2021 resmi tatil ve bayram günleri için tatil planlarınızı yaptınız mı?

Pandemi döneminde ev ve iş yerleri arasında sıkışıp kaldık ve tatil günlerini bekler olduk. Havalar da sanki inadımıza yaparmış gibi hafta içi kapalı olup hafta sonu yasaklar başladığında pırıl pırıl aydınlanıyor.

İşte bu yüzden hepimizin bu yıl her zamankinden daha çok güneşe ve tatile ihtiyacı var. Öngörülemez zamanlar yaşasak da hem ruhsal hem fiziksel sağlığımızı düşünüp biraz olsun plan yapmaktan zarar gelmez. Yeter ki plan yaparken tutarlı ve dikkatli olalım.

 Senenin ilk resmi tatili: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

tatil

Bu yıl cuma gününe denk gelen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edildi. Covid-19 vakalarındaki artış sebebiyle çocuklar okullara gidemedikleri için bu yıl da yine tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi çocuklarımızın hazırladıkları resimleri sosyal medya sayfalarında paylaşarak kutlamak zorunda kalacağız gibi görünüyor.

Hep birlikte ve coşkulu kutlamalar yapamayacaksak eğer ailenizle birlikte 3 günlük kısa bir tatil için plan yapıp, gittiğiniz yere 23 Nisan coşkusunu taşıyabilirsiniz. Havalar da ısınmaya başladığına göre, evlere kapanmaktan enerjisini atamayan çocuğunuzun da koşup oynayabileceği bir kamp tatili ailenize iyi gelebilir. Muhteşem geçecek bir kamp tatili için “kamp çadırı” kategorimizi ziyaret ederek plan yapmaya başlayabilirsiniz. Türkiye’de kamp yapılabilecek en iyi 10 bölgeyi sizler için listeledik.

 • Köprülü Kanyon / Antalya
 • Yedigöller Milli Parkı / Bolu
 • Kömür Limanı / Saros Körfezi
 • Kaçkarlar / Rize
 • Kelebekler Vadisi / Ölüdeniz
 • İğneada Longoz Ormanları / Kırklareli
 • Salda Gölü / Burdur
 • Kaş / Antalya
 • Borçka Karagöl / Artvin
 • Yazılı Kanyon / Isparta

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

tatil

2009’da resmi tatil olarak ilan edilen, işçi bayramı olarak da anılan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bu yıl ne yazık ki cumartesi gününe denk geliyor. Pandemi yüzünden hafta sonu karantinaları olmasa bile ancak yakın yerlere kaçabileceğiniz kısa bir tatil planı yapabilirsiniz. Belki yine yakın bir orman içerisinde kamp yaparak yahut bir trekking rotası belirleyerek baharın keyfini çıkarabilirsiniz. Her bütçeye uygun yürüyüş ayakkabılarına göz atmak için “trekking kategorisine” tıklamanız yeterli… Trekking için en çok tercih edilen rota yolları ise şöyle:

 • Likya Yolu
 • Macahel Yaylası Trekking
 • Kaçkar Dağları Trekking
 • Ballıkayalar Tabiat Parkı Trekking
 • Sülüklügöl Trekking
 • Frig Vadisi Yolu Yürüyüşü

Şeker Bayramı

Bu yıl 12 Mayıs Çarşamba gününe denk gelen yarım gün arifesi ile başlayan Ramazan Bayramı, takip eden 13, 14, 15 Mayıs günlerini kapsıyor. Bu yılın ilk uzun tatili diyebileceğimiz Ramazan Bayramı uzak yerlerde yaşayan aile bireylerini ziyaret etmek için en ideal zaman gibi görünüyor. Hem büyüklerimizin gönlünü yapmak, hem hasret gidermek için hiç izniniz yoksa bile hafta sonunu da birleştirerek 4,5 günlük bir tatil yapabilmek mümkün.

Elbette böyle bir tatili verimli kullanabilmek için en uygun ve güvenli seyahat tercihi hava yolu. Bayram tatillerinde bilet bulmak pek de o kadar kolay olabilir. O yüzden Hepsifly.com’a girerek şimdiden biletinizi almanızı tavsiye ederiz. Mayıs ayına şurada ne kaldı ki? 

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Atatürk’ün Samsun’a çıkması ve kurtuluş mücadelesinin başlangıcı olarak gençlere armağan edilen 19 Mayıs bu yıl çarşamba gününe denk geliyor. Hafta ortasına denk gelen bu tatili yaşadığınız şehrin gizli kalmış güzelliklerini keşfederek değerlendirebilirsiniz. 

Kurban Bayramı

Bu yıl 19 Temmuz Pazartesi gününe denk gelen Kurban Bayramı en uzun tatil fırsatımız olabilir. Yarım gün arifesi ile birlikte takip eden 20 21, 22 ve 23 Temmuz tam gün olmak üzere toplamda 4,5 günlük bir tatil süresi söz konusu. Yetkililerin yarım gün için bize pazartesi sendromu yaşatmayacaklarını var sayarsak, tam da yazın ortasında bir önceki hafta sonuyla birlikte 12 günlük uzun bir mola hepimize ilaç gibi gelecektir.

Yazın ortasında en iyi tatil bizce Ege ve Akdeniz kıyılarını arşınlayıp, güneşin tadını doyasıya çıkardığımız bir tatildir. Pandemi dönemi karantinaları ve hareketsizlik hepimize kilo aldırdı kabul.

Bu yıl bir beden büyük mayo giyinsek ne olur ki? İhtiyacımız olan güneşi depolamak için bize gereken muhteşem bir tatil, fazla kilolarımızı gizleyecek Dagi toparlayıcı mayo ile bir uçak bileti kadar yakın.

Zafer Bayramı

Her yıl 30 Ağustos günü kutlanan Zafer Bayramı bu yıl pazartesi gününe denk geliyor. Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle ayrıldığı gün olan 30 Ağustos, 1935 yılında resmi tatil ilan edilmişti.

Yılın en sıcak zamanlarında kısa bir tatil için en uygun program çocuğunuzla birlikte Anıtkabri ziyaret edip Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına şükranlarımızı sunmak olabilir. En uygun fiyatlı uçak biletlerini şimdiden ayırtabilmek için Hepsifly.com’u ziyaret etmeyi unutmayın.

Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü kutlaması olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bu yıl cuma gününe denk geliyor. 28 Ekim de yarım gün tatil olduğu için tatil planınızı perşembe öğleden sonra başlayacak şekilde planlayabilirsiniz. Önümüzdeki günler ne getirecek bilinmez ama umarız pandemi süreci biraz kontrol altına alınmış olur da çok uzun zamandır coşkuyla kutlayamadığımız bayramların acısını hep birlikte çıkarabiliriz…

Seyahat etmenin tadını, bavul hazırlama telaşıyla kaçırmayın diye size birkaç öneri hazırladık. Bavul hazırlamaya başlamadan önce “Seyahat Çantası Hazırlama Tüyoları” başlıklı içeriğimize göz atmayı unutmayın.