Çocukla Seyahat Edecek Ebeveynlere Öneriler

Çocuklarla seyahat etmek çoğu ebeveyn için zorlu ve stresli bir deneyim fikri gibi gelebilir ancak ön yargılarınızdan kurtulup bir kez özgürlüğün tadını çıkarırsanız bunun herkes için son derece eğlenceli olabileceğini göreceksiniz. Sıkılmalarına fırsat vermez ve birlikte nitelikli zaman geçirmeye gayret ederseniz, ailece yeni yerler keşfetmenin tadına varacaksınız. Seyahate çıkamadan önce hazırlıklı olmanız gereken bazı noktaları sizler için derledik.

Araba yolculuğu esnasında, sadece camdan etrafta olup bitene bakarak pek çok yaratıcı oyun tasarlayabilirsiniz.

Oyun Önerileri

Otomobil yolculuğunu daha eğlenceli hale getirebilecek oyun önerileri, çocuğunuzun yaş grubuna göre değişiklik gösterir. Eğer çocuğunuz sayı saymayı biliyor ve dışarıyı dikkati dağılmadan seyredebilecek kadar büyükse, onunla “plaka sayma” oyunu oynayabilirsiniz. Bu oyunda, herkes bir plaka numarası seçer ve yol boyunca gördüğü plakaları sayar. En sonunda en fazla plaka sayan kazanır. Çocuklar bu süre zarfında hem keyifli zaman geçirmiş olur hem de sayı sayma becerisi gelişir. Diğer seçenekler ise otomobillerin markasını veya rengini seçerek bu oyunu sürdürmek olabilir. Çocuğunuz yazı yazmayı öğrendiyse isim – şehir oynamak da yol boyunca eğlenmenizi sağlayacaktır. Eğer yanınızda kâğıt – kalem yoksa üzülmeyin! Kelime türetme oyunu da oynayabilirsiniz. Kelime türetme oyunu çocuğunuzun bilişsel antrenmanına destek olur. Düşünme becerisinin gelişmesine yardımcı olacak diğer bir oyun seçeneği hikâye tamamlama olabilir. Hikâye tamamlama oyununda ebeveynler hikâyenin başını anlatır, devamını çocukların tamamlamasını ister. Çocuklar hikâyeyi çok yaratıcı bir şekilde bitirebilir. Yaptığınız yolculukla ilgili doğaçlama hikâyeler yaratarak çocuğunuzun ilgisini toplamayı başarabilirsiniz. Çocuklar bu sayede eğlenirken öğrenir. Çocuğunuzun, yol boyunca etrafı izlemesi yolun çabucak bitmesini sağlar. Peki, bunu sağlamanın bir yolu var mı? Evet! Çocuğunuzla hazine avı oynayarak dikkatini gördüğü nesnelere odaklamasını sağlayabilirsiniz. Onunla birlikte bir ağaç, renk, hayvan belirleyip oyunu başlatabilirsiniz.

Seyahat Çantasında Neler Bulunmalı?

Çocukla birlikte çıkılan bir tatilde karşılaşabileceğiniz sürprizlere hazırlıklı olmalısınız. Seyahat esnasında zorlanmamak için valize bazı acil durum eşyaları atmakta fayda var. Bunların başında yedek kıyafet gelir. Mevsime göre seçtiğiniz kıyafetlere mutlaka mevsim dışı birkaç alternatif de eklemelisiniz. Örneğin bulunduğunuz yerden daha soğuk bir yere gidiyorsanız, bunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Aksi takdirde çocukların veya ebeveynlerin hasta olması kaçınılmaz olacaktır. Eğer kış mevsiminde seyahat ediyorsanız yanınıza yedek eldiven, bere, atkı, çorap alabilirsiniz. Yaz mevsimindeyseniz güneşten korunmak için şapka, ve bolca yedek tişört unutulmamalıdır. Valizde bulunması gereken diğer önemli eşyalar ise; sabun, şampuan, saç ve el kremi, duş jeli, yüz yıkama jeli, diş macunu, diş fırçası gibi kişisel bakım ürünleridir. Seyahat boyunca kendinizi rahat ve güvende hissetmenize yardımcı olur. Zamansız acıkmalara karşı da hazırlıklı yapsanız iyi olur. Açlık krizleri çocuklarda hırçınlığa sebep olabilir. Bu nedenle her ihtimale karşı yanınıza birkaç atıştırmalık alabilirsiniz. Atıştırmalıklarınızı kilitli poşet veya saklama kapları ile valize yerleştirebilirsiniz. Valize yerleştirdiğiniz eşyaların daha az yer kaplaması için vakumlu poşet kullanabilirsiniz. Yerden tasarruf etmek size, valize çocuğunuz için ekstradan birkaç oyuncak ya da eşya daha hakkı tanıyacaktır. Mesela valize, çocuğun ilgi duyduğu kitaplardan koyabilirsiniz. Evde kitaplarıyla bol bol zaman geçiren çocuk, ebeveyni tarafından kitap okunmasına ya da kendi okumaya alışkanlık kazanmıştır. Rutini bozmasanız iyi edersiniz.

Çocuklar için rutin çok önemlidir. Tatilde de olsanız, evdeyken oluşturduğunuz düzeni mümkün olduğunca korumaya gayret edin.

Uyku Öncesi Eğlence!

Çocuklar küçük yaşlardan itibaren kendilerine hikaye okunmasından çok hoşlanırlar. Annenin kendisi ile zaman geçirmesi ona güven hissi verir. Büyüdükçe anlatılan hikayenin resimleri dikkatini çeker. Ardından, öğrendiği kelimeleri tanımaya başlar. Her gece kitap okutarak uyutulan çocukların akademik başarısının, diğer çocuklardan daha yüksek olduğu söylenir. Uyku öncesi okunan hikaye çocuğu sakinleştirir ve kolayca uykuya dalmasını sağlar. Bunu evde alışkanlık haline getirmiş olan çocuk, seyahate çıktığınızda da aynı beklenti içerisine girer. Peki, uyku öncesi okunabilecek kitap seçenekleri nelerdir? Çocuğunuz küçük yaşlarda ise aynı hikayeyi tekrar tekrar dinlemekten hiç sıkılmayacaktır. Hikaye kitabı seçerken onun ilgisini çekecek konular seçmelisiniz. Seçtiğiniz kitabın eğitsel yönden zengin olması çocuğunuza fayda sağlar. Eğer çocuğunuz kitap okumaya yeni başladıysa kitap seçimini ona bırakabilirsiniz. Tabii ki düzeyine uygun seçimler yapması şartıyla… Okumaya yeni başlayan çocuklar, sesli okuma da yapabilir. Sesli okuma yapmak çocuğunuzun okumasının akıcılığını arttırır. Kelime dağarcığının genişlemesine yardımcı olur. Daha büyük yaşlarda bir çocuğa sahipseniz, uyumadan önce birer bölüm kitap okuyup; kitapta geçen olaylar, edindiğiniz bilgiler hakkında sohbet edebilirsiniz. Bu sohbet çocuğunuzun kendini ifade etmesini kolaylaştırır. Anne ile çocuk arasındaki ilişkiyi güçlendirir. Çocuk fikirlerini önemli bulan birinin olduğunun bilincine varır.

Sakin Bir Yolculuk İçin Gerekenler

Çocuğunuz seyahatten sıkılır ve huzursuz olmaya başlarsa her zaman onu sakinleştirmek çok kolay olmayabilir. Peki, otomobilde veya uçakta ağlayan çocuğu sakinleştirmek için fikirler nelerdir? Yolculuk öncesinde bununla ilgili bilgi sahibi olmakta fayda var. Öncelikle böyle bir durumla karşılaşmamak için yolculuk öncesinde çocuğunuzu biraz yorabilirsiniz. Yorgun düşen çocuğunuz yolculuk sırasında kestirecektir. Eğer yolculuk çoktan başlamış ve çocuğunuz şimdiden huzursuzluk yapıyorsa, onu sakinleştirmek için; kitap okumak, şarkı söylemek, oyunlar oynamak işe yarayabilir. Bunlar otomobil yolculuğunda rahatlıkla yapılabilir ama uçak yolculuğunda işler biraz daha değişebilir. Uçaktaki basınç değişimi; çocuk ve bebekleri büyüklerden daha fazla etkilediği için kulak ağrısı çocuğunuzun ağlamasına neden olabilir. Bu nedenle uçağın kalkış ve inişi sırasında, kulak zarına olan basıncı dengelemek için bebekler emzirilmeli ya da emzik verilmelidir. Daha büyük yaşlardaki çocuklara ise sakız çiğnetelebilir ya da meyve suyu içirebilirsiniz. Çocuğunuz iki yaşından büyükse, ona uçuş hakkında bilgi vermelisiniz. Evi hatırlayarak kendini güvende hissetmesini sağlayacak bir eşyasını yanına almasına izin verebilirsiniz. Bu istediği bir oyuncak ya da kendi battaniyesi olabilir. Uzun yolculuklar, mesela otobüs yolculukları ise uçak yolculuklarından daha uzun sürdüğü için sizi biraz daha zorlayabilir. Çocuklar muhtemelen uzun süre hareketsiz kalmaktan sıkılacaktır. Çocukla birlikte otobüs yolculuğu yapacaksanız ona da mutlaka koltuk alıp yolculuk boyunca rahat oturmasına izin vermelisiniz. Cam kenarını tercih ederseniz, çocuk dışarıyı seyrederken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaktır. Bu yöntemle canının sıkıldığı, huzursuzlaştığı zamanlarda dışarıdan nesneler göstererek sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Yol güvenliği açısından emniyet kemeri elbette ki takılmalıdır. Otobüs gibi kalabalık taşıtlarda yolculuk yapmak, çocuklar için enfeksiyon riski de taşıyabilir. Ayrıca mola yerlerindeki ortak kullanım alanları hijyenik olmayabilir. Bu gibi yerleri ziyaret ettiğinizde çocuğun kişisel temizliğine özen gösterilmelidir. Yol boyunca oturan çocuğun, molalarda mutlaka temiz hava alması ve hareket etmesi gerekir. Atıştırmak için durduğunuz çay bahçesinde, eğer hava da güzelse, çocuğunuzla birlikte dışarı çıkabilir, minik yürüyüşler ya da ısınma koşuları yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra tatiliniz esnasında hafif gıdalar yedirmeye özen göstermelisiniz. Eğer çocuğunuzun yolculukta midesi bulanıyorsa, doktor gözetiminde bulantı giderici ilaçlar kullanmak çocuğunuzun daha sakin bir yolculuk geçirmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuzla birlikte çıkacağınız seyahat sırasında ihtiyacınız olabilecek kitap, kırtasiye, oyuncak veya yedek kıyafet gibi edinmek istediğiniz tüm eşyalar için Hepsiburada’yı hemen şimdi ziyaret edebilirsiniz.