Hem maliyetsiz hem heyecanlı: Otostop rehberi

Heyecanlı ve maliyetsiz, sizin için hazırladığımız otostop rehberi tatil anlayışınıza yeni bir soluk getirecek. Gezginler ve tatil severler için muhteşem bir yöntem: Otostop! Tabii otostop için de bazı kurallar var. O halde tüm detaylarıyla sizin için hazırladığımız otostop rehberi aklınızdaki tüm soruları yanıtlayacak.

Gezginler için ulaşım, iyi bir zaman planlaması gerektirdiği gibi maliyet de demek. İşte bu maliyeti neredeyse sıfırlayabileceğiniz bir yöntem olarak otostop, hiç durmadan gezmek isteyenler için en iyi alternatif. 

Çok gezen mi; çok okuyan mı? Tarihi sorunun cevabını verebilmiş değiliz hala. Fakat bu sorunun gezme kısmına biraz daha yakın olduğumuzu itiraf etmek istiyorum. Sizin için de öyle değil mi? Gezmek, yeni yerler keşfetmek, yeni lezzetler tatmak ve yeni insanlar tanımak… Daha ne olsun? Fakat ortada önemli bir sorunumuz var: Ulaşım! Belki de gezmenin en tatsız kısmı ulaşım kısmı. Yolu seven, yolda olmanın tadına varmak isteyen ve en önemlisi insan biriktirmek isteyen siz gezginler için hem maliyetsiz hem heyecanlı: Otostop rehberi hazırladık. 

Otostop nedir?

Otostop; dünyanın neresinde olursanız olun, istediğiniz bir yerden, istediğiniz başka bir yere gitmek için yolda rast gele durduğunuz bir araçla seyahat etme kültürüdür. Evet yanlış okumadınız. Otostop bir kültürdür. Sizinle aynı istikamete giden bir araca misafir olmak her anlamda kazançlı bir iştir. Sizin bütçenize olduğu kadar doğa için de… 

Otostop bir kültüdür meselesine geri dönecek olursak, okuduğunuz en iyi romanı ya da hikâyeyi hatırlayın. Yola çıkan ve yoldan döndükten sonra bambaşka biri olan kahramanı da hatırladınız değil mi? İşte otostop tam olarak bunu yapabilir size. Yola çıkıp ilk elinizi kaldırdığınız an’la evinize döndüğünüz an arasındaki siz; kat ettiğini yollar, bu yollarda tanıdığınız insanlar, bu insanlardan topladığınız hikayelerle artık eski siz olmayacaksınız.

Vizyonunuz, insan ve dünya ya baktığınız pencere artık başkalaşacak. Bu değişimi hissetmek için biraz zaman ihtiyacınız olabilir ama emin olun bu değişim eğer yola çıkma cesareti gösterdiyseniz kaçınılmaz olacak. Elbette konforunuzdan ödün vermeyerek kendi aracınızı ya da uçağı tercih edebilirsiniz. Fakat bu steril ulaşım araçları sizin deneyiminiz için kısıtlayıcı olabilir. Otostop demek biraz konfordan ve kesin zamanlamalardan sıyrılmış bir deneyim bütünüdür. Siz otostop deneyimine kendiniz bıraktığınızda, yol sizin en büyük öğretmenlerinizden biri haline gelecek.

otostop rehberi

Otostop ile seyahatin incelikleri

  • Kalabalık bir ekiple otostop olmaz: Eğer kalabalık bir ekip olarak seyahat etmek istiyorsanız ikişerli guruplara ayrılmanız en iyisi. Düşünsenize altı yedi kişilik bir ekip olarak otostop çektiğinizi. Sizi kimse arabasına almak istemeyecektir.
  • Olmazsa olmaz güvenlik: Otostop için en önemli unsur güvenlik. Hem araç sahibi için hem de otostop yapan gezgin için. Araç sahipleri genellikle sizin görünümünüze, tavrınıza bakarak güvenilir olup olmadığınıza karar vermeye çalışır. Otostop çeken bir gezgin olarak siz de hemen hemen aynısını yaparsınız. Unutmayın her araca binmek zorunda değilsiniz. Eğer araç içinde güvenliğinizi tehdit edecek bir durumla karşılaşırsanız sakin olun ve mümkün olan en müsait yerde inebilmek için bir bahane bulun.
  • Sabırlı olun: Otostop sabır işidir aklınızdan çıkarmayın. Bazen kırk derece sıcakta bazen de dondurucu soğuklarda saatlerce süren bir bekleyiş içinde olabilirsiniz.  Elbette şans faktörünü es geçmemek gerekli. Belki beş dakikada bir araç sizin için durabilir. 
  • Gün içinde otostop yapın: Geceleri araçların sizi görmesi daha zor ve bu durum güvenliğiniz içinde hiç de iyi değil. Kazaya yol açmamak için geceleri kullanabileceğiniz fosforlu yelek vb. ekipmanınız yoksa gece otostop yapmayın.
  • Otostop için en uygun yeri bulun: Otoyollarda otostop yapmanın yasak olduğunu unutmayın. Sizi şehrin dışına götürebilecek bir toplu taşıma aracı kullanarak en yakın çevre yoluna gidin ve kesinlikle virajlar ve dönemeçlerde otostop yapmayın!

otostop rehberiOtostop için çanta hazırlamak:

Otostopla seyahat etmek istiyorsanız yanınıza sadece ihtiyacınız olacak kadar giysi ve malzeme almalısınız. Sakın abartmayın. Taşıdığınız çanta sizi rahat ettirecek ve ihtiyacınız kadar malzemeyi alacak kadar geniş olmalı. Büyük bir çantayla otostop yapmak şansınızı düşürecektir.

otostop rehberi

Soldier Blade 50L kamp çantası otostop ile seyahat eden gezginlerin oldukça uygun bir seçenek.

Uyku tulumu ve yağmurluk önemli:

Çantanıza birkaç parça kıyafet, sağlam bir bot, uyku tulumu ve yağmurluk almayı ihmal etmeyin. Olası durumlarda uyku tulumu sizin için hayatı bir öneme sahip olacaktır. Unutmayın bir yerden bir yere giderken havanın değişimini tahmin edemezsiniz bu yüzden suya dayanıklı bir yağmurlukta yanınızda mutlaka olmalı.

otostop rehberi

FRS 201 Uyku Tulumu hafif yapısı ve istenildiğinde örtü olabilmesiyle otostop gezginlerinin en büyük yardımcısı olabilir.

Otostop yaparken bazen şansınız yaver gitmeyebilir. Böyle durumlarda kamp yapmak ve geceyi çadırınızda geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu tip durumlara hazırlıklı olmak için  Kampçılar için doğru çanta hazırlama taktikleri yazımızda sizin için önemli ipuçları bulabilirsiniz.