İdeal uyku nedir? İdeal uyku için tavsiyeler

Sağlıklı bir yaşam için ideal uyku düzenine sahip olmak düşündüğünüzden çok daha önemli. Gün doğumuyla başlayan aktif hayatımız gün batımıyla nihayete eriyor ve bedenlerimiz kendini kapatıyor. Yani kapatması gerekiyor. Uykudan vazgeçmek bir süre sonra bedenimizden vazgeçmek anlamına gelir. İşte tam da bu yüzden ideal bir uyku hepimiz için vazgeçilmez bir faaliyet.

İnsan olarak bu dünyanın bir parçasıyız ve onunla hareket ediyoruz. Her ne kadar bu dünya üzerinde aklını kullanabilen ve bununla yetinmeyerek bu akıl sayesinde dünyaya yön veren canlılar olsak da hala dünyaya ve önün döngüsüne uymak zorundayız. Uyku da bu düzene dahil.

Gün doğumuyla başlayan aktif hayatımız gün batımıyla nihayete eriyor ve bedenlerimiz kendini kapatıyor. Yani kapatması gerekiyor. Uykudan vazgeçmek, bir süre sonra bedenimizden vazgeçmek anlamına gelir. İşte tam da bu yüzden ideal bir uyku hepimiz için vazgeçilmez bir faaliyet.

ideal uyku

İdeal uyku ve uykunun faydaları

En az sekiz saat uyu!

İngiltere ve Amerika uyku sağlığı merkezleri ortalama bir insanın sekiz saat uyuması gerektiğini söylüyor. Aslına bakarsanız bu sekiz saatin tam olarak bilimsel bir açıklaması yok; fakat yapılan çalışmalar fazla ya da az uyuyan insanların hastalıklara karşı daha korunmasız olduğu. Yapılan araştırmalar altı saatlik uykunun sağlıklı bir insan için yetersiz; dokuz, on saatlik bir uykunun ise fazla olduğunu gösteriyor. Elbette uyku sürelerinin de istisna dönemleri var. Bebeklerin günde on sekiz saat gibi ideal uyku süreleri varken ergenler için bu süre on bir saat.    

ideal uykuİdeal uyku sağlık demek!

Yapılan kapsamlı çalışmalar ideal uyku süresi konusunda bilinçli ya da bilinçsiz sorun yaşayan insanların diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarının yanı sıra obeziteyle mücadele etmek zorunda kaldıklarını ortaya koyuyor. İdeal uykudan birkaç gün bile uzak kalmak sağlıklı bir bireyde kontrol edilemeyen glükoz düzeyine neden oluyor. İdeal uyku bağışıklık desteği için en önemli aracımız; eğer ideal uykudan uzak kalırsak bizi hastalıktan koruma için olduğumuz aşılar da tam tersi bir etkiye neden oluyor. 

Uykunun üç evresi de önemli!

Kafanızı yastığa koyar koymaz uyuyanlardan mısınız? Bu kötü bir şey değil ama ister yastığa kafanızı koyar koymaz uykuya dalın ister yatakta uykuyu bekleyin; bedeninizi uykuya geçmek için üç aşamadan geçmeli. İlk aşama kasların gevşediği, nefes alıp vermenin yavaşladığı aşama. Bu aşamada hale zihniniz açık bir durumdadır.

İlk aşamanın ardından derin uykuya geçiş aşaması başlar ve ardından derin uyku. Derin uyku aşamasında uyanmanız zordur. Bu aşamada hem bilinciniz kapalı durumdadır hem de yaşamsal fonksiyonlar minimum seviyede faaliyet gösterir. Uykunun küçük ölüm olarak adlandırıldığı kısım bu son aşamadır.  İdeal bir uyku için bu üç aşamanın da sağlıklı bir biçimde gerçekleşmesi gerekli.   

ideal uyku

Uykusuz kaldığınız günleri uyuduğunuz günlerle telafi edemezsiniz!

Birçoğumuzun hafta içi geç saatlere kadar çalışıp bunun açısını hafta sonu çıkarmaya çalıştığınızı biliyoruz; ama bunun mantıklı olmadığını bilim söylüyor. Aslına bakarsanız bilimin söylemesine bile gerek yok. Uykunun telafisinin olmadığını sizde deneyerek görüyor olmalısınız. Her gün ideal bir uyku şart!

ideal uyku

İdeal bir uyku için yapmanız gerekenler

  • Uyku düşmanı yiyeceklerden uzak durun. Kafein, nikotin, tein sizin ideal uykunuzun en büyük düşmanları. Bunları bazılarını tamamıyla hayatımızdan çıkaramasak da akşam saatlerinde uzak durmak uykuya geçişimizi hızlandırabilir.
  • Bütün kötülüklerin anası olduğu gibi uyku düşmanı alkolden uzak durun. Alkol aldığınız zaman sızıp kalmanızı uyku ile karıştırmayın. Her ne kadar hızlı uykuya dalmaya neden olsa da ideal uyku kalitesini oldukça düşüren alkol, gece sürekli uyanmanıza ve sabah yorgunluğa neden oluyor.
  • Her şey gibi uyku da bir düzen ister. Kabul ediyoruz bu zamanda bir şeyi düzenli yapmak oldukça zor. Bütün günü işte geçirdikten sonra bir de evin işleriyle uğraşmaktan yatağa gitme saatimiz sürekli değişiyor; fakat ideal bir uyku için mutlaka bir düzen oturtmalısınız; yani aynı saatte yatın ve aynı saate kalkın.
  • Gündüz uykusundan vazgeçin. Hepimiz biraz şekerlemeyi severiz; fakat bu şekerlemeler sizin gece uykunuzdan çalıyor olabilir. Gündüz uyuduğunuz bir saat uyku ile gece uyuduğunuz uyku arasında hem dinlenme anlamında hem de biyolojik anlamda oldukça büyük farklar var. 

ideal uyku
Us. Sleeping Ultra Super Bamboo Yaylı Yatak ideal bir uyku için size konfor sağlıyor. Uykunun tadını çıkarmak, güne dinamik başlamanız için…

  • Yatak odası uyku düzeni son derece önemli. Aydınlatmasından ışık alma açısına; yatağın konforundan yastığın yüksekliğine kadar her şey sizin alışkanlığınıza ve isteklerinize göre dizayn edilmeli. Sesten ve yüksek ışıktan uzak bir oda güzel bir uyku çekmeniz için yardımcı olabilir.
  • Cep telefonuyla yatağa girmeyin. Zaten gün içinde elinizden düşürmediğiniz telefonunuzla yatağa girmeye ne gerek var? İdeal uyku mu yoksa yatakta sosyal medya keyfi mi? Siz seçin; ama seçiminiz sağlığınızı doğrudan etkileyecek bunu sakın aklınızdan çıkarmayın.

Hazır ideal uyku ile sağlığınız desteklemeye karar vermişken yatakta yoga yaparak bunu bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Yatakta yoganın detayları için Güne zinde başlamanın anahtarı yatakta yoga yazımıza göz atabilirsiniz.