Doğayı Tanımanızı Sağlayan Uygulamalar

 

Gelişen teknolojinin, hayatın neredeyse tamamına hâkim olduğu günümüz dünyasında zaman zaman yapılan doğa yürüyüşleri veya hafta sonu kampları, insanlara bir nebze de olsa rahatlama imkânı sunuyor. Elbette ki iş hayatı, sosyal çevremiz, aile ilişkilerimiz, sorumluluklarımız, teknolojiyi hayatımızdan tamamen çıkarmayı neredeyse imkânsız hale getiriyor. O hâlde yapılması gereken, teknolojik imkânları yerinde ve yeterince kullanmak oluyor. Doğada geçirilen zamanın da teknolojik imkânlar ile daha verimli ve daha anlamlı hâle getirilmesi, elbette mümkün. Planlamadan başlayarak tüm süreç içinde teknolojik cihazları ve uygulamaları, amaca uygun kullanmak, geçireceğiniz zamandan daha fazla keyif almanızı sağlıyor. İlerleyen satırlarda doğal ortam ile ilgili faaliyetleri düzenleyen veya doğanın daha iyi tanınmasını sağlayan, doğa dostu sayılabilecek bazı uygulamalar sunuluyor.

iNaturalist, büyük veri tabanı ile pek çok hayvan ve bitkiyi tanımaya yardımcı oluyor.

iNaturalist

Kaynak: YouTube

Doğa yürüyüşlerinde, pikniklerde veya kamp yapmak için gidilen bir ormanda sayısız bitki, hayvan ve çiçek ile karşılaşılıyor. Bir kısmı tanınan bitki ve hayvanların pek çoğu hakkında ise sahip olunan bilgi, ya çok yüzeysel oluyor ya da hiç olmuyor. iNaturalist isimli uygulama sayesinde kırlarda veya bahçe gezilerinde daha önce hiç görülmemiş olan veya adı bilinmeyen çiçeklerin veya hayvanların tanımlanması, rahatlıkla yapılabiliyor. Bilinmeyen çiçeğin, ağacın veya hayvanın fotoğrafının çekilip, uygulamanın arama bölümünde aranması, detayları öğrenmek için yeterli oluyor. Binlerce hayvan ve bitkiyi tanımlama kapasitesi olan uygulama sayesinde doğaya başka gözlerle ve bilerek bakmak mümkün hâle geliyor.

Leafsnap

Kaynak: YouTube

Sadece doğa yürüyüşleri sırasında değil; evin bahçesinde veya bir parkta bile tanımadığınız onlarca ağaç türünün bulunması mümkündür. Leafsnap isimli uygulama, yaprak görüntülerinin hangi türlere ait olduğunun tespitini sağlıyor. Tür bilgisi yanında bu türlerin hangi bölgelerde ve hangi şartlar altında yetiştikleri konusunda da detaylı bilgiler sunuyor. Tanımlama için ağaca ait yaprak fotoğrafının çekilerek, uygulama içerisinde aratılması yeterli oluyor.

MyNature Animal Tracks

Kaynak: mynatureapps

Doğa gezileri veya kamp sırasında su kenarlarında veya kar üzerinde rastlanan ve daha önce tanınmayan hayvan ayak izleri, her zaman merak konusu olmuştur. MyNature Animal Tracks uygulaması, bu tür bilinmeyen hayvan ayak izlerinin tanımlanması için geliştirilmiş bir uygulama olarak kullanılıyor. 7 arama özelliği ve 5 arama kategorisi olan uygulama, iz üzerinden hayvan tanımlama konusunda son derece başarılı sonuçlar üretiyor. Tanımlanan hayvanlara ait geniş bilgiler de içeren uygulama, aynı zamanda kullanıcılarına fotoğraf desteği de sunuyor.

Kuş türlerinin tanımlanması, iBird uygulaması ile kolayca yapılabiliyor.

iBird

Kaynak: Stracke Visuals Inc.

Bu uygulama, en iyi kuş tanımlama uygulamaları arasında yer alıyor. Özellikle kuş gözlem işi yapanların veya doğa ve kuşlar ile hobi seviyesinde ilgilenenlerin kullandıkları uygulama, içerdiği özellikler ile beğeni topluyor. Uygulamanın eşleştirme bölümü kullanılarak kuşların renk, konum, şekil gibi ayrıt edici özelliklerinden tanımlanması yapılabiliyor.

Knots Guide

Kaynak: Lifehacker

Bu uygulama, özellikle dağcılık sporu ile uğraşanların veya kamp işleri ile fazla haşır neşir olanların çok işine yarayacak özellikler içeriyor. Çünkü uygulama, düğümlerin nasıl atılacağını ve nasıl düzgün bir şekilde çözüleceğini gösteriyor. Uygulama, dağcılığa yeni başlayanların, kamp işlerinde henüz acemi olanların düğümleme şekillerini rahatlıkla öğrenebilecekleri bir yapı sunuyor. Böylece hem güvenli düğüm atma öğreniliyor hem de bazen sıkıcı bir hâl alan düğüm çözme işlerinden kurtulma imkânı elde ediliyor.

GPS Essentials

Kaynak: ReadTheTech

Doğa yürüyüşü veya kamp yaparken, zaman zaman ihtiyaç duyulan GPS uygulamaları, bu tür aktivitelerin sorunsuz olarak yapılabilmesi için önem arz ediyor. Akıllı telefon üzerinden kullanılabilen GPS Essentials uygulaması; yön bulma, harita, yol kaydedici, dijital pusula gibi uygulamalar içeriyor. Google Maps uygulaması ile de uyumlu olarak çalışan uygulama, bu tür önemli özellikleri sayesinde kullanıcısına yol gösteren ve güven sağlayan bir uygulama olarak göz dolduruyor.

Trimble Outdoors Navigator ile gideceğiniz yeri önceden inceleyin.

Trimble Outdoors Navigator

Kaynak: APKPure.com

Yeni yerler keşfetmek için yapılan geziler öncesinde ciddi araştırma yapılması gerekiyor. Hangi yoldan gidileceği, hangi tür ulaşım araçlarının kullanılacağı ve bölgenin yapısının nasıl olduğunun önceden bilinmesi, rahat bir seyahat için gereklilik arz ediyor. Trimble Outdoors Navigator uygulaması ile bu tür soruların yanıtlarına kolayca ulaşılabiliyor. Uygulama, gidilecek bölgenin topografik haritası dâhil olmak üzere uydu görüntüsü, bitki örtüsü yerleşim alanlarına ait görüntülerini ve daha pek çok detayı telefona indirerek çevrimdışı da çalışabiliyor. Böylece gidilen bölgede İnternet bağlantısına gerek olmadan, indirilen veriler kullanılabiliyor.

Packing List

Kaynak: TNW

Doğa yürüyüşü, kamp, fotoğraf çekimi gibi faaliyetler için bir yerlere gitmek istediğinizde hazırlanacak çanta içeriği, çok önemli bir yer tutuyor. Unutulan önemli bir eşya, yapılacak faaliyet konusunda ciddi sıkıntılar doğurabiliyor. Packing List uygulaması, bu tür listelerin hazırlanması, kategorize edilmesi gibi faaliyetlerin kolayca yapılmasına imkân sağlıyor. Malzemelerin bulundukları yerleri ve hatta ağırlıklarını bile listelemek ve yolculuğa doğru hazırlanmış bir çanta ile çıkmak, bu uygulama sayesinde mümkün hâle geliyor.

Skyview Free  

Kaynak: Downzen

Doğa yürüyüşü veya kampçılıkta sadece hayvanlar veya bitkiler değil; gökyüzü de aynı oranda merak ediliyor. Özellikle kamp yapanların tercih edebileceği Skyview Free uygulaması, şehrin ışıkları tarafından perdelenmemiş berrak gökyüzünün incelenmesini sağlıyor. Merak edilen yıldız veya yıldız kümelerinin burçların keşfedilmesi, bu uygulama sayesinde son derece kolay bir hâle geliyor. Çevrimdışı olarak da çalışabilme özelliği olan uygulamadan, yerleşim yerlerine uzak bölgelerde yapılan kamplarda da faydalanmak mümkün oluyor.