En eğlenceli simülasyon: Airsoft hakkında her şey

Kalabalık arkadaş gruplarıyla gerçekleştirebileceğiniz aktivitelerden olan airsoft, silahlı bir çatışmada stratejinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 

Arkadaşlarınızla beraber silahlı bir çatışmaya girmek ve çatışmayı kazanmak için stratejiler üretmek kulağa oldukça eğlenceli geliyor değil mi? Airsoft size bu imkanı sunuyor. Takım arkadaşlarıyla beraber hareket etmenin ve olağanüstü durumlara hızlıca ayak uydurmanın kritik önem taşıdığı bu oyun, günümüzde oldukça seviliyor. 

Gerçek askeri ekipmanlara oldukça yakın araçların kullanıldığı oyun, 15-20 kişilik ya da daha kalabalık arkadaş gruplarının gözde hafta sonu aktivitelerinden. Biz de bu yazımızda airsoftun derinliklerine dalıyor ve bu oyun hakkındaki her şeyi sizin için özetliyoruz. 

Airsoft nedir? 

Airsoftu en özet haliyle anlatmak gerekirse; silahlı çatışma simülasyonu denebilir. Gerçeğe yakın silah ve ekipmanların kullanıldığı oyunda iki takım, belli bir çatışma alanında kurallar dahilinde birbirlerine üstün gelmeye çalışırlar. Bazen oyunu kazanmak için rakip takımın tümünün elimine edilmesi gerekirken bazen belli bir yerdeki hedefin ele geçirilmesi gerekmektedir.  

Hızlı ve aksiyon dolu bir oyun olan airsoftta kazanmak için doğru strateji belirlemek ve sorunlara karşı zeki çözümler bulmak gerekmektedir. Aksiyon ve stratejinin fazlaca yer aldığı airsoft, oyuncuların favori aktivitelerindendir. 

Nasıl oynanır? 

Airsoft oynanacak alan hakkındaki tüm bilgiler oyunculara önceden verilir. Böylelikle her iki takımda oyun başlamadan kendi stratejisini belirleyebilir. Bir takımın kazanması için kural dahilinde verilen görevi tamamlaması gerekir. Bu görev belli bir alanı ele geçirme ya da rakip takımın tümünü vurmak olabilir. 

Haritada mutlaka bir “güvenli bölge” bulunur. Vurulan oyuncular bu güvenli bölgeden oyuna tekrar girer ya da oyun bitimine dek orada bekler. Oyun içinde vurulan biri güvenli bölgeye giderken kafasının üstünde kırmızı bir bez sallamalıdır. Bu bez diğer oyunculara o kişinin vurulduğunu ve güvenli bölgeye gitmekte olduğunu söyler. 

Ekipmanlar neler?

Airsoftun en temel ekipmanı airsoft silahıdır. Tüfek ya da tabanca olarak bulunabilen airsoft silahları, dışarıdan bakıldığında gerçek silahlara oldukça benzemektedir. Mermi olarak plastik boncuk kullanan bu silahlar, barut ya da mermi kullanımına hiçbir şekilde izin vermemektedir. Buna rağmen airsoft silahı kullanırken dikkat etmekte fayda var. Her ne kadar ölümcül bir tehlike bulunmasa da yakın mesafeden yapılan atışlarda ciddi yaralanmalar yaşanabilir. 

Ancak silah tek başına yeterli olmayacaktır. Airsoft oyuncuları, silahlarını ihtiyaç ve tarzları doğrultusunda çeşitli parçalarla modifiye etmektedir. Örneğin lazerle dahi iyi nişan alan bir oyuncu silahına lazer optik takmakta, bazıları ise şarjörü daha çabuk değiştirmek için silahında değişiklikler yapmaktadır. 

Airsoft silah bakımı için de çeşitli sarf malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Çoğu oyuncu bakım ya da onarım için yanında ekipmanlar taşımaktadır.

Gazla çalışan airsoft silahlarının oyun içinde gazları bitebilmektedir. Nuprol 2.0 Air-Soft Green Gas, bu gibi durumlarda en büyük yardımcılarınızdandır. 

Koruyucu kıyafetler, yine airsoftun olmazsa olmazlarındandır.  Özellikle airsoft gibi yaralanmaya müsait oyunlarda koruyucu ekipmanların mutlaka kullanılması gerekmektedir. Kask, bu koruyucu ekipmanların en önemli parçaları arasındadır.

Bora Air-Soft Kompozit Raylı Koruyucu Kask, hafif yapısıyla rahat kullanım sunarken üretildiği malzemelerin dayanıklılığıyla da oldukça koruyucudur. 

Kamuflaj da yine en gerekli ekipmanlardan biridir. Mücadeleler genellikle ormanlık alanda yapıldığından, oyuncunun fark edilmesini zorlaştıran kamuflajlar zaman zaman oyunu kazanmasını dahi sağlayabilir.

Sturm M65 Nyco Kamuflaj Kaban, soğuk havalardaki çatışmalarda sıcak kalmanızı sağlayacaktır. Sahip olduğu kamuflaj desenlerle de ormanda “görünmez” olabilirsiniz.

Oyuncular, oyun içindeyken yanlarında birçok eşya ve ekipman taşımak zorundadır. Kıyafetlerinde kullandıkları kullanışlı küçük eklentiler, bu eşyaları taşımalarına yardımcı olmaktadır.

Nuprol Bacak Kılıfı Aparatı ile tabancalarınızı rahat ulaşabileceğiniz bacağınıza güvenli bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

Airsoft ve paintball farkı

Airsoft ve paintball birbirine oldukça benzeyen iki oyundur. İkisinde de iki takım silahlarıyla çatışmakta ve biri kazanmaktadır. Ancak airsoftun paintball ile kıyasla göre daha gerçekçi olduğu söylenebilir. Airsoft, gerçeğe daha yakın ekipmanlar kullanmaktadır.

Paintballda kullanılan silahlar mermi olarak boya bulunduran kapsülleri kullanmaktadır. Böylelikle vurulan kişi dışarıdan da fark edilebilir. Ancak airsoftta kullanılan mermiler oyuncunun üzerinde herhangi bir iz bırakmaz. Dolayısıyla oyuncunun vurulduğunun anlaşılması da daha zordur. 

Airsoft oyuncuları, daha profesyonel hareket etmek durumundadır. Kullandıkları ekipmanları ise buna göre seçer. Paintball, bunun aksine daha kısıtlı ekipmanlarla oynanmaktadır. Dolayısıyla airsoft, daha kompleks bir oynanışa sahiptir. 

Airsoftun en keyifli yanlarından biri de açık havada olmak. Hem airsoft gibi oyunlarda kondisyonunuzu artıracak hem de daha sağlıklı bir bedene kavuşmanız için size yardımcı olacak açık hava sporu ile ilgili içeriğimiz ilginizi çekebilir.