Güçlü Müzik Deneyimi İçin Yeni Teknolojiler

Müziğin insan ruhuna dokunan tınıları, tarihin başlangıcından beri bizlerle beraber olmuş. Bu süreç içerisinde çok farklı müzik çeşitleri, birçok aletle icra edilmiş. İnsanoğlu tarih boyunca müzik kültürüne katkılar sağlamış.

Günümüzde ise müzik, teknolojinin gücünü arkasına alarak gelişmeye devam ediyor. Dijital ortama aktarılan şarkılar üzerinde birçok müzik yazılımı kullanılarak düzenleme çalışmaları yapılabiliyor. Hatta, yapay zekâya sahip sistemler, kendi bestelerini oluşturmaya başladı bile. Şarkılardaki sesin kalitesi, iyi bir müzik deneyimi için tek başına yeterli olmuyor. Müzik ve ses teknolojisindeki gelişmeler, ses cihazlarının da birçok yeniliğe kavuşmasını sağlıyor. Mini Bluetooth hoparlörlerden ev sinema ses sistemlerine kadar birçok alanda kullanılan ses cihazlarına ve bu cihazlarda kullanılan teknolojilere yakından bakmaya ne dersiniz?

Ev Sinema Sistemleriyle Yüksek Performans

Kaynak: upload.wikimedia.org

Ev sinema sistemleri, genellikle Blu-ray ya da DVD oynatıcıyla birlikte sunulan amfi ve hoparlörlerden oluşuyor. 5.1 surround ses sistemlerindeki bu hoparlörlerin öne çıkan yanı, çevresel ses atmosferi konusunda kendisini gösteriyor. Beş rakamı, genel itibarıyla ev sinema sistemlerindeki hoparlör sayısını simgeliyor. İki hoparlörün izleyicilerin arkasında konumlandırıldığı surround ses sistemlerinde üç hoparlör ise önde bulunuyor. Öndeki hoparlörler sağ, sol ve merkezde yer alırken arka hoparlörler, sağ ve solda iki adet şeklinde yerleştiriliyor. Merkezde bulunan hoparlör, subwoofer görevi üstleniyor. Surround ses sitemleri, 2.1 sistemlerden 9.1 sistemlere kadar hoparlör sayısına bağlı olarak birçok seçenekle kullanıcılara sunuluyor.

Bazı sistemler, oynatıcı hariç tutularak sadece amfi ve hoparlörlerden oluşuyor. Optik çıkışlı herhangi bir cihaza bağlanan bu sistemlerde surround deneyimi, bu şekilde de elde edilebiliyor.

Blu-ray film izlemeyi tercih eden kullanıcılar, çok kanallı ses desteği sunan Dolby Digital gibi teknolojileri kullanma imkânı elde ediyor. Bu tarz özel teknolojileri kullanan ses sistemleri, çevresel ses efektlerinde başarılı işlere imza atıyor.

İzlenilen filmde ses kaynağı hangi yöndeyse çevresel ses desteği bulunan sistemlerde de ses o yöndeki hoparlörden geliyor.

Filmde arkanızdan gelen birinin ayak sesleri arka hoparlörlerden, önünüzde gerçekleşen bir patlama ise daha çok ön hoparlörlerden veriliyor. Hatta, çevrenizde dönüp duran bir helikopterin pervane sesleri, bütün hoparlörlerde geziniyor. Görüntü teknolojilerinin hayallerin ötesine geçtiği düşünüldüğünde duyulan seslerin de atmosferi tamamlayan bir yapıda olması, sinema keyfini perçinliyor.

Daha Az Yer Kaplayan Soundbar Hoparlörler

Kaynak: upload.wikimedia.org

Ev sinema sistemlerinin çok yer kaplayan yapısından ziyade daha pratik, ama yine de performanstan taviz vermeyen bir seçim yapılacaksa soundbar’lar iyi bir alternatif sunuyor. Uzun bir dikdörtgen kutu içerisinde birden fazla hoparlörün bulunduğu bu sistem, kablo karmaşasının da önüne geçiyor. Televizyonların altına, üstüne ya da yanlarına entegre edilebilen soundbar sistemleri, gerektiğinde duvara da sabitlenebiliyor. Böylelikle televizyonu duvara asılı olarak kullananlar, soundbar’ı da televizyonun altına monte edebiliyor.

Soundbar’ların neredeyse hepsi, stereo ses desteği sunarken, bazılarında farklı opsiyonlar dikkat çekiyor. 3D ya da surround ses desteği veren bazı modeller, fiziksel olarak bu durumu gerçekleştiremediği için sanal bir ses efekti kullanıyor.

Genel anlamda ses kalitesine çok fazla yansımayan sanal ses desteğinin kişinin isteğine göre ayarlanabildiğini akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Boyutu biraz daha büyük olan subwoofer destekli soundbar’lar ise bass seslerde daha iyi bir performans ortaya koyuyor. Kablosuz şekilde ana ses barından; ayrı da sunulabilen bu ses sistemleri, güç için yine de elektrik prizine ihtiyaç duyabiliyor.

Çok kanallı ses desteği sunan Blue-ray gibi filmler izlemedikçe standart bir TV izleyicisi için soundbar, yeterli oluyor. Uydu yayını yapan televizyon kanalları, genel itibarıyla sadece stereo ses desteği sunduğundan, soundbar’lar teknolojik olarak bu durum için gerekli performansı ortaya koyabiliyor.

Üst seviye teknolojiyle donanmış ve benzerlerine oranla biraz daha pahalı modeller ise ses kalitesi adına oldukça iyi işlere imza atıyor.

Kablolu ve Kablosuz AlternatiflerKablolu sistemler, kurulumdan itibaren herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duymaksızın ses kaynağının sisteme kablo yoluyla bağlanması sonrasında hemen kullanılabiliyor. Kablolu sistemlerin en çok şikâyet edilen yanı ise kablo karmaşası oluyor. Özellikle ev sinema sistemlerinin gitgide artan hoparlör sayısı, kablo problemini ortaya çıkarıyor. Plastik kanallar içerisine gizlenerek odanın en uzak köşesine dahi uzatılan kablolarda görünüş itibarıyla bir düzen sağlansa da bu sefer portatiflik kayboluyor. Herhangi bir sebepten ötürü hoparlörlerin yeri değiştirilmek istendiğinde oldukça uğraş verici bir süreç ortaya çıkıyor. Özellikle de taşınma gibi durumlarda sistemin tamamen sökülüp yeni evde tekrar oluşturulması gerekiyor. Kablosuz ses sistemleri, Bluetooth ve Wi-Fi bağlantı ile haberleşiyor. Bu sistemlerin düzen açısından en büyük avantajı, kablo sayısının en aza indirilmesinde yatıyor.

Cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar gibi harici bir kaynak da bu sistemlere kolaylıkla bağlanabiliyor. Üstelik, sadece salona kurulacak ev sinema sisteminde değil; evin bütün odalarını kapsayan ses sistemlerinde kablosuz seçenek, önemli bir avantaj sağlıyor.

Kullanım kolaylığı ve gerektiğinde yerlerinin kolaylıkla değiştirilebilmesi, kablosuz sistemleri cazip hâle getiriyor.

Üstelik, bu sistemlerin ses kalitesinin neredeyse kablolu olanlarla aynı olduğu görülüyor. Eğer mükemmel seviyede hassas bir kulağınız yoksa kablolu sistemlerle kablosuzlar arasındaki ses farkını ayırt etmek, neredeyse imkânsız oluyor. Eskiden Bluetooth ile bağlantı kurulan sistemlerde veri aktarım hızının düşük olmasından dolayı ses kalitesi de bir miktar düşse bile günümüzde Bluetooth 5.0 ve aptX gibi teknolojiler sayesinde bu problem yaşanmıyor.

Ses teknolojisi alanında yapılan yenileştirmeler devam ettikçe kullanıcıları da daha kaliteli deneyimler bekliyor gibi gözüküyor.

Evinizde eşsiz bir sinema deneyimi yaşamak için Hepsiburada’daki ev ses sistemlerinden birini hemen sipariş verebilirsiniz.