ÜST
romantik bir balayı

Yurtdışında Romantik Bir Balayı

Yurtdışında romantik bir balayı deyince çoğumuzun aklına Yunan Adaları, Maldivler ve Tayland gibi hem eğlence hem de tatili bir arada vaat eden turistik cazibe merkezleri geliyor. Oysa dünya çok büyük ve çok güzel.

Gelin bu yazımızda bilinen sınırların dışına çıkıp belki de adını hiç duymadığınız en romantik balayı rotalarını beraber keşfedelim.

Cape Town, Güney Afrika

romantik bir balayı

Gidenleri kendine hayran bırakan, muhteşem doğası, her mevsim ılık havası ve misafirperver insanları ile öne çıkan bir şehir; Cape Town. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en eski şehirlerinden biri olan Cape Town 2014 yılında Dünya Tasarım Başkenti seçilmiş.

Cape Town aynı zamanda başkaldırının ve özgürlüğün de başkenti. 1990’lara kadar Apartheid rejimi (beyaz olmayanların haklarının kısıtlanması) ile mücadele eden ülkede Hollanda’nın sömürgesi olduğu dönemden kalan mimari yapıları görebilmek hala mümkün.

Cape Town’da romantik bir balayı geçirmek için yapabileceğiniz onlarca şey var; Masa Dağı’na çıkıp gün batımını izleyebilir, Stellenboch’da dünyaca ünlü şarap bağlarını gezebilir, araba kiralayıp kıtanın en güney ucu Ümit Burnu’na uzanabilir, okyanus kıyısından devam eden yolculuğunuza Boulders plajında ara verip penguenler ile denize girebilirsiniz.

Romantik balayınızı taçlandırmak için Masa Dağı’nın hemen eteğinde yer alan V&A rıhtımında akşam yemeği yiyebilir, Mama Afrika’da Afrika müzikleri eşliğinde çılgınca dans edebilirsiniz. Eğer hala enerjiniz kaldıysa BooKap bölgesinin ünlü rengarenk evlerine uğramadan dönmeyin.

Cape Town maceraperest ruhların da favorisi olacak. Sualtı dünyasına meraklıysanız kafesli köpekbalığı dalışı yapabilir, balina gözlem turlarına katılabilirsiniz. Birçok sualtı belgeselinin bu bölgede çekildiğini de not düşmüş olalım.

Geziniz boyunca en güzel anıları fotoğraflamak için bizim önerimiz Canon Eos 600D Dijital Fotoğraf Makinesi. Hassas ve kaliteli fotoğraf çekimleri ile video kayıtları gerçekleştirmek için özel dizayn edilen, kullanıcı dostu Canon EOS 600D’yi elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.

Sicilya, İtalya

Sicilya, İtalya’nın güneyinde bulunan yarı özerk bir ada. Godfather filmini izleyip sevenler Sicilya’yı serinin ilk bölümünde Michael Carleone’nin saklandığı yer olarak hatırlayacaktır.

Adı her ne kadar mafya ile özdeşleşmiş olsa da Sicilya yüksek tepelere konumlanmış begonvillerle bezeli taş evleri, daracık sokakları, muhteşem denizi ve tüm adaya yayılmış limon kokusu ile tipik bir İtalyan adası.

Etna’nın varlığı adaya daha da cazibeli bir hava katıyor. Bizim tavsiyemiz araba kiralayıp adayı doyasıya gezmeniz.  Godfather filminin çekildiği Savoca köyüne uğramadan, Taormina’nın dar sokaklarını yürümeden, teleferikle Etna’ya tırmanmadan, Palermoda’da kaybolmadan, Cefa’luda denize girmeden ve Siracusa’yı keşfetmeden dönmeyin.

Sicilya yolculuğunda en cefakar dostunuz yürüyüş ayakkabılarınız olacak. Bu nedenle iyi ve güvenilir bir ayakkabı seçmekte fayda var. Bizim önerimiz Hummel Leon Unisex Spor Ayakkabı, sağlamlığı ve rahatlığı ile seyahatinizin sorunsuz ve konforlu geçmesini sağlayacak.

Norveç Fiyortları Gemi Yolculuğu

romantik bir balayı

Her sabah başka bir limanda uyanmak, her güne yeni yerler keşfederek başlamak, elele kuzey ışıklarını izlemek kadar romantik bir balayı olabilir mi? Norveç fiyortları tüm gezginler tarafından gemi yolculuklarının en güzeli olarak tanımlanıyor. Bunun nedeni kıvrımlı yapısı nedeniyle fiyortlar boyunca ortaya çıkan manzaranın güzelliği. Şayet yolculuğunuzu 23 Eylül – 21 Mart arasına planlarsanız kuzey ışıklarını da görmeniz mümkün.

Farklı gemi turları farklı noktalarda duraklıyor ancak siz Norveç’i gezmek istiyorsanız Bergen ve Oslo şehirlerini ‘mutlaka gidilecekler’ listenize ekleyin. Eğer yerel bir tur şirketi olan Hurtigruten’i tercih ederseniz gemi yolculuğunuz boyunca kıyıda köşede kalmış, keşfedilmemiş kasabaları ve Lofoten adalarını görebilirsiniz. Eski posta gemilerinin yenilenmesi ile oldukça şık ve konforlu bir gemi yolculuğu vaat eden Hurtigruten özellikle lokal seyahat severlerin favorisi olacak.

Romantik Yol, Almanya

Romantik Yol (Romantische Strasse); Almanya’nın Frankfurt şehrinden başlayıp kimilerine göre Münih, kimi kaynaklara göre ise Avusturya’ya kadar uzanan adı üzerinde romantik bir yol. Rivayete göre rotayı İkinci Dünya Savaşı’na katılan Amerikan askerleri keşfedip bu adı vermiş. Şimdi ise dünyanın birçok yerinden gelen gezginler romantik bir deneyim için bu yolu takip ediyor.

Romantik Yol boyunca surlar içerisinde yer alan, koruma altın alınmış birçok Ortaçağ kasabasını gezebilir, kaleleri ve şatoları ziyaret edebilirsiniz. Romantik Yol’u gezmek için başlangıç rotanız Frankfurt’a 1,5 saatlik mesafede yer alan Würzburg olmalı. Würburg’dan itibaren ‘Romantische Strasse’ yazan tabelaları takip ederek Alplerde yer alan küçük kasaba Füssen’e kadar ilerleyebilirsiniz. Küçük kasabalarda konaklayıp her gün 2-3 saatlik yol yapmak suretiyle Romantik Yol’u beş günde tamamlamak mümkün.

Romantik Yol’un en popüler kasabası Rothenburg ob der Tauber, en güzel şato ise Disney’e  ilham veren Neuschwanstein. Şatonun içini gezmek istiyorsanız giriş için önceden randevu almanızda fayda var.