Geleceğin otomobilleri ve kullanılacak en yeni teknolojiler

Otomotiv sektöründe her şey hızla gelişiyor. Hal böyleyken geleceğin otomobilleri için kullanılacak yeni teknolojiler de herkes tarafından merakla bekleniyor. Biz de yeni otomobillerde görebileceğimiz birkaç yeniliği sizin için bir araya getirdik. 

Robot süpürgeler, akıllı telefonlar, saatler ve evler… Teknoloji her geçen yıl hayallerimizin de ötesini gerçekleştirmeye devam ediyor. Otomotiv sektörü de yeni teknolojiler ve ekipmanlardan nasibini alıyor. Markaların her yeni modeli sürpriz yenilikler ve on yıl önce aklımıza bile gelmeyen yeniliklerle dolu. 

Haliyle bugün geleceğin otomobilleri için nasıl teknolojilere sahip olacağı ve potansiyellerinin ne olduğu herkesin ilgisini çeken sorulardan. Her ne kadar bu soruların şimdilik kesin bir cevabı olmasa da şimdiden bu yeni teknolojiler hakkında birçok ipucu geliyor. Geleceğin otomobilleri için yeni teknolojileri kesin olarak bilmek tabii ki mümkün değil ama günümüze bakıp ilerisi için güçlü tahminler yapabiliriz. 

geleceğin otomobilleri
Otonom teknolojisi

Otomotiv sektörü, uzun yıllardan beri otonom teknolojisine yatırım yapıyor ancak hala tam anlamıyla otonom bir araç ortaya çıkarılmış değil. Buna karşılık her yeni otomobil, otonom teknolojisini bir adım öteye taşıyor, kendi kendine giden araçlara bizi bir adım daha yaklaştırıyor. Birçok otorite gerekli yasal düzenlemelerin de yapılmasının ardından dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamen kendi kendine gidebilen otomobillerin hiç de uzakta olmadığına inanıyor. 

geleceğin otomobilleri
Akıllı otomobiller

Çoğu teknolojik cihazda olduğu gibi otomobiller de akıllanmaya başlıyor. Yeni yeni hayatımıza girmeye çalışan 5G ile otonom teknolojisini bir araya getirmeyi planlayan otomobil üreticileri, araçların birbirleriyle bağlantı kurmasını hedefliyor. Böylelikle trafikte önünüzdeki ya da yanınızdaki araba beklenmedik bir manevra yaptığında o araçla bağlı olan otomobiliniz çok daha erken bir şekilde kaçınma manevraları yapabilecek. Bu teknolojinin hayata geçmesiyle trafik ışıklarına dahi ihtiyaç duyulmayabileceği belirtiliyor. 

geleceğin otomobilleri
Uçan arabalar 

Uçan arabalar, 20. yüzyılın başlarından beri herkes tarafından büyük beklentilerle bekleniyor. Son zamanlarda gelişen drone teknolojisi uçan arabaların hayatımıza gireceği zamanın tahmin ettiğimizden bile daha erken gelebileceğinin habercisi. Şimdilik sadece prototiplerinin görüldüğü bu otomobiller, ileride sektörü kökünden değiştirebilir. 

geleceğin otomobilleriGüncellenebilen araçlar 

Bilgisayar ve cep telefonları satın aldıktan sonra dahi güncellemelerle iyileşirken neden otomobiller de iyileşmesin? İleride tüm araçlarda yaygınlaşması beklenen bu teknolojiyle otomobiller satın alım aşamasından ardından güncellenebilecek. Böylelikle istediğiniz elektronik donanımı arabanıza yükleyebilecek ya da otomobilinizi istediğiniz gibi kişiselleştirebileceksiniz. Tesla’nın şimdilik bazı modellerinde kısmen sunduğu bu teknoloji, ilerleyen yıllarda tüm otomotiv pazarına yayılabilir.

Ancak şimdilik araçlarımızda böyle bir teknoloji yer almıyor. O sebeple aracınızı kişiselleştirmek ya da farklı aksesuarlar eklemek isterseniz; “Oto Aksesuarları” kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. 


Gorilla glass teknolojisi 

Camlar, araçların en zayıf noktalarından biri. Gelecekte çoğu arabada kullanılması beklenen Gorilla Glass cam teknolojisiyle çok daha sofistike ve dayanıklı camlar araçlardaki yerlerini alacak. Gorilla Glass’la birlikte daha zor koşullara dayanıklı hale gelecek otomobil camları, sürüşle ilgili birçok bilgiye de sürücünün gözünü yoldan ayırmadan ulaşmasını sağlayacak. Standart camlardan çok daha hafif bir materyal olması beklenen Gorilla Glass teknolojisinin yakıt tüketimi ve performansa da olumlu etki yapması bekleniyor. 


Günümüzde birçok araç sahibi zararlı ışınlardan korunmak ve daha özel bir kabin için cam filmlerini tercih ediyor. Newdizayn cam filmi, UV ışınlarının etkisini azaltan yapısıyla hem kendi sağlığınız hem de aracınızın kabin sağlığı için en doğru seçimlerden biri. 

Gelecektekiler kadar geçmişteki otomobillere de merak duyanlardansanız, birçok klasik otomobilin yer aldığı; “Dünyanın En Değerli Otomobil Koleksiyonları” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.