2020’nin en trend köpek türü ile tanışın: Toy Poodle

Evcil hayvanlar, bizleri her daim seven ve hayatı çekilebilir kılan dostlarımızdır. 2020’nin hayatımıza soktuğu nadir güzelliklerden biri olan Toy Poodle köpek türü de bu dostların en sevimlilerinden. 

Adıdan da anlaşılacağı üzere adeta bir oyuncak gibi görünen Toy Poodle’lar, etraflarına neşe ve mutluluk saçıyor. Şirin görünümlü ve küçük boyutlu bu köpekler, sahipleri için sadık birer dostlar. Ülkemizde de çokça görünen Toy Poodle türü, özellikle 2020 yılında insanlar tarafından en çok sevilen köpek türlerinden biri haline geldi. 

Dış görünüşü ile sevimlilik abidesi

Normal bir Poodle’ın daha küçük bir versiyonu olan Toy Poodle, büyümeyen (fino) köpek türleri arasındadır. Vücudunu neredeyse kürk denilebilecek tüyler kaplamaktadır. Kıvırcık olan bu tüyler, Toy Poodle’ın şirin görünümünü öne çıkarmaktadır. 

Boyutlarına göre uzun sayılabilecek bacakları olan Toy Poodle’ların burnu da küçük köpekler arasında büyük olanlardandır. Yine diğer küçük köpeklerin çoğundan zeki olan bu tür, uzun bacaklarının da yardımıyla oldukça oyuncu ve atletiktir. Kim bol kıvırcık tüylü küçük bir köpeği sevmeden durabilir ki? 

Uzun tüylerine rağmen tüy dökmeyen köpeklerden olan bu cins, hipoalerjenik yapısıyla da evcil hayvanlara alerjisi olanlar için zararsızdır. Küçük olduklarından geniş hareket alanlarına ihtiyaç duymazlar. Dolayısıyla Toy Poodle sahipleri köpeklerine apartman dairelerinde dahi rahatlıkla bakabilir. 

Sosyal, oyuncu, akıllı… 

Toy Poodle türündeki köpekler son derece sosyal hayvanlardır. Uyum sağlayabilen yapılarıyla sahiplerine de dışarıda kolaylık sağlamaktadır. Ancak bu, dışarıdayken yabancıların kucağına koştuğu anlamına gelmiyor. Toy Poodlelar karşı taraftan olumsuz bir mesaj gelmediği sürece yabancılarla kaynaşmaya meraklıdır ancak önce o yabancıyla tanışması gerekir. 

Eğer siz, evcil dostunuzun gezintilerde yabancıların yanına çok fazla gittiğini düşünüyorsanız Technosmart otomatik makaralı köpek gezdirme tasmasını tercih edebilirsiniz. Makara sistemiyle istediğinizde tasma ipini uzatabilir, istediğinizde kısaltabilirsiniz. 

Toy Poodlelar daha önce de bahsettiğimiz gibi oldukça zeki köpeklerdir. Oyun oynamayı da severler. Eğer bu oyunlarda onların zekalarını kullandırırsanız, daha fazla eğleneceklerdir. Bir o kadar da itaatkar bir köpek türü olan Toy Poodle, gezintilerde sahiplerine çok fazla zorluk çıkarmayacaktır. 

Ciltleri oldukça tüylü olan Toy Poodlelar, fazlaca bakıma ihtiyaç duymaktadır. Cilt ve kulak hastalıkları, alerji gibi hastalıklar Toy Poodle köpeklerinde sık sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır. Dolayısıyla bir Toy Poodle sahibi olmayı planlıyorsanız bu gibi durumlara hazırlıklı olmanız gerekir. 

Bakım konusunda bu noktalara dikkat! 

Toy Poodle türü her ne kadar tüy dökmeyen köpeklerden olsa da tüylerinin taranmasına ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla belli aralıklarda Toy Poodle’ınızın tüylerini taramanız hem sizin hem de onun için faydalı olacaktır. Sık tüyleri olduğundan bu tüylerin birbirine girmesi çok muhtemeldir.

Mio köpek tüy açıcı tarak, evcil dostunuzun tüylerini düzgün bir şekle sokarken birbirine karışan tüylerini de açmaktadır. 

Toy Poodlelar sahipleri tarafından her zaman ilgi görmek isterler. Eğer bir Toy Poodle sahibi olmayı düşünüyorsanız köpeğinizle gün içinde mutlaka zaman geçirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Sahipleriyle yeteri kadar vakit geçirmeyen Toy Poodlelar, zaman zaman neşesini kaybedebilir.

Her köpeğin olduğu gibi Toy Poodle türünün de temel eğitimleri almaya ihtiyacı vardır. Bu temel eğitimleri düzgün şekilde alan Toy Poodlelar, sahiplerine daha az sorun çıkarmaya meyillidir. Bu eğitimlerde çeşitli aparatları kullanmak eğitim sürecinin daha kolay geçmesini sağlayabilir.

Pratik Dog köpek eğitim aparatı, köpeklerin klasik şartlanmasını belirlemeye yardımcı olarak ileriki hayatlarını daha güvenli bir şekilde geçirmelerine yardımcı olmaktadır. 

Toy Poodle türü, günlük egzersizlerle enerjilerini atmak isterler. Bu enerjilerini atmaları için onlarla oynamanız oldukça önemlidir. Bu oyunları daha eğlenceli hale getirmek için çeşitli köpek oyuncakları kullanabilirsiniz. Ancak bu oyuncakların oyun yoracak kadar hareketli oyuna imkan veren oyuncaklardan olmasına dikkat edin. 

Eviniz paylaşmak için bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız “Evde Kolay Bakabileceğiniz Köpek Cinsleri” içeriğimiz size fikir verebilir.