Dünyanın dört bir yanından masalsı kasabalar

Hepimizin hayalinde vardır günün birinde, daha önce okuduğumuz bir yazıda, gözümüzün değdiği bir fotoğrafta aklımıza takılıp kalan o masalsı kasabalardan birini görüp gezebilmek. O masalsı kasabalar hem sakinlikleri hem de doğal güzellikleri ile adeta gerçekten bir masalın gerçekleşmiş hali gibi bize el sallıyor uzaklardan. Gel gör beni, diyorlar…

Sizi bu hayalinize bir adım daha yaklaştırabilmek için ilgi çeken masalsı kasabaları inceledik.

Türkiye’de masalsı bir kasaba: Şirince

masalsı kasabalar

Masalsı kasabalar deyince sadece aklınıza küçük, şirin Avrupa kasabaları mı geliyor? Bizim aklımıza ilk önce Şirince geliyor… Bu yıl tatilinizin bir kısmını sessiz ve huzur dolu bir kasabada geçirmek istiyorsanız ancak vaktiniz ve bütçeniz de kısıtlıysa Şirince, ziyaret edebileceğiniz ilk masalsı kasabalardan biri olabilir.

Doğal güzelliklerle çevrili tepelerin arasına kurulan ve mimarisini büyük ölçüde korumayı başaran köyün tarihi, milattan önce 5. yüzyıla dayanıyor. Yıl içerisinde binlerce turisti ağırlayan Şirince’de, doğal güzelliklerle iç içe geçmiş olan o tarihi doku, şehrin karmaşık dünyasını bir süre için de olsa geride bırakmanın mutluluğunu tam anlamıyla yaşatıyor. Evlerinin balkonlarından, camlarından rengârenk çiçekler sarkan bu sıra dışı köye yolunuz düşerse, Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi’ni görmeden ayrılmayacağınızdan eminiz…

Alp Dağlarının eteklerinde bir masal: Bled

Alp Dağları’nın eteklerinde yer alan eşsiz manzaralı köylerden biri Bled köyü, doğal güzellikleriyle ve tabi eşsiz manzarasıyla ünlü. Masmavi suların hemen ortasında yer alan küçük bir adanın içerisinde inşa edilmiş bir kaleye ev sahipliği yapan Bled köyü, her mevsim ziyaret edebileceğiniz eşsiz bir güzellik.

Önemli diplomatik ve devlet protokol toplantılarına ev sahipliği yapan Bled, aynı zamanda Avrupa’nın en güzel düğün mekânlarından biri olduğundan, evlilik için farklı mekânlar arayan çiftleri de cezbediyor. Her mevsimde ayrı bir tat bulacağınız şirin kasabaya, pletnas adı verilen geleneksel ahşap teknelerle gidiliyor. Uçakla Slovenya’nın Ljubljana Joze Pucnik Havaalanı’nda indikten sonra, şehir içinde yaklaşık olarak 60 kilometrelik seyahatin ardından, Bled Gölü’ne ulaşabiliyorsunuz. İstanbul – Ljubliana arası haftada 3 uçuş yapılıyor ve 2 saat sürüyor.

 

My Valice Ruby Abs 4’lü Travel Valiz Seti ile nereye giderseniz gidin size en uygun boy valizlerle rahat edeceksiniz.

Masalsı kasabalar ülkesi İngiltere’de, muhteşem manzarasıyla bir efsane: Bibury

Bibury, yağmuru, yeşili ve eski taş mimari yapıları korumasıyla ünlü olan İngiltere’nin batısında, dağlık River Coln bölgesindeki Gloucestershire ilçesinde yer alan ufak bir kasaba. Birbury’i çevreleyen dar patika yollar, yolların çevresinden akan dereler ve eşsiz güzellikteki bahçeler, buraya adeta bir masal kasabası görüntüsü veriyor.

Bridget Jones’un Günlüğü ve Stardust gibi meşhur filmlerin çekimlerine ev sahipliği yapmış olan Bibury’deki 17. yüzyıldan kalma İngiliz mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan üçgen çatılı Arlington Sıraevleri mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 

Hem Alman hem Fransız masalı: Colmar

Kuruluş tarihi 9. yüzyıla kadar uzanan Colmar, ahşap evleri ve sarayları ile oldukça özgün bir mimariye sahip. Fransa’nın Almanya sınırındaki Alsace bölgesinde yer alan Colmar adlı bu küçük kasabada hem Fransız hem de Alman kültürünün etkisi görmek mümkün. Küçük Venedik diye anılan kasabanın en gözde bölgesinin çevresinde gondollarla gezebilir, kasabanın sınırları içerisinde bulunan tema parkını ziyaret edebilirsiniz.

En masalsı kasaba Manarola

Masalsı kasabalar deyip de İtalya’ya uğramamak adeta imkânsız! İtalya’nın batısında yer alan masalsı kasabalar cenneti Cinque Terre bölgesinin önemli kasabalarından biri olan Manarola, Orta Çağ kalıntılarıyla dolu bir açık hava müzesi gibi.

14. yüzyıldan kalma kilisesi ile ilgi odağı olan Manarola İtalya’nın en çok ziyaret alan turistik bölgelerinden. Dik terasları, limon bahçeleri ve parlak renkli evleriyle tam bir İtalyan kasabasını mutlaka görmek isteyeceksiniz. 

Rayban RYS/2140/901-50 Unisex Güneş Gözlüğü tatilerinizde yanınızdan ayırmamanız gereken bir aksesuar.

Dört mevsim Hallstatt

masalsı kasabalar

Doğa ananın eşsiz güzellikler bahşettiği ülkelerden biri olan Avusturya’nın Hallstatt kasabası ziyaretçilerine, kışın karların, baharda ise yemyeşil doğanın oluşturduğu eşsiz görüntüler vadediyor. Bilinen en eski tuz madenlerine ev sahipliği yapan kasaba bu özelliğiyle, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaya hak kazanmış.

Doğası ve gelenekleriyle merak uyandıran Hallstatt’ın bir diğer özelliği de dünyada fotoğrafı en çok çekilen yer unvanına sahip olması. Hallstatt küçük bir yerleşim yeri olduğu için havaalanına sahip değil ancak Salzburg W.A. Mozart havaalanından 2,5 saatlik yolculukla Hallstatt’a ulaşmanız mümkün. İstanbul – Salzburg uçuşu ise ortalama 2,5 saat sürüyor.

Kuzeyin Venedik’i Giethoorn

Kuzey bölgesinin Venedik’i olarak da anılan Giethoorn, masalsı güzelliğiyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan bir Hollanda kasabası. Sakin yaşamı ve Hollanda’ya has evleriyle dikkat çeken Giethoorn kasabasını, çok yakın olduğu için Amsterdam seyahatinizde de görmeye gidebilirsiniz. Biz buna bir taşla iki kuş vurmak, diyoruz…

Masallardan fırlamış sarayıyla Sintra

masalsı kasabalar

Portekiz’in okyanus kıyısındaki şirin kasabası Sintra, dar sokakları ve evleriyle romantik çiftlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor. Kasabası üzerindeki Sintra Dağları’ndaki bir tepenin üzerinde, ağaçların ve sislerin arasından sarı ve kırmızı renkli duvarlarıyla görülen Pena Sarayı, bu kabayı macera dolu bir masalın mekânı yapıyor. 

Bu yılki tatil planınızı, Türkiye’ye yakın ülkelere seyahat etmeye ayırdıysanız Minimum bütçeyle gezebileceğiniz Türkiye’ye yakın lokasyonlar başlıklı yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz.