Buzdolabı Seçiminizde Etkili Olacak En Yeni Teknolojiler

 

Mutfakların vazgeçilmezi olan buzdolapları, ilk kullanılmaya başlandıkları günden itibaren sürekli değişim ve gelişim gösteren teknolojik aletlerdir. Buzdolabı üreticileri, yaptıkları geliştirme çalışmaları ile kullanıcılarına konfor, güvenlik ve tasarruflu bir kullanım sunmak için pek çok teknolojik yeniliği hayata geçirmektedirler. Bu kapsamda değerlendirilebilecek bazı yenilikçi teknolojiler, aşağıda listelenmiştir.

Mavi Işık Teknolojisi

Kaynak: Consumer Reports

Bu teknoloji, meyve ve sebze saklama bölümleri için tasarlanmış bir teknolojidir. Sebze ve meyvelerin muhafaza edildiği bölmeler, mavi ışık ile aydınlatılır. Bu sayede sebze ve meyveler, saklama bölmesinde de doğadaki gibi ışık almaya devam eder. Işık altında muhafaza edilen sebze ve meyveler; doğallıklarını, tazeliklerini ve besleyicilik özelliklerini korur.

İkili soğutma sistemleri sayesinde dolap içinde dengeli bir soğutma elde edilmesi sağlanır.

NeoFrost Teknolojisi

Kaynak: Today Show

Bu teknoloji, gıdaların daha uzun süre taze olarak saklanması için gerekli olan nem miktarını en uygun seviyede tutmak için geliştirilmiş bir teknolojidir. Teknoloji ile dolabın hem dondurucu hem de soğutucu bölümlerinin enerjiyi daha verimli kullanması sağlanır. Aynı zamanda daha dengeli ve daha hızlı bir soğutma yapılması temin edilir. Normal buzdolabı sistemlerinde soğutma işlemi tek bir soğutma fanı kullanılarak yapılır ve soğuk hava, hem soğutucu hem de dondurucu bölmelerinde tek fan ile dolaştırılır. Bu da nem seviyesinin dondurucu ve soğutucu bölmeleri için dengeli olmaması sonucunu doğurur. NeoFrost teknolojisi ise soğutucu ve dondurucu bölmeleri için ayrı soğutma sistemleri kullanarak en uygun soğutma koşullarını elde eder.

Frost-Free Sistemi

Kaynak: Digital Trends

Soğutma işlemi sırasında zaman zaman yiyeceklerin üzerinde buz tabakası oluşur. Frost-Free olarak adlandırılan teknoloji ile yiyecekler üzerinde ve dolabın iç kısmında buz oluşumu engellenir. Dolayısıyla buz çözme işlemi yapılmasına gerek duyulmaz. Bu teknoloji, oluşan buz tabakasını önleyerek, özellikle sebze ve meyvelerde saklama süresini uzatır; gıdaların daha etkin korunmaları için gerekli olan doğru sıcaklık değerlerinin muhafaza edilmesini sağlar.

LED aydınlatma sistemleri kullanılan dolapların içi, daha aydınlık ve daha ferah görüş sağlar.

LED Aydınlatma Sistemleri

Kaynak: Realtor

Tek lamba kullanılarak yapılan aydınlatma sistemleri yerine geliştirilen LED aydınlatma sistemleri, buzdolaplarının arka veya yan duvarları boyunca zincirler şeklinde uzatılarak etkili bir iç aydınlatma sağlanır. Bu aydınlatma sistemleri sayesinde dolap içindeki her bölgenin homojen bir biçimde aydınlatılması mümkün olur. Çok az enerji harcayan LED aydınlatma sistemleri ile daha fazla enerji tasarrufu sağlanır.

FullFresh Sistemi

Kaynak: CNet

Yeşil sebze ve meyveler, yapıları gereği diğer gıdalara oranla çok daha çabuk bozulabilir. FullFresh sistemi, bu tür gıdaların sebzelik bölmelerinde daha uzun süre bozulmadan muhafaza edilmesi için geliştirilmiş bir sistemdir. Özel olarak tasarlanmış sebzelik bölümü ve özel tasarlanmış hava kanalları sayesinde nem kontrolü sağlanır ve bölmede ideal saklama koşulları oluşturulur. Bu koşullar sayesinde sebze ve meyveler, otuz güne kadar taze olarak korunabilir.

Entegre Dondurma Makinesi 

Kaynak: Consumer Reports

Sıcak yaz aylarının en çok sevilen yiyeceklerinin başında dondurma gelir. Bazı buzdolabı modelleri, dondurma yapabilme özelliğini de içerir. Kullanıcının zevkine ve sağlık ihtiyaçlarına bağlı olarak ev yapımı dondurma üretmek, son derece kolaydır. Bu özellik ile donatılmış buzdolapları, dondurucularında özel bir bölme içinde karıştırma kabı bulundurur. Bu kap sayesinde dondurma sütünün karıştırılarak dondurmaya dönüştürülmesi sağlanır. Dondurma bölmesinden ayrılmış olan bölüm, dondurma yapma işlemi sırasında dondurucu bölüm ısısının kaybolmasını da engeller.

Yeni filtre sistemleri sayesinde dolap içindeki yiyecek kokuları, birbirine karışmaz.

AirFresh Teknolojisi

Kaynak: Consumer Reports

Yeni teknolojiler kullanan buzdolaplarında önem verilen konulardan birisi de havanın temizliğidir. Özellikle yoğun kokusu olan gıdaların kokuları, birbirine karışarak dolap içinde ağır bir koku oluşmasına sebep olurlar. AirFresh hava temizleme filtresi, dolap içerisinde doğal ve sağlıklı bir ortam oluşmasına yardımcı olur. AirFresh teknolojisi, oluşturduğu düzenli hava akımı sayesinde yoğun kokulu gıdaların kokularının dolap içinde yayılmasını ve birbirine karışmasını önler.

Hızlı Soğutma ve Hızlı Dondurma 

Kaynak: Remodelista

Belirli türdeki gıdaların normal soğutma işleminden daha hızlı sürelerde soğutulması veya dondurulması istenebilir. Bu tür durumlar için çoğu buzdolabı, hızlı soğutma ve hızlı dondurma bölmeleri içerir. Bu bölmeler yardımıyla işlem türüne göre uygun sıcaklık derecesine ulaşılarak soğutma ve dondurma işlemlerini kısa sürede yapmak mümkündür.

Dinamik MultiAirflow  ve AirCarpet Teknolojileri

Kaynak: Whirlpool

Hava akış sistemi olan MultiAirflow, gıdaların %40 seviyesinde daha hızlı soğumalarını sağlarken, dolabın her noktasının da eşit oranda soğumasına yardımcı olur. Hava halısı olarak da adlandırılan AirCarpet teknolojisi sayesinde ise dolap içindeki tüm cam rafların her taraflarında dengeli bir soğutma elde edilir. AirCarpet teknolojisi, genişlikleri %30 oranında artırılmış hava kanallarından oluşur.

VitaFresh Teknolojisi

Kaynak: Kieffer’s Appliances

Özel bir sürgü sistemi ile donatılmış olan VitaFresh çekmecesi, muhafaza ettiği yiyeceklerin hava ile olan temasını sınırlandırır. Bölmenin dalgalı taban yapısı da içerisindeki yiyeceklerin zemine daha az temas etmesini sağlayarak daha uzun süre korunmalarını sağlar. Sahip olduğu mükemmel saklama koşulları ile VitaFresh teknolojisi, sebze ve meyvelerde vitamin ve nem kaybını önler. Bu sayede yiyecekler daha uzun süreler taze olarak muhafaza edilir.

Eco-Fuzzy Fonksiyonu

Kaynak: BrandSource Canada

Buzdolapları, kullanıldıkları yerlere bağlı olarak çok sık açılıp kapanabilir. Bu da sürekli ısı kaybetmeleri ve kaybedilen ısının yeniden düzenlenmesi için çalışmaları anlamında gelir. Eco-Fuzzy fonksiyonu, buzdolabının kapıları uzunca bir süre açılmadığında ve çalışma ayarları değiştirilmediğinde otomatik olarak enerji tasarruf moduna geçilmesini sağlar. Bu sayede önemli miktarlarda enerji tasarrufu elde etmek, mümkün hâle gelir.