ÜST
yaşlılara

Yaşlılara yardım eli uzatan teknolojiler

Teknoloji daha da ileri gidiyor ve teknolojik yenilikler yaşlı bireylerin karşısına çıkan zorlukların bazılarının üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir. Özellikle yaşlanan bir yetişkin yalnız yaşadığında, teknolojik cihazlar, ilgili herkese daha fazla güvenlik duygusu verebilir veya bu cihazlar, bireye mümkün olduğunda daha fazla bağımsızlık sağlayabilir. Bu yazımızda yaşlılara yardım eli uzatan teknolojilere göz atacağız.

Tabletler ve Akıllı Telefonlar

yaşlılara

El cihazlarında dokunmatik ekranların ve sezgisel arayüzlerin ortaya çıkması, teknolojiyi kullanan yaşlılar için daha fazla kolaylık ve erişilebilirlik anlamına geldi. Uygulamalar programları takip edebiliyor ve hatırlatıcılar aracılığıyla gerekli hatırlatmaları yapabiliyor. Bu cihazlar oyunlarla eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayıp, fotoğraf ve video çekip saklayabiliyor ve hatta ilaç ve tıbbi geçmiş takibi yapabiliyor.

Yalnız yaşamanın zorlukları sadece lojistik değildir; tabletler ve akıllı telefonlar, aile ve arkadaşlarla görüntülü görüşmeler ve yaşlı yetişkinlerin aidiyet ve amaç bulabilecekleri sosyal ağlar aracılığıyla sosyal bağlantılar oluşturmaya yardımcı olabilir. Yaşlılar için tasarlanmış yerleşik yardımcı teknoloji, görme ve işitme kaybı ve el becerisi zorluklarından kaynaklanan sınırlamaların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir. Doğal Dil İşleme (NLP), dijital uygulamaları kontrol etmek için konuşmayı kullanan bir başka yenilikçi araçtır. Siri veya Alexa gibi teknolojiler etkileşimi biraz daha kolay hale getirir.

Apple iPad 9. Nesil 64GB 10.2″ WiFi Tablet, yardımcı teknolojik cihazlardan bir tanesi.

Aktif Yaşam Tarzları İçin Takip Cihazları

Fitness takip cihazları eski nesiller için uygun olmayabilir, ancak aktif bir yaşam tarzını tercih eden yaşlı bireyler için mükemmel araçlar olabilirler. Bunlar genellikle kalp atış hızını ölçebilen, atılan adımları takip edebilen, yakılan kalorileri sayabilen ve hatta uyku kalitesini izleyebilen giyilebilir cihazlardır.

Bu veriler, yaşlanan sevdiklerinizin tabletlerinde veya akıllı telefonlarında görüntüleyebileceği grafiklere dönüştürülür. Sağlıklı yaşam için hedefler belirlemek ve takip etmek için bu sistemi kullanabilirler.

Ev İçi İzleme Sistemleri

Evin çevresine yerleştirilen sensörler ile yaşlı bir yetişkinin hareketlerini ve günlük alışkanlıklarını, mahremiyetlerini ihlal edebilecek kameralar kullanmadan izlemek artık mümkün. Çarşafların altına yerleştirilen sensörler, kişinin ne kadar iyi uyuduğunu analiz edebilir. Bu sensörler, buzdolabının kapağının ne zaman açıldığını hatta yürüyüşteki değişiklikleri takip edebilir. Sensörler her zamankinden daha hassas hale gelmeye başladı ve bazıları artık düşen bir kişinin sesi ile aynı tür acil dikkati gerektirmeyen diğer büyük gürültüleri ayırt edebiliyor.

Bu tür bir teknoloji, sevdiklerinizi uzak mesafeden kontrol etmek için önemli bir kaynak olabilir. Kişiler, sevdiklerinin alışkanlıkları normal olduğunda veya yataktan çıkmadıklarında, buzdolabını çok uzun süre açmadıklarında veya başka olağandışı durumlar oluştuğunda bu sensörler sayesinde uyarılabilir.

yaşlılara

Ayrıca, Apple Airtag önemli eşyaları kaybetme alışkanlığını ortadan kaldırıyor.

Sağlık Monitörleri

Genellikle doğrudan cilde yapıştırılan bu giyilebilir cihazlar, yaşlı bir bireyin kan basıncı, vücut sıcaklığı, oksijen, uyku düzeni, kalp sağlığı, kan şekeri ve hatta hidrasyon gibi hayati değerlerini takip edebilir. Fitness izleyicilerinin işlevselliğinin ötesinde, bu monitörler, daha bilinçli bir hasta bakımını desteklemek için verileri doğrudan sağlık hizmeti sağlayıcılarına gönderebilir.

Bu araçların kullanımı çok kolay çünkü cihaz kişiye bağlıyken kişi sürekli takip ediliyor ve cihazınızda bulunan bir uygulamadan kayıtları açabiliyorsunuz.