Dijital göçebe nedir? Nasıl olunur? 

İş hayatındaki çalışma şekilleri ve saatleri hızla değişiyor. Dijital göçebe kavramı da son yıllarda ortaya çıkmış terimlerden. Peki bu terimin ne olduğunu ne kadar biliyoruz?

21. yüzyılda birçok meslek kaybolmaya yüz tutarken ardından gelenlere de yer açıyor. Daha önce duyulmamış farklı iş kolları, iş hayatının merkezine yerleşiyor. Henüz ortaya çıkan ve olgunlaşmaya başlayan bu iş kolları ise yeni çalışma alışkanlıkları getiriyor.  Artık geçmişteki mesai kavramı çoğu meslek için hiçbir anlam ifade etmiyor.

Öyle ki bazı çalışanlar istediği saatte işe başlıyor, istediği saatte işten çıkıyor. Hatta bazıları iş yerine asla uğramıyor. Dijital göçebe terimi de belirli bir ofisi bulunmayan, tabiri caizse; “kurulu düzeni olmayan” çalışanları temsil ediyor. Bazıları tarafından “sürdürülemez” olarak görünen dijital göçebe kavramı diğerleri için ise kusursuz bir çalışma sistemi. 

Dijital göçebe nedir? 

dijital göçebe

Dijital göçebe; mesai saatleri ya da çalışma ofisleri gibi olguları hayatından çıkarmış, serbest zamanlı çalışanlara denmektedir. Bu çalışanlar, dünyanın her yerinde ve günün her saatinde işini yapabilmektedir. Böylelikle de sahip oldukları mesleği istediği yerde sürdürebilir. Bu sebeple de dijital göçebeler genellikle seyahate ve özgürlüğe düşkün insanlardan oluşmaktadır. Bu tür bir kariyeri seçen insanlar işlerini şehir dışında, evinde ve kafelerde dahi halledebilmektedir.  

Ancak dijital göçebe olmak, çalışmak için doğru ekipmana sahip olmayı gerektirir. Özellikle evden çalışan dijital göçebeler hem omurga sağlığı hem de daha verimli çalışma için iyi bir ofis koltuğuna sahip olmalı. Evinize yeni bir ofis koltuğu almak ya da var olan koltuğunuzu değiştirmek için en iyi modellere; “Ofis Mobilyaları” başlıklı kategorimizden ulaşabilirsiniz. 

Dijital göçebe nasıl olunur? 

dijital göçebe

Eğer dijital göçebe olmayı akla koyduysanız hayatınızı değiştirecek kritik kararlar vermeye hazır olmalısınız. Bu kararlardan ilki, varsa tam zamanlı işinizden ayrılmak olacaktır. Ancak böyle bir karar vermeden önce çeşitli hazırlıklar yapmanız gerekir.

Mesleğiniz dijital göçebe olarak çalışmanıza imkan veriyor mu? Vermiyorsa hangi işe atılacaksınız? İşlerin kötü gitme ihtimaline karşılık birkaç ay ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir birikiminiz var mı? Elinizde bir müşteri portföyü bulunuyor mu? Eğer bu sorulara doğru cevapları verebiliyorsanız artık heyecanlı bir yolculuğa çıkmaya hazırsınız. 

Under Armour Unisex Sırt Çantası nereye gidersiniz gidin size yardımcı olacaktır.

Aslında tüm bunların üstesinden geldikten sonra dijital göçebe olmak için yapmanız gereken pek bir şey kalmıyor. Tabii “İlk işimi nerede tamamlayacağım?” sorusunun cevabı da hayli önemli. Eğer bu soruya kendiniz için en doğru yanıtı arıyorsanız Hepsifly’daki Türkiye ve dünyanın onlarca farklı noktasına rahatlıkla yolculuk etmenizi sağlayacak yüzlerce bilete göz atmanızda fayda var. 

Dijital göçebe olmak neden bu kadar çekici? 

Özellikle ofis çalışanları hayatın monotonluğundan ve her günün birbirini tekrar etmesinden oldukça sıkılmış durumda. Hal böyle olunca her geçen gün farklı arayışlar devam ediyor. Dijital göçebelik, bu arayışlardan biri. Hatta belki de çözümün ta kendisi. Dijital göçebelerin kazandığı en büyük şey zamandır. 

Büyük şehirlerde ofise gitmek için saatlerce yolda olan, günün önemli bir bölümünü yolda kaybeden çalışanların haliyle işindeki verimi de düşmektedir. Dijital göçebelikte çalışmak için belirli bir ortama ihtiyaç duyulmadığından ofise gitmek için kullanılan bu süre daha verimli hale getirilebilir. Bu durum işverenler için de büyük bir avantaj olarak görünmektedir. 

Örneğin yaz mevsiminde Antalya’da bir sahil kenarında hem çalışıp hem de hayatın keyfini çıkarmanın hayali bile çalışanları mest etmektedir. Dijital göçebelikle bu hayal gerçeğe dönüştürülebilir. Antalya’ya kalkan ilk uçak biletini kapmak için Hepsifly.com’u ziyaret edebilirsiniz. 

Dijital göçebe geniş bir özgürlük alanına sahiptir ancak bu özgürlüğün daha büyük bir sorumluluk getirdiği de unutulmamalıdır. Bu sebeple dijital göçebelik çalışanların öz sorumluluk bilinçlerini de güçlendirmektedir. Günlük hayat daha özgür ve disiplinli hale gelmektedir. 

Bir ofise bağımlı kalmadan çalışmak kulağa hoş geliyor olabilir buna karşılık uyku düzeniniz bu sistemin yürümesi için hayli kritiktir. CoverZone dijital çift alarmlı bluetooth hoparlör ve çalar saatiyle uykunuzu hiç olmadığı kadar düzene sokmanız mümkün. 

Evden çalışmak için doğru ekipmanlara sahip olmanın önemini daha önce de belirtmiştik. Çalışma verimini artıracak klavye ve mouse modellerine göz atmak için; “Kablo Karmaşasına Son: Kablosuz Klavye ve Mouse Modelleri” başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.