Kahve Makinesi Seçme Rehberi

 

Güneşin pencereden içeriye süzülmesiyle birlikte kimileri için sabahın vazgeçilmez rutini hâline gelmiş kahve keyfi başlar. Birçok dünya mutfağından bağımsız olarak kendi kültürünü oluşturan kahve çekirdekleri, çeşitli şekillerde hazırlanarak günün en güzel içeceklerinden biri olmaya adaydır. Ünlü kahve zincirlerinden alınacak kahveler, günün her saatinde ulaşılabilir durumda olmuyor. Bu nedenle kahve düşkünleri, kendi damak tatlarına uygun olarak evlerinde de kahve içme olanağına ihtiyaç duyuyor.

Kahve yapma yöntemi ve fiyat açısından birçok çeşidi bulunan kahve makineleri, kahve içmeyi sevenlerin imdadına koşuyor. Kahve makinesi almadan önce sıklıkla hangi tür kahvelerin tüketileceğine karar vermek, faydalı olacaktır.

Bu lezzet istasyonları, tezgâhınızın üzerinde kaplayacağı yer itibarıyla da çeşitlilik arz ediyor.

Minik bir çaydanlıkla aynı boyda olanlarından tutun da koca bir set üstü ocak kadar yer kaplayanlarına kadar çeşitli kahve makineleri mevcut.

Evinizin ya da iş yerinizin fiziki imkânları, kahve makinesi seçimlerinde aklınızda bulundurulması gereken bir unsur.

Kapsüllere Sığdırılmış Lezzetler

Kapsüllü kahve makineleri, özellikle pratik kullanımları ve kolay temizlenebilir yapılarıyla dikkat çekiyor. Bu tür kahve makinelerinde kapsül içerisinde istediğiniz türde kahveyi bulmanız mümkün. Aroma ve sertliği, kullanıcının satın alacağı kapsüllere göre belirlenen bu cihazlarda kısa sürede kahve hazırlanabiliyor. Kapsüllerin içerisinde öğütülmüş kahve bulunuyor. Makinenin bölmesine kapsüllerinizi koyduktan sonra yapmanız gereken tek şey, birkaç düğmeye basmaktan ibaret.

Kapsülle çalışan makineler için akıldan çıkarılmaması gereken çok önemli bir nokta var: Hangi marka cihaz aldıysanız kapsülleri de bu markanın ürettikleri arasından seçmeniz gerekiyor. Bu yüzden kahve aromalarına önceden aşina olduğunuz markalar seçmek, kötü sürprizlerle karşılaşmamanız adına faydalı olacaktır. Kahvenizin sertliğini, köpüğünü, kremasını kendiniz ayarlamak istiyorsanız, kapsüllü makineler yetersiz gelebilir. Bu nedenle, bu tür makineleri başlangıç seviyesi olarak satın almak, daha yerinde bir tercih gibi duruyor.

Size Sadece İçmesi Kalsın

Tam otomatik kahve makineleri, işin neredeyse tamamını kendisi üstleniyor. Robotik kollarla kahveyi dudağınıza uzatamaması dışında neredeyse hiçbir eksiği bulunmayan bu makineler, oldukça maharetli.

Otomatik makineler sayesinde kahve çekirdeklerini öğütmek için ekstra bir aparata ihtiyaç yoktur.

Öğütme işlemi, kahvenin hazırlanmasından hemen önce gerçekleştirildiği için her daim tazelik isteyenlerin tercihi, tam otomatik kahve makinelerinden yana olabilir. Tam otomatik makinelerde her fincan için yeterli miktarda öğütülmüş kahve, sıcak su ve ideal basınç kullanılarak hazırlanıyor. Otomatik cihazların çoğunda entegre olarak bulunan hazneden alınan süt, köpürtülerek kahvenizin türüne göre uygun miktarda fincanınıza ekleniyor.

Oldukça akıllı olan bu cihazlar; öğütme, basınç ve süt köpüğü konusunda isteğe göre ayarlanabiliyor. Damak tadınıza bağlı olarak makinenin hafızasına kaydettiğiniz kahveler için tek yapılması gereken, cihazın “başlat” tuşuna basmak oluyor.

Tam otomatik kahve makinelerinin dezavantajlarından biri, farklı türde kahve çekirdeği kullanılmak istendiğinde ortaya çıkıyor. Değişik ülkelerin kahvelerini tüketmekten hoşlananlar için makinedeki kahve çekirdeklerini değiştirmek, zahmetli bir süreç hâlini alabiliyor. Bu cihazların kendi kendini temizleme özellikleri bulunsa da belirli aralıklarla kullanıcının da temizleme işini üstlenmesi gerekiyor. Özellikle süt konulan bölümün ve boruların belirli aralıklarla temizlenmesi, hijyen açısından önem taşıyor.

Filtreden Geçirilmiş Enfes Tatlar

Filtre kahve makineleri, istenilen kahvelerin kolayca kullanılmasına olanak tanıyor. Tam otomatik makinelerden farklı olarak hangi kahveyi hazırlamak istiyorsanız, ilgili bölüme istediğiniz kahveyi eklemeniz yeterli. Bu makineler, basınç kullanmadığı için Espresso gibi kahve çeşitleri elde edilemiyor. Ayrıca, kişiselleştirilebilir ayarlar da bu tür cihazlarda kullanılamıyor. Suyun ısınması sonrasında kahve, filtreden geçerek hazneye doluyor. Kahvenin hazırlanma süresi biraz fazla olsa da aynı anda birçok kişiye ikram edilecek kahveler için en ideal çözümlerden biri filtre kahve makineleri olarak görünüyor.

Kolaylıkla parçalarına ayrılabilen filtre kahve makineleri, elde ya da bulaşık makinesinde yıkanabiliyor.

Evde Espresso Keyfi

Kahvenin yapımı esnasında birçok unsur, ortaya çıkan içeceğin lezzetini ve aromasını etkiler. Kahve çekirdeklerinin öğütülme süreci, kullanılacak kahve miktarı, pişirmeye ayrılan süre, basınç ve süt kullanımı, ortaya çıkacak kahvenin lezzetinde belirleyicidir. Espresso makineleri, bir kahvenin lezzetli olması için ihtiyaç duyulan bütün özelliklere sahiptir. Evinizde hazırlayacağınız Espresso kahvelerin bir baristanın elinden çıkıp çıkmadığı konusunda şüpheye düşebilirsiniz. Bu cihazlarda filtre makinelerden farklı olarak her kahvenin fincan fincan hazırlandığını unutmamak gerekli.

Süzgeçli kaşık aparatı ile uygun miktardaki kahvenin üzerinden geçirilen basınçlı su, enfes kahvelere olanak sağlar. Bu makinelerin birçoğu süt köpürtme bölümüyle birlikte gelmektedir.

Makinelerin Bakımı

Kahve makinelerinin en önemli düşmanlarından biri, kireçtir. Her ne kadar bazı markalar, otomatik kireç çözücü özelliğine sahip olsalar da makinenin kirece karşı korunması, ihmal edilmemelidir. Bu açıdan kahve makineleri için özel olarak üretilen kireç çözücülerle temizlik yapılması gerekir. Kullandığınız sulardaki kireç, ısıtılmasıyla birlikte makinenizin kullanım ömrünü kısaltabilir.

Kapsül kullanılan makinelerin temizliği, diğerlerine oranla daha basittir. Kullanım ardından makinenin suyla yıkanması ve belli aralıklarla kireç kontrolü yapılması yeterli.

İnce kahve kullanan makinelerde filtre sepeti, kolaylıkla tıkanabilir. Bu bölümlerin sıklıkla temizlenmesi, kesintisiz bir kahve deneyimi için önemlidir. Espresso makinelerinin kahvenin demlendiği bölümü, belirli aralıklarla sökülüp sudan geçirilmeli.

Çok uygun fiyatlı modelleri olabildiği gibi oldukça pahalı modelleri de bulunan kahve makinelerinin seçiminde hangi tür kahvelerden hoşlandığınız, belirleyici olacaktır. Günün her anında zinde kalmak ve eşsiz kahve tatlarından uzak kalmamak için Hepsiburada’da yer alan kahve makinelerinden birini hemen sipariş verebilirsiniz.