Kadınlar için yüz tipine göre saç modeli seçimi

Hepimizin yüz şekli, saç yapısı birbirinden farklı… Kimine kısa saç yakışırken, kimine de uzun dalgalı saçlar yakışır. Bu noktada önemli olan kendinizi doğru şekilde tanımlayıp, yüz tipine göre saç modeli seçimini doğru şekilde yapmak.

“Benim saçım çok kötü”, “yüzüm çok büyük”, “alnım çok dar” gibi cümlelerin tek nedeni doğru seçimi yapamamaktan kaynaklanıyor. Hepimiz güzeliz ve hepimizin yüzü de saçı da kendine özel. Tek yapmamız gereken güzelliğimizin, farklılıklarımızın farkında olmak ve doğru seçimleri yapmak.

Şimdi hangi yüz tipine göre hangi saç modeli daha uygun buyrun beraber bakalım:

Kare yüz tipleri

Eğer köşeli bir çeneye ve kareye yakın bir forma sahip yüz şekline sahipseniz seçenekleriniz oldukça fazla. Her dönemin moda kesimi olan küt saç, küt benzeri ama daha modern bir havası olan bob tarz, asimetrik kesimler ya da katlı saçlar kare yüz tipine sahip olanlar için son derece uygun modeller…

Daha net ve keskin hatlar nedeniyle mümkün olduğunca yumuşak bir seçim yapmaya özen göstermelisiniz. Örneğin saç ayrımı çok da belli ve derinden olmaması isabetli olur. Ayrıca bakışlarınızı ortaya çıkaracak modelleri seçmeyi de ihmal etmeyin. Çünkü bakışlarınız hep etkileyici olmuştur. Sizin için uygun saç modellerinde saçınızı sık sık düzleştirmek isteyebilirsiniz. 

Arzum Superstar Saç Düzleştirici Fırça ile son derece patik bir şekilde ve saçlarınızı yıpratmadan dilediğiniz modele kavuşabilirsiniz.

Ters üçgen yüz tipleri

Daha ince bir çene yapısına sahipseniz bu yapının arka planda kalmasını sağlayacak modelleri tercih edebilirsiniz. Düz ya da kısa saçlardansa çene hizasında kestirdiğiniz ve dalgalı şekiller verdiğiniz modeller çok daha uygun olacaktır. Kısa saç da kestirebilirsiniz elbet. Ancak önden arkaya kısalan, enseyi açık bırakan ama öne doğru yine çene hizasında uzayan modeller oldukça etkileyici bir görünüm kazandıracaktır.

Yuvarlak yüz tipleri

Yüzünüzün biraz daha uzun görünmesi için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Saçınızı omuz hizasında kestirebilir ve hatta katlı bir tercih yapabilirsiniz. Ayrıca saç ayrımınızı ortadan yaparak yüzünüze simetri katabilir ya da daha derinden bir ayrım yaparak daha ince bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Bir saç ayırma tarağı bu konuda size fazlasıyla yardımcı olabilir ve farklı modeller yaratabilirsiniz. 

Uzun yüz tipleri

Yüzünüzü biraz daha geniş gösterecek modeller seçerek bu uzun yüz tipini nötrleyebilirsiniz. Bunun için de saçınızı kestirmek bile zorunda değilsiniz. Bukleler hemen imdadınıza koşacaktır. Hacimli bukleler ile çok daha farklı ve çekici bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

Fakir Pixie Saç Şekillendirme Seti ile de tatlı buklelere rahatlıkla ulaşmak mümkün.

Uzun yüz tipi için kimileri pek tavsiye etmese de yüz hatlarınız biraz daha sertse ve Hilary Swank’inki gibi sivri bir çeneye sahipseniz kısacık modellerle çok daha havalı bi görüntü yakalayabilirsiniz.

Kısa saçlarınız için Taft Keratin Köpük ile saçlarınızı beslerken kolaylıkla şekil verebilirsiniz.

Kalp şeklinde yüz tipleri

Bu yüz tipi için en uygun tercih kesinlikle kahkül olacaktır. Kahkül herkese pek yakışmaz ve zaman zaman da kullanması zor gelir. Oysa kalp şeklinde bir yüz tipine sahipseniz saçlarınızın boyuyla pek de oynamanıza gerek yok; sadece kahkül kestirmeniz yeterli. Tek yapmanız gereken kahküllerinize iyi bakmak. 

Oval yüz tipleri

Bu yüz tipine sahipseniz aslında pek de bir şey yapmanıza gerek yok. Siz şanslı olanlardansınız. Hangi modeli isterseniz gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İster uzun ister kısa, ister perçemli ister kahküllü, ister dalgalı ister düz…. Değişiklik iyidir, bu şansa sahipken bol bol farklı modeller deneyin ve saçınızın keyfini çıkarın.

Kısa saçlara sahip olmanın bakım gibi konularda avantajı olsa da şekil vermek konusunda da bir o kadar dezavantajı var. Kısa saçlarına şekil vermekte zorlananlardansanız biraz yardım için kısa saçlarda en iyi şekillendirme yöntemlerini anlattığımız makalemize göz atabilirsiniz.