Futbolun Yaşayan Efsanesi: Cristiano Ronaldo

Olağanüstü futbol tekniği ile kusursuz fiziği birleştirerek futbolu yeniden tanımlayan bir efsane: Cristiano Ronaldo… Lizbon’da başladığı profesyonel futbol hayatına 2003 yılında Sir Alex Ferguson tarafından keşfedilmesinin ardından İngiltere’nin en büyük klüplerinden biri olan Manchester United’ta devam eden efsane futbolcu, 2009 yılında kariyerinin zirvesinde iken rekor bir ücretle Real Madrid’e transfer oldu ve La Liga’nın yolunu tuttu. Real Madrid, futbolun yaşayan efsanesini ekibine dahil edebilmek için 94 milyonluk bonservis bedeli ödeyerek rekor bir transfer ücretine imza atmış ve Ronaldo’yu renklerine bağlamayı başarmıştı. Bu transfer, İspanyol başkent ekibi için o dönemde pahalıya mal olsa da; Cristiano Ronaldo’nun Real Madrid’e katacaklarından herkes emindi. Beklentileri fazlasıyla karşılayarak Madrid formasıyla 9 sezon boyunca olağanüstü başarılara imza atan efsane, 2018 yılının Temmuz ayında kariyerinde yeni bir dönem açmak istediğini söyleyerek Serie A’nın en güçlü ekiplerinden Juventus ile anlaştı ve rotasını bu kez İtalya’ya çevirdi.

17 yaşında futbol sahnesine çıktığı günden beri yükselişini istikrarlı bir şekilde devam ettirmeyi başarıyor.

İlerleyen yaşına rağmen kusursuz performansıyla dikkat çeken Ronaldo, dünya futbol tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir kariyer örneğine imza atmayı sürdürüyor. Herkesin bildiği gibi futbol tarihinde muhteşem performansları göz doldurup efsaneleşen pek çok futbolcu bulunuyor. Fakat kimileri hızlı gelen popülerliğin ardından sportif çizgilerinin dışına çıktılar; kimileri ise vücut formunu koruyamayarak atletik yapılarını kaybettiler. İşte Cristiano’nun meslektaşlarından ayrıldığı nokta da tam olarak bu. 17 yaşında futbol sahnesine çıktığı günden beri yükselişini istikrarlı bir şekilde devam ettirmeyi başarıyor. Peki yeşil sahaların bu atletik çocuğunun sırrı ne? Her futbolcunun kabusu olan sakatlanmaların önüne nasıl geçiyor? Formunu nasıl koruyor? Kariyerindeki istikrarın arkasında ne var? İşte Cristiano Ronaldo’nun ilham veren yaşam stili…

  • Farklı egzersiz biçimlerini kombinleyen antrenmanlar 
Kaynak: sekdrive

Eskiden ideal bir futbolcunun, merkezi yere yakın bir bedene ve güçlü bir fiziğe sahip olması gerektiğine inanılırdı. Dünya futbolundan Maradona, Pele veya Hagi gibi efsane isimler; ülkemiz futbolundan ise Tanju, Sergen gibi popüler futbolcular, buna kanıt olarak gösterilebilir. Cristiano Ronaldo’nun ise ince uzun kasları ve yerden yüksek merkezi ile bu ezberi tamamen bozduğunu söylemek mümkün. Ronaldo, yıllar içinde geliştirdiği fiziği ile aşırı kaslı olmadan da hızlı ve çevik olunabileceğini herkese kanıtladı. Peki bu ideal vücut formuna nasıl kavuştu? Efsane futbolcunun kusursuz ve abartısız vücudunun sırrı, yüzme ve pilateste gizli. Maçlardan sonra dinlenmek yerine evinin 25 metrekarelik özel havuzunda yüzme antrenmanı yapmayı tercih eden Ronaldo, bir yandan vücudunun tüm kaslarını çalıştırmaya devam ediyor; diğer yandan ise suyun dinlendirici etkisiyle maç stresini üzerinden atıyor.

Son zamanların trend egzersizlerinden olan reformer pilates, Ronaldo’nun antrenman programında yer tutan en önemli kısımlardan bir diğeri. Direnç egzersizleri ve elastik bantları kullanarak kendisi için özel olarak hazırlanmış pilates serisini uyguluyor. Pilatesin kasları esnetip uzatan, vücudun daha dik ve estetik görünmesini sağlayan bir egzersiz metodu olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bunun adeta canlı bir kanıtı olan Cristiano Ronaldo, optimum başarı seviyesine ulaşmak için alışılagelmiş antrenman metodlarından çok daha fazlasının gerektiğini göstererek tüm futbol camiasına örnek olmaya devam ediyor. Siz de pilatesin mucizevi etkilerini vücudunuzda görmek istiyorsanız; Hepsiburada’nın “pilates malzemeleri” kategorisine hemen göz atabilirsiniz.

  • Onarıcı ve yenileyici etkisi bulunan dondurucu soğuk 
Kaynak: homeceuconnection

Ronaldo’nun kusursuz performansının arkasındaki bir diğer sır da dondurucu soğuğun beden üzerindeki olumlu etkilerini keşfetmiş olması. Antrenmanın ardından Cryotherapy odası olarak bilinen -160 ila -200 derecedeki odada 3 dakika boyunca kalan Ronaldo, antrenman sırasında yoğun çalışan kaslarının onarımını sağlıyor ve oluşabilecek herhangi bir enflamasyonun önüne geçiyor.

  • Zihin sağlığını pozitif etkileyen uyku düzeni 
Kaynak: cronaldodaily

Cristiano, uyku düzenini planlaması ve takip etmesi için bir uyku antrenörü ile çalışıyor.

Ronaldo’nun daima enerjik ve zinde görünmesinin ardındaki kilit noktalardan birinin de iyi bir uyku düzeni olduğunu tahmin etmek zor değil. Fakat bu düzeni her gün düzenli olarak 8 saat uyumak gibi algılamayın. Cristiano, uyku düzenini planlaması ve takip etmesi için bir uyku antrenörü ile çalışıyor. Nick Littlehales isimli antrenör, uzun süredir Ronaldo’nun kaç saat, hangi saat aralıklarında ve hangi pozisyonda uyuması gerektiğinin detaylı planlamasını yapıyor. Günde 7.5 saat uyuyan yıldız, bunu tek seferde değil her biri 90 dakika olmak üzere 5 seferde yapıyor. Hijyene de oldukça özen gösteren Ronaldo’nun çarşaf, yastık kılıfı ve nevresimleri her uyku seansından önce değiştiriliyor. Yan ve dizleri karın bölgesine çekerek anne karnındaki bebek pozisyonunda uyuyan Cristiano, böylece uyku sırasında oluşabilecek olası ortopedik sorunlardan da korunuyor.

  • Aileyle geçirilen keyifli vakit
Kaynak: peopledotcom

Ronaldo’yu yakından takip edenler, 2010 yılında dünyaya gelen büyük oğlu Cristiano Junior’a da aşinadırlar. Adeta babasının kopyası olan minik Ronaldo, şüphesiz Cristiano’nun en çok zaman ayırdığı aile bireylerinden biri. Son dönemde dünyaya gelen 3 çocuğunun da aileye eklenmesi ile kalabalık ve mutlu bir aile hayatına adım atan efsane yıldız, ailesine düşkünlüğü ile biliniyor. Antrenmanlardan ve maçlardan arta kalan zamanlarında ailesiyle birlikte sakin ve huzurlu vakit geçiren Ronaldo, mutlu bir aile hayatının kariyere ve performansa ne denli olumlu yansıdığını da gözler önüne seriyor.

Cristiano Ronaldo’nun ilham veren yaşam öyküsü, bir insanın başarıya ulaşabilmesinde en önemli etkenin çalışma disiplini olduğunu kanıtlıyor. Antrenmanlara takım arkadaşlarından neredeyse 1 saat önce gelen ve antrenman sonrasında çalışmasına devam ederek 1 saat sonra antrenman tesisinden ayrılan Ronaldo’nun olağanüstü kariyerinin tesadüf eseri olmadığı şüphesiz. Kendisinin yeşil sahalara ilk adım attığında adı sanı bilinmeyen sıska bir çocuk olduğunu düşünürsek hiçbir hedefin ulaşılmaz olmadığını görebiliriz. Hangi alanda çalışıyorsanız çalışın, Cristiano Ronaldo nam-ı diğer CR7 azmi sizinle olsun!