömertliği hatırlatırız. Tek bir tohum, birçok kişiyi besleyen ve bin tohum daha veren meyve üretir. Güneş, sahip olduğu her şeyi tüketmeden verir. Bir nehir, dağdan denize çağrısını takip ederken her adımda ve dönüşte hayat verir. Hayatta yaşadığımız akışın en doğal ifadelerinden biri de birbirimize özgürce bir şeyler vermektir.

  • Nasıl görünmesi gerektiğini düşünmeyi bir kenara bırakmak

Hayatımızın her zaman bilinçli olarak planladığımız unsurları olabilir, ancak yol boyunca attığımız her adım, her zaman tahmin edemeyeceğimiz geçitleri ve olasılıkları ortaya çıkaracaktır. Bazen planı gerçekleştirme ve öngörülebilir bir sonuç elde etme çabalarımız, bizi başka hangi olasılıkların beklediğini görmekten alıkoyar. Kendimizi mücadele ederken bulduğumuzda, bunun nedeni genellikle, arzularımıza veya ‘plana’ göre işlerin nasıl olması gerektiğine dair sabit bir fikrimiz olmasına dayalıdır. Gündemimizi ve bir şeyin belirli bir şekilde olması için olan bağlılığımızı bıraktığımızda, gerçeği görmeye başlarız. Ve bu kabul alanında, akışın bizi bulmasına hazır hale geliriz.

Yazımı sonlandırırken Lao Tzu’nun şu cümlesini de küçük bir dip not olarak bırakıyoruz: “Depresyondaysanız, geçmişte yaşıyorsunuz. Endişeliyseniz, gelecekte yaşıyorsunuz. Ama eğer huzur içindeyseniz, şu anda yaşıyorsunuz.”