Kulaklıklara Apple yorumu: AirPods Max tanıtıldı

2020’de iPhone SE’den markanın amiral gemisi iPhone 12 serisine, yeni Apple Watch’tan dizüstü bilgisayarlara kadar birçok ürün tanıtan Apple bombayı yılın son günlerinde patlattı: AirPods Max!

iPod ile birlikte müzik endüstrisini dönüştüren ve müziğin dijital olarak tüketilmesini sağlayarak büyük sükse yapan Apple, müzik alanındaki yeniliklerine birini daha ekledi. Bundan sadece birkaç yıl önce piyasaya sürdüğü kablosuz kulaklıkları AirPods ile dikkatleri üzerine çeken ve büyük beğeni toplayan Apple, bu kulaklıkların daha kaslı ve farklı bir versiyonunun tanıtımını yaptı.

2014 yılında satın aldığı Beats by Dre isimli kulaklık markasını bünyesine kattıktan sonra bu marka ile birçok model ve ürüne imza atan Apple, ilk kez kendi markasına sahip kulaküstü kulaklığını tanıttı. 

Apple, AirPods Max adını verdiği fütüristik kulaklığının tanıtımını online olarak yaptı ve bir anda bütün dikkatleri üzerine çekti. Yıl boyunca tanıttığı yazılım ve donanımlarla pandeminin en aktif markalarından biri olan Apple yeni ürünüyle de adından söz ettirdi. 

Gelin, birlikte Apple’ın ilk kulaküstü kulaklığının detaylarına ve bilinmeyenlerine bakalım…

Tam dokuz mikrofonu var

Çok şaşırtıcı değil mi? Apple AirPods Max’te tam9 mikrofon var… Bunlardan sekizi gürültü engelleme özelliğini aktive etmek bulunuyor. Bu mikrofonlardan dördü sağ tarafta dördü ise sol tarafta bulunuyor. Bir taraftaki dört mikrofondan üçü dışarı dönükken bir tanesi ise içe dönük. Böylelikle gürültü engelleme (noise canceling) özelliği bir hayli etkili oluyor. Bu mikrofonlar H1 çiplerini kullanırken bu sayede aktif gürültü engelleme yapılabiliyor. 

Sokakta dış seslerinin doğal bir şekilde duyulması ve bu sayede trafikte ya da kaldırımda yürürken riske girmemk adına gürültü denetimi düğmesine basarak “Şeffaf Mod” özelliği bir hayli kullanışlı. Ses almaya yarayan tek mikrofon ise eller serbest bir şekilde rahat ve kesintisiz bir görüşme sağlıyor. 

Gözlük takanlara müjde!

Son dönemde Pandemide gözlük takanların en büyük dertlerinden biri maskenin yarattığı buğu oldu. Eskiden ise gözlük takanların en büyük dertlerinden biri ise kulaklık takınca gözlüğün sapının yarattığı ağrı ve seste yaşanan kalitesizlikti. Apple pofuduk kulaklık yastıkları ve geliştirdiği Adaptif EQ ile bu sorunu ortadan kaldırmış. 

Gözlük ve ya da küpe takanların yaşadığı düşük frekansları duyamama sorununu Adaptif EQ sayesinde çözen Apple bu yazılım aracılığıyla kulaklığın tam oturmadığını algılıyor ve sesin frekansını ona göre ayarlayarak daha rahat ve kusursuz bir müzik deneyimi sunuyor. 

Rengarenk seçenekler var

Bir dönem sadece gri ve siyah iPhone piyasaya sürerek rakipleri arasında fark yaratan Apple son yıllarda renk yelpazesini genişletti… Bu hamlenin etkileri Apple AirPods Max’te de görmek mümkün. 

Cupertino’nun en sansasyonel markalarından biri olan Apple Uzay Grisi, Gümüş, Yeşil, Pembe ve Gök Mavisi seçenekleriyle satışa sunuluyor. 

20 saat dinleme süresi

Apple’ın yeni kulaklığıyla iddialı konulardan biri de batarya performansı. Yaklaşık 384 gramlık bir ağırlığı olan AirPods Max, yukarıda bahsettiğimiz aktif gürültü engelleme ya da Şeffaf Mod açıkken tek şarjla tam 20 saatte kadar dinleme süresi sunuyor. 

Uzamsal ses açıkken ise tek şarjla 20 saate kadar film oynatma imkanı sağlayan AirPods Max, tek şarjla 20 saate kadar konuşma süresine imkan tanıyor. Kullanıcılar bu cihazı 5 dakika şarj ettiğinde ise yaklaşık 1.5 saate kadar dinleme süresi elde ediyor. 

AirPods Max, Smart Case adı verilen özel bir şarj ve saklama kutusuyla geliyor. Bu kutu mıknatıslar sayesinde katlanıldığında düşük güç moduna geçiyor. Smart Case’te aynı zamanda Lightning şarj soketi bulunuyor. Smart Case’te tutulduğu sürece düşük güç modunda olduğu için aylar sonra bu kutudan çıkardığınız AirPods Max hemen kullanıma hazır hale geliyor. 

Çıkardığınız zaman müzik duruyor

Apple’ın önceki kulaklıklarını denediyseniz belki biliyorsunuzdur… AirPods veya AirPods Pro’nun   tekini kulağınızdan çıkardığınızda sensörler sayesinde müzik dinlemediğinizi anlayan sistem otomatik olarak müziği durduruyor. 

Kulaküstü modelleri tercih etmeyenlerin ilk sıralarında kablosuz bluetooth modeller var. Apple AirPods Pro da bu modeller arasında öne çıkan Cupertino ürünü.

Benzer bir sistem de AirPods Max’te bulunuyor. Kulaklıkta bulunan dört adet sensör sayesinde kulaklığı kafanızdan çıkardığınız zaman müzik otomatik olarak duruyor ve tekrar kulaklığı taktığınızda müzik çalmaya devam ediyor. Her kulaklıkta, kulaklık yastıkları ile taçın birbirine bağlantığı yerde yer alan konum sensörü sayesinde bu sistem sorunsuz bir biçimde çalışıyor. 

Kulaklıkta bir çok sensör bulunuyor. Kulaklığın her iki tarafında pozisyon sensörü, kılıf algılama sensörü ve ivmeölçer bulunurken sol kulaklıkta da jiroskop yer alıyor. Bu sayede cihaz çok etkili bir şekilde hem kullanıcısıyla hem de bağlı olduğu cihazlarla etkileşime girebiliyor. 

Örgülü taç hem estetik hem işlevsel

Estetik olarak dikkat çeken Apple AirPods Max’te dikkat çeken bir diğer detay ise kafa bandı boyunca uzanan ağ örgütü taç kısmı… Bu örgülü yapı hem kafanızın nefes almasını sağlayarak daha uzun saatler boyunca kulaklığı takmanıza imkan tanırken, ayrıca kafa üzerindeki baskıyı azaltmak adına ağırlığı dağıtıyor. 

Kulaklık yastıklarında da ağ kumaş kullanan Apple bu sayede kullanıcısına rahatlık sağlamayı amaçlıyor. Cihazın yapımında kullanılan malzemeler de üst seviyede… Dokunulduğu zaman yumuşaklık hissi veren bir malzemeyle kaplı olan paslanmaz çelik gövde hem sağlamlık, hem esneklik hem de rahatlık sağlıyor. 

Kulaklıktaki teleskobik kollar, kolayca uzuyor ve ayarlandığı konumda sabit kalabiliyor. Böylelikle kulaklığı her kullandığınızda tekrar ayarlamak için vakit harcamıyorsunuz ve istediğiniz ses yalıtımına sahip olabiliyorsunuz. 

AirPods Max’te kullanılan anodize alüminyum kulaklık kapakları her kapağın bağımsız olarak dönmesini ve bu sayede basıncın dengelenmesine imkan tanıyan bir mekanizmaya sahip. Bu özelliğin bir diğer faydası ise kulaklığın temizlenmesi… Manyetik yapısı sayesinde kulaklığın kapakları kolayca çıkabiliyor ve temizlenebiliyor. 

Apple Watch’tan ilham aldı

Apple’ın akıllı saat piyasasında dikkat çeken ürünü Apple Watch’ın en dikkat çekici özelliklerinden biri Digital Crown’du. Dokunmatik ekrana sahip Apple Watch’ta menüyü yönetmek için kullanılan Digital Crown, AirPods Max’te de yer alıyor. 

AirPods Max’te kullanıcılar Digital Crown ile ses düzeyini en ince detayına kadar ayarlayabilirken, şarkılar arasında geçiş yapabiliyor, Siri’yi etkinleştirebiliyor ve telefon aramalarını yanıtlayabiliyor. 

Geniş retina ekrana ve gelişmiş sensörlere sahip Apple Watch SE Digital Crown’u kullanan modellerden biri.

Güncel sürüme sahip olan cihazlarla uyumlu

Bluetooth 5.0 bağlantı teknolojisine sahip olan AirPods Max, en yeni iOS  sürümü yüklü iPhone, iPod Touch modelleriyle birlikte en güncel iPadOS sürümü yüklü iPad modelleri, en güncel macOS sürümü yüklü Mac modelleriyle çalışabiliyor. 

25 Aralık’ta satışa çıkacak ve Hepsiburada.com üzerinden ön siparişe çıkan Apple’ın yeni kulaklığı AirPods Max hem video konferanslarda hem de müzik ziyafeti çekmek isteyenler arasında büyük bir heyecan yaratacak.

Fakat AirPods Max ile en uyumlıu ve etkili çalışacak model hiç kuşkusuz iPhone 12 serisi… Apple’ın çok kısa bir süre önce lanse ettiği iPhone 12 ile ilgili bilinmeyen her şeyi hazırladığımız kapsamlı dosyada bulabilirsiniz.