Çilli Cilde Sahip Olanlar İçin Makyaj Önerileri

Çilliler son birkaç yıldır modaya uyum sağlamak konusunda pek şanslı. Defilelerde, makyajlarıyla yüzlerindeki çilleri daha da çok vurgulayan modeller, onları izleyen pek çok kadını ciltlerindeki bu küçük lekelerle barışmaya davet ediyor. Özellikle yaz aylarında görünür olan, kışın ise silikleşen çiller, genellikle açık kahverengi ve turuncu renklerde oluyor. Doğal gündüz makyajı ya da etkileyici bir gece makyajı yapmak istiyorsanız şimdi vereceğimiz tüyoları kenara not edin. Çilliler için en uygun makyaj ürünleri, renk önerileri ve makyaj tüyolarını sizler için derledik.

Cildinizi Koruyun, Çillerinizle Barışın

Çilli yüze sahip olanlar genellikle beyaz tenli, sarışın veya kızıl olduğu için, cilt ürünlerinde güneş koruması olması gerektiğini hatırlatarak başlayalım. Makyaj ve cilt bakım ürünlerinde mutlaka hassas ciltlere özel formüller aramalısınız. Fondöten, pudra, primer veya nemlendiricilerinizde güneş korumasını gözetebilir veya ek güneş koruyucu kremlerle gün içinde cilt korumasını tazeleyebilirsiniz. Lekeye meyilli bir cildiniz varsa, 50 faktör kremleri dört mevsim kullanmalısınız. Eğer gün içinde makyaj tazelemeye üşenenlerdenseniz, makyaj üstüne püskürtülebilen sprey güneş koruyucular tam size göre.

Hassas ciltlere özel, güneş koruması içeren ürünler seçin.

Çiller Fora!

Çil modası aslında ince fondötenlerin de trendinin ilanı oluyor. Eğer siz de çilli bir yüze sahipseniz, incecik bir fondöten ile genel cilt rengini eşitledikten sonra pudra ile makyajı sabitleyebilirsiniz. Hatta kimi kadınlar fondöten kullanmamayı, BB veya CC krem ile renk eşitledikten sonra ten makyajını bitirmeyi tercih edebiliyor. Çilli ciltlerde yoğun kapatıcı kullanmanıza gerek yok. Fondöten rengi seçerken, ürünün cildiniz ile aynı renk olduğuna dikkat etmelisiniz. Ciltten daha koyu olan renkler kapatıcı etkiyi yoğunlaştıracaktır. Yüzünüzde belli belirsiz bir kapatıcılık bırakacak, ince bir fondöten aradığınız için cilt tonunuzla aynı olduğundan emin olmalısınız. Göz altı morluklarınız varsa, doğal tondan bir ton koyu kapatıcı seçerek tek sürüşte morlukları kamufle edebilirsiniz. Bilinenin aksine göz altına açık renk kapatıcı sürüldüğünde hem torba görünümünü belirginleştirir, hem de morlukları kapatmanız için kat kat kapatıcı sürmeniz gerekir.

İncecik bir fondöten, BB veya CC kremler ten makyajı için yeterli. Çillerinizi ortaya çıkarın!

Çiller ile Uyumlu Göz Makyajı Tüyoları

Çoğu çil sahibi gibi beyaz tenli ve renkli gözlüyseniz, çillerinizi de tamamlayacak kızıl tonlarını göz makyajında kullanabilirsiniz. Kızıl renk, yeşil ve mavi ile kontrast yaratarak göz renginizin ortaya çıkmasını sağlıyor. Mor renk göz kalemi, kahverengi eyeliner, kahverengi maskara, kızıl kahve tonlarında göz farları ile makyajınızı yapabilirsiniz. Eğer kahverengi gözlere sahipseniz, yeşil, toprak ve şeftali tonlarında göz makyajı sizin için uygun olacaktır. Sıcak renkler çillerin de görünürlüğünü vurguladığından, bu tür renkleri tercih etmeniz durumunda, risk almadan güzel görünmeyi garanti edebilirsiniz. Gri ve mavi gibi biraz daha soğuk renkleri ise temkinli kullanmalısınız. Siyah göz ürünleri beyaz tende fazla keskin durabileceğinden, maskara gibi siyahın yaygın olarak kullanıldığı ürünlerde kahve tonlarını deneyebilirsiniz. Eğer ten renginiz buğdaya dönükse, kahverenginin gold karışımlı tonlarına makyajınızda yer verebilirsiniz.

Göz makyajında kızıl pigmentli renkleri tercih edin.

Doğallığınızdan Ödün Vermeyin

Çillerin güzelliği, doğallığı çağrıştırmasından geliyor. Doğal güzelliğin baz alındığı çilli yüz makyajlarında, temel yüz gölgelendirme işlemlerini uygulamalısınız. Yok gibi olarak tarif edebileceğimiz, yüz hatlarınızı belirginleştiren hafif kontürlerle yüzünüzü daha kemikli gösterebilirsiniz. Strobing uygulayarak nemli ve sağlıklı bir cilt görünümü elde edebilirsiniz. Allık seçimlerinde ise yüzünüzün gerçekten kızardığında aldığı renk üzerinden seçim yapmanız öneriliyor. Eğer doğal güzelliğinizi destekleyecek bir makyaj düşünüyorsanız, hafif bir şeftali rengi allık için vazgeçilmeziniz olacaktır. Makyajın her adımında doğal görünüm aramalısınız. Örneğin kaşlarınızı şekillendirirken, dövme gibi pürüzsüz ve kusursuz bir görünüm yerine hafif dağınık ve doğal kaşlar tercih edebilirsiniz. Son yılların modası olan dağınık ve kalın kaşlar ile çillerinizden aldığınız doğallık ilhamını, tüm makyajı yaparken kullanabilirsiniz. Kaşların boşluklarını doldurmak için ise yoğun uygulamalar ve dövmeler yerine ince kaş farları veya kalemlerini seçebilirsiniz.

Dağınık ve kalın kaşlar ile çilleri tamamlayın.

Çilden Gelen Gençlik

Çilin bahşettiği doğal görünüm, doğru makyaj ile tamamlandığında gençliği de beraberinde getiriyor. Makyajınızı bitirirken sıra ruja geldiğinde; gloss, nude veya kızıla dönük seçimler yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer göz makyajında sade seçimler yaptıysanız, dudaklarda kahverengi ve kızıl renkler arasında bir ton kullanabilirsiniz. Göz makyajında yoğunluk varsa, dudaklarınızda nude ve doğal pembeler uygun olacaktır. Yalnızca gölgelendirme ve strobing yaptığınız hafif bir günlük makyajda ise dudaklarınıza gloss rujlar ile parlaklık verebilirsiniz. Eğer çilli bir cildiniz varsa, saç renklerinde kızıl, kızıl kahve, karamel gibi tonları tercih edebilirsiniz. Çillerinizin rengini vurgulayacak kızıl bazlı saç renkleri ile yüzünüzü çerçeveleyerek dikkat çekici bir imaja sahip olabilirsiniz. Eğer çilleriniz yeterince belirgin değilse ve daha net bir görünüm istiyorsanız, kozmetik malzemelerle çillerinizi görünür kılabilirsiniz. Kahverengi, suya dayanıklı göz kalemi ile yüzünüze küçük benekler bırakabilirsiniz. Ardından transparan pudrayı, hafifçe cilt üzerinde fırça yardımı ile gezdirerek pürüzsüzlük elde edebilir, yapay çillerinizi doğal gibi gösterebilirsiniz. Yapay çilleri, çillerin seyrek olduğu kimi alanları tamamlamak için de tercih edebilirsiniz.

Çilli bir cildiniz varsa, saç renklerinde kızıl, kızıl kahve, karamel gibi tonları tercih edebilirsiniz.

Siz de çilli bir yüze sahipseniz, aradığınız özel makyaj ürünleri için Hepsiburada’yı tercih edebilirsiniz. Onlarca markanın, yüzlerce ürününü bulabileceğiniz Hepsiburada’da, hassas cildiniz için güneş koruyucu ürünler de seçebilirsiniz.