Dünyanın en iyi araba yarışları

Araba yarışları ve motor sporları; adrenalin, gerilim, heyecan, korku ve sevincin en uçlarda görüldüğü spor dallarından biridir. Bu sebeple olsa gerek ki “araba yarışlarını” takip eden insanlar bu hobilerini tutkuyla sürdürürler. Biz de tutku ve heyecanla izleyebileceğiniz, motorsporlarının en adrenalin dolu yarışlarını sizin için listeledik.

Formula 1

araba

Kısaca F1 olarak da bilinen Formula 1 yarışları, motorsporlarının en görkemli ve en büyük yarışıdır. Dünyadaki en iyi mühendisliğe sahip otomobillerin yarıştığı Formula 1’de her türlü çılgınlığa rastlayabilirsiniz. Saatte 320 km/s gibi olağanüstü hızlara çıkabilen Formula 1 araçları, her yıl Dünya’nın çeşitli pistlerinde yarışarak izleyicilerine seyir zevki sunuyor.

İlk olarak 1950’de düzenlenen Formula 1 yarışları, 70 yıllık bir maziye sahip.

2005 ve 2011 yılları arasında F1 takvimine giren Türkiye, 2020’ye kadar bu yarışa seyirci kalmakla yetinmişti. Ancak Kasım 2020’de uzun yıllar aradan sonra ülkemizde de düzenlenen Formula 1’e ev sahipliği yapan ülkemiz izleyicilere her zaman heyecanlı yarışlar sunmayı başarıyor.

araba

Eğer siz de sıkı bir Formula 1 hayranıysanız bu ahşap tabloyu evinize asabilir ve zevkle seyredebilirsiniz.

Dünya Ralli Şampiyonası (World Rally Championship)

araba

Dünya Ralli Şampiyonası için Formula 1’in toprak üzerindeki hali diyebiliriz. Otomobil üreticilerinin seri üretimdeki araçlarının markalar tarafından modifiye edilmiş versiyonlarının yarıştığı Dünya Ralli Şampiyonası, “en tozlu” otomobil yarışlarından biri. 1973’ten beri düzenlenen Dünya Ralli Şampiyonası, trafiğe kapalı ve asfaltın olmadığı etaplarda yapılıyor. Bu sebeple de çoğu zaman izlemesi oldukça zevkli anlara ev sahipliği yapıyor.

Ülkemizde 2018’den beri WRC’nin yarış takviminde yer alıyor. Marmaris’te yapılan Dünya Ralli Şampiyonası yarışları, yerli ve yabancı seyirciler tarafından zevkle takip ediliyor.

Le Mans 24 Saat

Dünyanın en ünlü otomobil yarışlarından biri olan Le Mans 24 Saat’te yarışmacıların sadece hızlı bir otomobile sahip olmaları yeterli değil. Araçların dayanıklılıklarının da zorlu testlere tabi tutulduğu Le Mans 24 yarışlarında; spor otomobil, motosiklet ve kamyon olmak üzere üç farklı araç tipi yarışıyor. Araçların bir gün boyunca yarıştığı Le Mans 24, sürücüler için de en zor yarışlardan biri.

Tarihinde birçok efsane yarış ve pilotu barındıran Le Mans 24, günümüzde de milyonlarca insan tarafından takip ediliyor.

Dakar Rallisi

Dakar Rallisi’nin yarışseverler arasında ayrı bir yeri vardır. Profesyonel ya da amatör, her yarışçının katılabildiği Dakar Rallisi, motorsporları tarihinin en zorlu yarışlarından biridir. Hızın neredeyse hiçbir öneminin olmadığı yarışta araçların yol dışı durumlarındaki dayanıklılığı test edilir. Otomobil ya da ağır vasıta birçok aracın yer aldığı Dakar Rallisi günlerce sürmektedir. Büyük bir çoğunluğu kumda geçen yarış, eğlenceli olduğu kadar tehlikelidir. Araçları zorladığı kadar katılımcıların da sınırlarını zorlayan Dakar Rallisi’nde strateji de kritik önem taşıyor.

Siz de büyük bir Dakar Rallisi hayranı olduğunuzu insanlara göstermek isterseniz Sticker Masters’ın Dakar Rallisi stickerını aracınızın camına yapıştırabilirsiniz.

Nascar

Sadece Kuzey Amerika’da düzenlenen Nascar, birçok farklı aracın hızlarını kanıtlayabileceği çılgın yarışlardan biridir. Genellikle Amerikan araçlarının yarıştığı Nascar’da hız ve dayanıklılık büyük önem taşımaktadır. 1948’den beri düzenlenen Nascar yarışları, köklü bir tarihe sahiptir. Yüz binlerce seyircinin pistlerden izlediği Nascar yarışları, özellikle ABD’de büyük kitlelere hitap etmektedir.

MotoGP

MotoGP için; “motosikletlerin Formula 1 yarışı” benzetmesi yapılabilir. Sezon boyunca dünyanın birçok farklı yerindeki pistlerde yapılan MotoGP yarışları motosikletlerin silindir hacmine göre üç kategoriye ayrılıyor. Yarışlarda, zaman zaman inanılması güç süratlere çıkan motosikletler, MotoGP yarışlarında seyirciler için izlemesi oldukça keyifli dakikalar sunuyor.

1949’dan beri düzenlenen MotoGP, bugüne kadar birçok efsane pilot çıkarmış dünyanın en eski motosiklet yarışlarından biridir. Siz de MotoGP tutkunlarındansanız mutlaka Caka ahşap MotoGP tabloya sahip olmalısınız.

Araba yarışlarını bir kenara bırakıp kendi aracınızla ilgilenmek isterseniz mutlaka “Aracınızın ömrünü uzatacak bakım önerileri” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.