Drone’ların Altın Çağı

Drone Nedir?

“Drone” kelimesi İngilizce bir kelime olup, “erkek arı” ve “vızıltı” anlamlarına geliyor. Uçuşları uzaktan kumanda ile yönlendirilebilen bu aletler, ilk önce askeri amaçlar için kullanılmak üzere üretiliyor. Drone teknolojisi, günümüzde sadece askeri alanda değil; sivil hayat içerisinde de kendisine oldukça geniş kullanım alanı bulan ve gelişimini süratle devam ettiren bir teknoloji olarak dikkat çekiyor.

Drone’ lara Wi-Fi teknolojisi kullanılmak suretiyle kumanda edilebiliyor. Bu aletler, belirli hava koşullarında kullanılabiliyor. Hafif olmaları sebebiyle rüzgârlı havalarda ve soğuk havalarda uçuşları konusunda dikkat edilmesi gerekiyor. Belirli bir sinyal menziline sahip oldukları için sınırlı bir alan içinde hareket edebiliyorlar. Bunun yanında, kullanım amacına göre iniş-kalkış hızı, seyir sürati konuları da dikkat edilmesi gereken diğer noktalar oluyor. Tabii ki uçuş süreleri de kullandıkları enerji ünitelerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Bu teknik detaylar yanında drone kullanabilmek için uyulması gereken yasal zorunluluklar da bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Drone, serbest olarak alınıp uçurulabilecek bir aygıt özelliği taşımıyor. Drone uçurabilmek için hükûmetler tarafından oluşturulmuş belirli yasal prosedürlere bağlı kalmak gerekiyor. Ülkemizde alınan drone’ un, öncelikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kaydettirilmesi gerekiyor. Drone, istenilen her bölge üzerinde ve irtifada da uçurulamıyor. Özellikle havaalanları ve askeri güvenlik bölgeleri başta olmak üzere, yasa ile belirlenmiş alanlarda kesinlikle drone kullanmamak gerekiyor.

Henüz gelişme aşamasında olduğu değerlendirilen Drone teknolojisi, yine de günümüz itibarıyla birçok alanda başarıyla kullanılmaya devam ediyor.

Yakın bir gelecekte orduların envanterinde drone birlikleri görmek çok da uçuk bir fikir gibi durmuyor.

Askeri Amaçlar İçin Drone Kullanımı

Drone’ ların ilk kullanıldığı alan olan askeri alan, hala drone kullanımına devam edilen önemli bir alan olarak yerini koruyor. Askeri gözlem ve keşif çalışmaları; özellikle de klasik yöntemler ile izlenmesi zor olan coğrafi bölgelerin izlenmesi, ana kullanım amaçlarını oluşturuyor. Gözlem amacı dışında saldırı ve savunma amacıyla silahlı modelleri üzerinde de çalışmalar devam ediyor. Yakın bir gelecekte orduların envanterinde drone birlikleri görmek çok da uçuk bir fikir gibi durmuyor.

Toplum ve Trafik Güvenliğini Sağlama Amaçlı Drone Kullanımı

Güvenlik birimleri de şehirlerin güvenliğini sağlama konusunda drone teknolojisinden faydalanıyor. Bölge kontrolü veya takip konularında son derece etkili olan drone’lar, bu konularda oldukça sık ve başarılı bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor. Trafik güvenliğinin sağlanması, akış denetiminin yapılması, hem şehir içinde hem de şehir dışında oldukça zor bir görev olarak önemini koruyor. Yolların kritik bölgelerinin, kavşak noktalarının kontrol altında tutulabilmesi, mevcut klasik yöntemlerle hem daha zor hem de daha maliyetli yöntemler kullanmayı gerektiriyor. Fazla sayıda personel ve ekipman kullanmayı gerektiren bu sistem ile aynı zamanda belirli bir mesafede ölçüm ve gözlem yapılabiliyor. Oysa bu iş için de drone kullanılması, hem daha doğru sonuçların alınmasını hem de daha az personel ve ekipman kullanarak sorunun rahat bir şekilde çözülmesini sağlıyor.

Dizi ve film sektörü de drone teknolojisi kullanan sektörlerin başında geliyor.

Televizyon, Gazetecilik ve Fotoğraf  Sektöründe Drone Kullanımı

Her iki sektör için de fotoğraf ve video çekimi, son derece büyük önem arz ediyor. Normal kamera ve fotoğraf makineleri ile elde edilen video ve görüntüler, çok kısıtlı bir alanı kapsıyor. Drone, ulaşılması zor yerlerden görüntü almak; özellikle de havadan çekim yapabilmek için habercilere mükemmel olanaklar sunuyor. Drone ile çekilen görüntüler, çekildikleri yer itibarıyla haber anlamında daha fazla detay içerebildiğinden çoğunlukla tercih edilen görüntüler oluyor. Dizi ve film sektörü de drone teknolojisi kullanan sektörlerin başında geliyor. Özellikle dış çekimlerde çekim alanının üstten görünüşünü vermek, drone sayesinde farklı çekim açıları kullanarak çekim yapmak, filme ayrı bir derinlik ve görsel zenginlik katıyor.

Fotoğraf ve tanıtım sektörü de drone teknolojisi ile çalışmaya hızlı başlayan sektörlerin başında geliyor. Mekân tanıtımı için yapılan çekimler, drone kullanılarak çok farklı boyutları ile fotoğraflanabiliyor. Her türden büyük toplumsal organizasyon ve spor müsabakalarından daha küçük kutlama toplantılarına kadar pek çok sosyal faaliyetin kaliteli bir şekilde fotoğraflanması, drone kullanılarak kolayca yapılabiliyor. Tarihi ve turistik mekânların veya yüksek binaların üstten fotoğrafları, drone ile rahatlıkla çekilebiliyor. Ormanlık ve dağlık bölgeler gibi gidilmesi ve çıkılması zor olan alanların, göl veya akarsuların yüksekten fotoğrafları, drone ile son derece kolaylıkla çekiliyor.

Spor Karşılaşmalarında Drone Kullanımı

Drone kullanımı, özellikle açık alanda yapılan spor karşılaşmalarının çekiminde hareketli kameraların yerini almaya başlıyor. Futbol benzeri saha oyunlarında, atletizm gibi spor karşılaşmalarında uzun zamandır hareketli kameralar, farklı perspektiften yapılan ve seyir keyfini artıran çekimler sunuyor. Hareketli kameraların kullanıldığı alanlarda da kullanılmaya başlanan drone’lar, daha büyük alanlarda yapılan araba ve motor yarışları, at yarışı karşılaşmaları, su sporları gibi müsabakalarda da başarıyla kullanılıyor. Yerden takibi oldukça zor olan bu tür spor müsabakaları için drone ile yapılan çekimler, mükemmel sonuçlar sunuyor.

Drone teknolojisi, orman yangınlarına, kaçak ağaç kesimine ve kaçak avcılığa karşı da kullanılıyor.

Tarım ve Ormancılık Alanlarında Drone Kullanımı

Ekilmiş olan geniş tarım arazilerinin denetimlerinin yerden yapılması, çok zor ve maliyetli bir çalışma olabiliyor. Bu denetim işi, drone kullanılarak çok daha yüksek başarı oranı ve çok daha az maliyet ile yapılabiliyor. Üstelik, geniş tarım alanları çok kısa bir zamanda denetlenebildiği için zaman tasarrufu da yapılıyor ve olası ürün kayıplarının önüne geçilebiliyor.

Benzer şekilde, yerden denetlenmesi çok uzun süreler alabilen ve arazi koşulları sebebiyle çok zor olabilen ormanlık alan denetimleri de drone kullanılarak çok kısa sürede ve kolaylıkla yapılabiliyor. Drone teknolojisi, orman yangınlarına, kaçak ağaç kesimine ve kaçak avcılığa karşı da kullanılıyor. Bu konularda da başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlıyorlar.

Kargo Teslimatı İçin Drone Kullanımı

Drone kullanılarak kargo teslimatı yapılabilmesi, fikir olarak oldukça cazip bir fikir gibi duruyor. Her gün binlerce eşyayı taşıyan ve teslim eden kargo firmalarının ilerleyen zamanla birlikte drone ile teslimat yapabilecekleri kurgulanıyor. Dünyada bazı büyük e-ticaret siteleri, test amaçlı da olsa bu konuda çalışmalar yapıyor. Birtakım yasal düzenlemeler de gerektirecek olan bu sistemin yaygınlaşması, çok uzun olmasa da biraz daha zamana ihtiyaç duyuyor.

Doğal afet yaşamış, yolları zarar görmüş bölgelere ilaç, sağlık malzemesi ve gıda, drone kullanılarak gönderilebiliyor.

İlk Yardım ve Sağlık Alanlarında Drone Kullanımı

Yakın bir gelecekte drone kullanılacak sektörler arasında sağlık sektörü de bulunuyor. Özellikle kalabalık ve trafik sorunu çok olan büyük şehirlerde acil durumların tespit edilmesi, acil vakalarda ilaç ve benzeri tıbbi malzemelerin drone kullanılmak suretiyle sevk edilmesi mümkün görünüyor. Doğal afet yaşamış, yolları zarar görmüş bölgelere ilaç, sağlık malzemesi ve gıda, drone kullanılarak gönderilebiliyor. Benzer şekilde, doğa sporları sırasında meydana gelen sakatlanma, yaralanma veya mahsur kalma durumlarında drone kullanılarak bölgeye kolayca ilaç, tıbbi malzeme ve gıda gönderilmesi sağlanıyor.

Drone teknolojisi sürdürdüğü hızlı gelişim süreci ile yakın geleceğin ulaşım aracı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor ve bugünden tahmin edemeyeceğimiz değişik alanlarda kullanılmaya aday görünüyor.