Kayak Sporunun Püf Noktaları

Kış aylarının vazgeçilmezi olan kayak, öğrenme aşaması emek isteyen sporlardan biridir. Dengede durmak, hızlanmak, dönüşleri başarıyla atlamak gibi birçok detaya hakim olmayı gerektiren kayak, ilk etapta zor gözükse de başlarken dikkat edilecek noktaları atlamazsanız oldukça kolay öğrenilen bir spora dönüşür. Ancak öğrenme süreciniz ne kadar iyi ilerlerse ilerlesin asla 1-2 günde her şeyi yapabileceğinizi düşünmeyin. Motivasyonunuzu yüksek tutup sık yapılan hataları tekrarlamaz ve kendinize inanırsanız kayak yapmayı öğrenip kış aylarını sporla iç içe bir hale getirebilirsiniz.

“Önce ekipmanları tanıyın ve neler kullanacağınızı öğrenin.”

Doğru ekipman seçimi ve güvenlik çok önemli

Kayak yapmaya başlarken dikkat edilecek ilk şey kayak ekipmanlarının seçimidir ki birçok insan yanlış ekipman seçtiği için kayakla erkenden vedalaşabilir. Ekipmanların doğru seçilmemesi durumunda hem kontrol zorlaşır hem de öğrenme süreci uzar. Yanlış kayak seçimi nedeniyle daha çok efor harcanmasına rağmen daha az performans gösterildiği için yorgunluk da öne çıkar. Dönüşlerde ve hızlanıp yavaşlamada da sorun yaşanacağı için denge kaybı ve kaza yaşama riski de artar. Bu yüzden kayağa başlarken öncelikle ekipmanların size uygun olduğundan emin olun. Kayak takımlarını edindikten sonra güvenliğinizden de emin olmalısınız. Güvenlik ekipmanlarını da eksiksiz olarak edinmelisiniz çünkü kayak sırasında düşmek oldukça olağan bir durum olduğundan kask ve başlangıç aşamasında dizlik-dirseklik gibi ekipmanlara önem vermelisiniz. Koruyucu ekipmanın fazlalığı kayağa başlarken size güven verir. Ayrıca eldiven, buff ve kar gözlüğü de kayağa başlarken sizi dış etkenlerden en iyi şekilde koruyacağı için aklınızdaki soru işaretleri giderilmiş olur. Kayağa eksiksiz başlamak için Hepsiburada’nun Snowboard-Kayak Malzemeleri kategorisine buradan ulaşabilirsiniz.

“Kendinizden emin olun ve korkularınızı yenin.”

Kayaktaki en büyük engel: Korku

Nasıl giyineceğinizi ve güvenlik önlemlerini öğrendiğiniz zaman sıradaki adım kayağa başlamak ve öğrenme sürecine geçmektir. Kayak takımlarınızın boyunun uzun veya kısa olması hem duruşla ve kontrolle ilgili problemler yaratır hem de öğrenme sürecinizi fazlasıyla uzatır. Ders aldığınız eğitmen size bu noktada yardımcı olur ve en doğru ekipmanları seçmenizi sağlar. Denge problemlerini daha kolay atlatmak ve kayak kontrolüne alışmak için geniş yüzeyli kayaklarla başlanabilir. Eğitim alacağınız kişinin birkaç yıllık değil; uzun yıllara dayanan bir deneyimi olmasına da dikkat etmelisiniz. Kayağa başlayan çoğu kişinin en büyük problemi korkmaktır. Güvenlik ekipmanlarınızı eksiksiz olarak edinmeniz durumunda kayaktaki en büyük engeliniz olan korkuyu önlememeniz için bir nedeniniz yoktur. Kayak pistine çıktığınız anda düşeceğiniz zeminin beton gibi olmadığını, darbeyi emeceğini ve koruyucu ekipmanlarınızın zarar görmenizi engelleyeceğini aklınızın bir köşesine yazmanız gerek. Üzerinizdeki korkuyu attıktan sonra temel teknikleri kavramak ve pistte ilerlemek kolay bir hal alır. Kayağa başlarken birçok sporda olduğu gibi düşmenin de sporun bir parçası olduğunu ve hiçbir sporu zorluk yaşamadan öğrenemeyeceğinizi bilmeniz zihinsel olarak sizi son derece rahatlatır.

“Kayak pistine adım attığınızda zorlukları tek başınıza yenmeye özen gösterin.”

Piste çıktıktan sonra kontrol sizde

Korku konusunu bir kenara bırakıp zihinsel olarak da kendinizi kayak öğrenmeye hazırladıktan sonra piste çıktığınızda birkaç detaya dikkat ederek öğrenme sürecini hızlandırmak kendi elinizde. Eğitmeninizin de size sabırla ve büyük bir istekle anlatacağı detayları bilerek başlamanız iki tarafın da işini kolaylaştırır. Kayak üzerinde tamamen dik bir pozisyonda durulmaz. Dizleri hafif kırarak daha iyi denge sağlayıp dönüşlere daha hazır olursunuz. Bu şekilde hızlanma konusunda da daha az sorun yaşanır. Bunu bilmeniz durumuna ilk denge problemlerini ve hızlanmayı daha kolay atlatırsınız. Dönüşleri öğrenmeye çalışırken pist yapısı da önemlidir ancak pistin düz veya biraz yukarı doğru eğimli bölümlerinden dönerseniz en önemli detaylardan birini daha güvenli ve kolay şekilde kavrarsınız. Temel hareketleri öğrendikten sonra hemen atlamaya veya normalden daha hızlı kaymaya çalışmanız tavsiye edilmez. Pisti hiçbir denge problemi yaşamadan birkaç kez geçmeden hızınızı yükseltmemelisiniz. Eğer bir sorunla karşı karşıya kalırsanız en güvenli durma yolu ise yavaş bir ayak ve bilek hareketiyle kayağın uçlarını birleştirmektir. Kaydığınız yönde kayaklar ters v harfi gibi gözüküyorsa durmak için doğru yoldasınız demektir.

“Kaydığınız pisti tanımanız öğrenme süreci ve güvenlik için çok önemli.”

Pistle ilgili diğer detayları atlamayın

Harekete geçmeyi, dönmeyi ve durmayı öğrendikten sonra dış etkenlerle ve pist koşullarıyla ilgili de bilgi sahibi olmalısınız. Pistin veya kayak merkezinin kaymaya uygun bölümlerinde kar daha pürüzsüz görünür. Bu bölümler kaymaya uygunken; yürürken ayağınızın batacağı, yüzeyi düz olmayan bölümler kaymaya uygun değildir. Aniden durup kara saplanmanıza sebep olabilecek bölümlere yaklaşmamaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda ilk sürüşlerde mutlaka pistin kalabalık olmayan bölümlerini seçin. Kalabalığın arasındayken kendinizi kaptırıp hızlandığınızda ilk aşamada kolay duramayacağınız için çarpışma riski doğar. Bu yüzden hızlanmayı ve durmayı mutlaka daha sakin bölümlerde yaparak kendinizi de diğer kayakçıları da korumuş olursunuz. Kayağa başlayacağınız pistleri de iyi araştırmanız önerilir çünkü her kayak merkezinde kayak eğitimi verilse de her pist öğrenmek için farklı zorluklara sahiptir. Özellikle daha önce spor deneyiminiz yoksa başlangıç seviyesindeki pistleri araştırmalısınız. Hız ortalaması daha yavaş olan pistlerde başlamanız ani durmalarda ve düşmelerde daha az sorun yaşamanızı sağlar. Hangi tip pistte kayarsanız kayın asla düştüğünüz zaman hemen ayağa kalkıp toparlanmaya çalışmayın. Pist yapısından bağımsız olarak mutlaka tamamen durduğunuzdan emin olduktan sonra ayağa kalkmanız gerek.

Kayak, başlangıç aşamasında biraz korkutucu biraz da zorlu bir spor olsa da ilk dersleri atlattıktan sonra bembeyaz bir örtünün üzerinde doğayla iç içe bir spor yapmanın keyfini aldığınız zaman vazgeçmeniz hiç kolay olmayacak. Kış aylarında doğada olmak ve koşu, bisiklet gibi sporlara alternatif bulmak istiyorsanız kayakla tanışmalısınız.