Dünden Bugüne iPhone’un Hikayesi

2007 yılında Steve Jobs’un elinde tutarak izleyicilere sergilediği ilk iPhone, sadece salondaki misafirleri kendine hayran bırakmadı; bütün bir dünya, artık Apple’ın bu teknoloji harikasını konuşmaya başlamıştı.

iPhone’un hikâyesine değinmeden önce Apple’ın nasıl ortaya çıktığını hatırlamakta fayda var: Steve Jobs ve Steve Wozniak, iki samimi arkadaş, 1972 yılında Hawlett-Packard şirketinde çalışmaya başlamıştı. Jobs ve Wozniak’ın son kullanıcıya hitap edecek ev bilgisayarlarına olan ilgileri, bu döneme dayanıyordu. Bilgisayarlar konusunda farklı işlere imza atmak isteyen ikili, 1976’da aralarına Ron Wayne’i de alarak Apple’ı kurdu.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi plazalarda değil, Steve Jobs’un ailesinin garajında kurulmuştu.

Sırasıyla Apple I, II ve III isimli bilgisayarları üreten girişimciler, 12 Aralık 1980’de ihtiyaç duydukları sermayeyi borsaya açılarak elde etmeyi başardı. Apple’ın bir döneme damga vurmuş ünlü müzik çaları iPod, 2001 yılında ortaya çıkmış ve 2003 yılında iTunes Store hizmete girmişti.

Diğerlerinden Farklı Bir Telefon: iPhone

Kaynak: kenh14cdn

Steve Jobs, Apple’ın sorumlu ekibinden bilgisayarın elde taşınabilir formunu, tabletleri araştırmalarını istedi. “Cam yüzeyi bulunan bu tableti kullanmak için insanların farklı bir araca ihtiyacı olmamalı!” diye düşünen Jobs, “Stylus” kalem kullanılmasına sıcak bakmıyordu. Kalem konusunu tekrar düşünmesini isteyenlere insanın doğal olarak on kalemle doğduğunu, her bir parmağın böyle bir cihazı yönetmek için yeterli olduğunu ifade etmekteydi.

Tablet konusundaki gelişmeler devam ederken Jobs’un aklına bu teknolojiyi telefonlar için de uygulayabileceği geldi. Bunun üzerine müzik çalar özelliğini de içeren dokunmatik telefon modeli üzerinde çalışılması için “Purple” kod adıyla bir proje başlattı. Projeye bu ismin niçin verildiği tam olarak bilinmiyordu.

Bu projede yer alan ekibin çalıştığı alan, ileri seviyede güvenlik önlemleriyle korunuyordu. Üst üste güvenlik kapılarından geçmek zorunda olan çalışanlar, bazen günler; hatta haftalar boyunca laboratuvardan çıkmıyordu. Sürekli bir arada çalışmanın ve kapalı alanda uzun süre kalmanın etkisiyle bu bölümün kendine has bir kokusu olduğu dile getiriliyordu.

“i”siz iPhone Olur mu?

Kaynak: cdn1.tekrevue

2005 yılında çalışmalarına başlayan ekip, iki yıllık sürenin ardından mükemmel bir işe imza atmıştı. Telefonun iki yüzünün de cam olması fikri, maliyetin artması nedeniyle rafa kalkmıştı. Apple, iMac bilgisayarlarında kullandığı “i” harfini, tasarımı henüz tamamlanmış olan telefonlarında ve işletim sistemlerinde de kullanmak istiyordu.

iPhone marka telefon ve iOS işletim sisteminin isimlendirilmesinin önünde ise Cisco önemli bir engeldi.

Çünkü bu iki ismin telif hakkı, Cisco’nun elinde bulunuyordu. Apple, isim haklarının alınması konusunda önce işi konuşarak hâlletmeyi denedi. Sonra isim hakkı kendisinde olmamasına rağmen üretimlerini iPhone ve iPhone OS olarak gerçekleştirdi. Cisco, bunun üzerine Apple’a dava açtı. Tarafların anlaşmayı kabul ettiği dava sonrasında Apple isteğine ulaşarak iPhone ve iOS isimlerinin hakkını almış oldu.

Dünyanın en popüler markalarından biri olan iPhone’lar bu şekilde doğdu. 2007’den günümüze kadar geçen süreçte hangi iPhone modellerinin piyasaya sürüldüğüne birlikte bakmaya ne dersiniz?

Kullanıcılarla İlk Buluşan iPhone

Kaynak: images.firstpost

2007 yılında piyasaya sürülen iPhone zamanında Nokia’nın tuşlu telefonları popülerdi. İşletim sistemi olarak Symbian kullanan Nokia markalı telefonlar, belirli bir çizgide üretimine devam ediyordu.

iPhone ise tamamı ekrandan oluşan ön yüzüyle ve dokunmatik yapısıyla fark yaratmayı başardı. Üstelik, ekran boyutu olarak 3,5 inçle o dönemin en büyüğüydü. Diğer telefonlardan farklı olarak, üzerinde sadece bir tane tuş barındırıyordu. iTunes ile uyumlu olan telefon, müzik dinleme konusunda Apple’ın iPod’larına selam çakmayı başarmıştı. Eşsiz bir müzik deneyimi ile iPhone’lar adından söz ettiriyordu. Wi-Fi destekli telefon, 2G bağlantı sunuyordu.

320 x 480 ekran çözünürlüğü, TFT-LCD kapasitif ekranı, 412 Mhz hızındaki ARM 11 işlemcisi, 128 MB eDRAM ve 16 GB’a kadar dâhili depolama alanı bulunan telefon, flaşsız 2 MP kameraya sahipti. Bulunduğu dönemin en iyi telefonlarından biri olan ilk iPhone, 6 milyonun üzerinde satış rakamına ulaşmayı başarmıştı.

iPhone 3G

Kaynak: maxim

2008 yılında piyasaya çıkan ikinci iPhone modeli; ekran, RAM, işlemci ve kamera açısından ilk iPhone’la aynı özelliklere sahipti. 600 dolardan satışa sunulan; 8 ve 16 GB depolama seçenekleri bulunan iPhone 3G; adından da anlaşılacağı üzere 3G destekli bir telefondu.

iPhone 3GS

Kaynak: cdn.arstechnica

533 MHz’lik işlemciye, 256 MB RAM’e sahip telefonun; 8, 16, 32 GB’lık dâhili depolama alanına sahip üç seçeneği mevcuttu. Ekran açısından önceki iPhone’lardan farkı olmayan model, 3 MP kamerayla sunulmuştu. Bu model de 3G desteğine sahipti ve 600 dolarlık fiyat etiketiyle satışa çıkmıştı.

iPhone 4

Kaynak: images-na.ssl-images-amazon

2010 yılında çıkan iPhone 4 modeli, çok daha karakteristik bir telefondu. Ekran boyutu önceki modellerle aynı olan cihaz, Retina ekranıyla daha yüksek çözünürlüğe sahipti. ARM A8 işlemcisi ile 1 Ghz hız sunan telefon, 512 MB RAM’le gelmişti. 5 MP flaşlı arka kameranın yanında seride ilk kez ön kamera kullanılmaya başlandı. 0,3 MP ön kamera, 480p kayıt yapabiliyordu. Önceki modellerde olduğu gibi iPhone 4 de 600 dolardan satışa sunulmuştu.

iPhone 4S

Kaynak: fortunedotcom.files.wordpress

Görünüş olarak iPhone 4 ile neredeyse tamamen aynıydı. iOS 5 sürümüyle çıkan telefonun 8 MP Full HD video kayıt yapabilen arka kamerası ve VGA ön kamerası bulunuyordu. 1 Ghz işlemci, 512 MB RAM, 64 GB’a kadar dahili depolama seçenekleriyle sunulan telefon 1420 mAh bataryaya sahipti. Bu modelle birlikte iPhone’un akıllı asistanı “Siri” kullanıcıların beğenisine ilk kez sunuluyordu. 2011 yılında kullanıcıyla buluşan iPhone 4S, ilk kez çift çekirdekli işlemciyle tanıştı.

iPhone 5, 5S ve 5C

Kaynak: i.ytimg

2012 ve 2013 yıllarında kullanıcılarla buluşan 5 serisinin 4 inçlik 1136 × 640 çözünürlüklü ekranı vardı. 3G & LTE desteğine sahip cihazların 1.3 Ghz dual core işlemcisi, 1 GB RAM’i bulunuyordu. 8 MP arka kamera, 1.2 MP ön kamera ise cihazın diğer özellikleriydi.

iPhone 6, 6 Plus, 6S ve 6S Plus

Kaynak: s.aolcdn.com

2014 ve 2015 yıllarında piyasaya sürülen iPhone 6 serisinin S modelleri, 5.5 inçlik boyutuyla dikkat çekmeyi başarmıştı. Serinin S modelleri, 2 GB RAM’e sahipken iPhone 6 ve 6 Plus modeli 1 GB RAM ile geldi. S modellerinde 12 MP arka ve 5 MP ön kamera varken diğerlerinde 8 MP ve 1.2 MP ön kamerayla yetinilmişti. 649 dolardan satışa sunulan telefonlar, oldukça ilgi çekmişti.

iPhone 7 ve 7 Plus

Kaynak: icdn3.digitaltrends

2016’da sunulan modellerde 2,34 Ghz dört çekirdekli işlemci, 2 GB RAM, 256 GB’a kadar depolama seçeneği mevcuttu. Su geçirmez özellik taşıyan cihazlardan iPhone 7, 4.7 inç ekrana ve 12 MP tek arka kameraya sahipken iPhone 7 Plus 5.5 inç ekrana ve iki adet 12 MP arka kameraya sahipti.

iPhone 8 ve 8 Plus

Kaynak: i.ytimg.com

2017 yılında duyurulan telefonun arkası, camdan yapılmıştı. Retina HD ekranı, A11 Bionic işlemcisi ve kablosuz şarj özellikleri, bu serinin dikkat çeken özellikleriydi. iPhone 8, 2 GB RAM ve 12 MP tek arka kamerayla gelirken iPhone 8 Plus 3 GB RAM ve 12 MP iki arka kamaraya sahipti.

iPhone X

Kaynak: cdn.vox-cdn

2017 yılında piyasaya sürülen model iPhone’un 10. yılına özel olarak üretilmişti. 5.8 inç ekranı 2436×1125 çözünürlüklü “Super Retina” teknolojisine sahipti. Çentikli yapısı, Face ID gibi özellikleriyle dikkat çeken cihazın A11 bionic işlemcisi ve 3 GB RAM’i bulunuyordu.

iPhone XS, XS Max ve XR

Kaynak: article.images.consumerreports

12 Eylül 2018 yılında lansmanı yapılan iPhone’lar ise A12 işlemciyle tanıtıldı. Kablosuz şarj özelliğine, çentikli tasarıma ve dual sim desteğine sahip telefonlardan XS ve XS Max 4 GB RAM ile gelirken XR’ın 3 GB RAM ile satışa sunulması planlanıyor. iPhone XR’ın ise yakın zamanda raflardaki yerini alması bekleniyor.

XS ve XS Max, 12 MP iki arka kameraya; sırasıyla 5.8 ve 6.5 inç ekran boyutuna sahip. 64, 256 ve 512 GB’lık depolama seçenekleriyle sunulan cihazların iOS 12 ile geldiğini görüyoruz.

Ülkemizde satışta olan bütün iPhone modellerini Hepsiburada’ dan kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.