Araç kiralarken dikkat etmeniz gereken püf noktalar

Tatile gitmek için veya günlük ihtiyaçları karşılamak için araç kiralamak günümüzde oldukça tercih edilen bir seçenek. Özellikle büyük şehirlerde yürütme maliyetleri ve park yerini sorunu gibi konular dikkate alındığında araç sahibi olmak bazıları için pek mantıklı gelmiyor. Dolayısıyla günümüzde çoğu kişi bir araç sahibi olmaktansa araç kiralama seçeneğine yöneliyor.

Şehir dışı ya da şehirler arası yolculuklarda konforlu ve düşük maliyetli sayılabilecek bir seçenek olarak öne çıkıyor. İnsanlarla aramıza mesafe koymamız gereken pandemi sürecini de göz önüne aldığımızda çoğu kişi yapacağı yolculuklarda toplu taşıma araçları yerine kiralık araçlara yöneliyor. Ancak kiralama sürecinde yapılan hatalar sebebiyle zaman zaman mağdur olan insanlar da görülebiliyor. Bu sebeple araç kiralama aşamasında birkaç küçük noktaya dikkat etmekte fayda var.

Güvenilir firmaları tercih edin

araç

Günümüzde birçok kiralama firması bulunuyor. Bazı firmalar oldukça kurumsallaşmış ve herkes tarafından tanınır hale gelmiş olsa da hepsi bu durumda değil. Sokak aralarında, kimse tarafından tanınmayan araç kiralama yerleri de mevcut. Yanlış anlamayın, bu tür firmaların hiçbiri güvenilir değildir demiyoruz ancak iki kez düşünmekte fayda var. Bu tür kiralama şirketleri tarafından dolandırılan birçok müşteri görülebiliyor. Dolayısıyla otomobil kiralarken güvendiğiniz ve sorun esnasında da karşınızda bir muhatap bulabileceğiniz bir firmayı tercih etmeniz de oldukça önemli.

Kiralama sözleşmesini iyi okuyun

araç

Araç kiralarken kiralama firması ile kiralayan kişi arasında bir sözleşme imzalanmaktadır. Eğer siz kiralıyorsanız bu sözleşmeyi her ne kadar uzun olsa da okumanızda fayda var. Sürüş esnasında ya da aracı teslim etme noktasında beklenmedik sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız bu sözleşmeyi ayrıntılarıyla incelemelisiniz. Eğer sözleşmede kabul etmediğiniz bir kısım olursa onu bu aşamada söylemek sizin için en iyisi olacaktır.

Araç kiralarken temizliğe dikkat edin

Pandemi süreciyle birlikte kişisel ve ortam temizliğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı. Kiralık araçlara da birçok insan girip çıktığından bu araçların temizliği oldukça önemli. Bu sebeple kiraladığınız aracı çeşitli dezenfektanlarla temizleyebilir, hem sizin hem de sevdikleriniz için sağlıklı bir ortamda gönül rahatlığıyla yolculuk edebilirsiniz.

Yüksek alkol oranıyla aracınızdaki bakteri ve virüslerin yaşamasına ya da çoğalmasına son veren Power Med araç içi dezenfektanı, size ve sevdiklerinize sağlıklı bir yolculuk sunacaktır.

Araç kiralamada trafik ve kasko sigortalarının önemi

araç

Bu biraz da ilk anlattığımız maddeye bağlı. Kurumsal ve tanınan araç kiralama firmaları, kiraladıkları araçların trafik ve kasko sigortasını da yaptırmaktadır. Ancak siz biraz daha küçük ölçekli bir yerden araç kiralamayı düşünüyorsanız, kiralayacağınız aracın trafik ve kasko sigortası olup olmadığını mutlaka sorun. Eğer varsa poliçeyi görmek istediğinizi söyleyin, yoksa o aracı kiralamanızı pek tavsiye etmeyiz.

Trafik ya da kasko sigortası olmayan bir aracı kiraladığınızda ve o aracı kullanırken olası bir kaza yaptığınızda, masrafları kimin ödeyeceği büyük bir muamma olacaktır. Bu sebeple böyle bir araç kiralayacakken ikinci kez düşünmenizde fayda var. Siz yine de “ben uçak tercih edenlerdenim” diyorsanız, bu hafta sonu Bodrum‘a kaçmaya ne dersiniz?

Eğer şehir içinde daha çevreci ve daha sağlıklı bir ulaşım aracıyla seyahat etmek istiyorsanız; “Katlanır Bisiklet: Şehirde Yeni Moda” yazımızı inceleyebilir ya da uzun yolda aracım bana her türlü konforu sağlamalı diyenlerdenseniz; “Karavan Yaşamı Hakkında Bilmeniz Gerekenler” içeriğimize göz atabilirsiniz.