Makyaj Yapmaya Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Makyaj, ilk gençlik yıllarında daha ziyade doğallığın altını çizmek için kullanılır. Cildin gençlik ışıltısını belirginleştiren ufak dokunuşlar, yüzün hatlarını adeta yeniden şekillendirir. Genç yaşta edinilen alışkanlıklar, ömür boyu güzellik rutininizin bir parçası olur. Kullanılan ürünler, bakım rutini, makyaj aplikatörleri, kullanım teknikleri ve daha birçoğu… Gelin hep beraber makyajla yeni tanışanlar için ürün seçimi ve uygulamaya dair önemli önerileri gözden geçirelim, doğru alışkanlıklar için notlarımızı düşelim. İşte cildinizin sağlıklı ve makyajınızın daha güzel olması için bilmeniz gerekenler: 

Temiz ve Berrak Bir Cilt, Güzel Makyajın Temeli 

Öncelikle makyajın bir kamuflaj aracı değil, güzelliği vurgulama tekniği olduğunu bilerek makyaja başlamalısınız. Cildinizi günde iki kez temizleyerek nemlendirmeli ve temiz cilt üzerine makyaj yapmalısınız.

Henüz genç yaşta alışkanlığı edinmeli ve asla makyajla uyumamalısınız. 

Makyaja yeni başlayanlar sürekli ihmal etse de, makyaj ile uyumak yapılan en büyük yanlışlardan biri. Makyaj ile uyuduğunuzda kirpiklerinizin döküldüğünü, ürünlerin ve kirin cildinize yapıştığını hissedebilirsiniz. Ciltte biriken kir, makyaj ve yağ size sivilce ve siyah nokta olarak geri dönecektir.

Orta Yaşta Gözenek Sorunu Yaşamak İstemiyorsanız Şimdiden Önlem Alın

İlerleyen yaşlarda açık gözenek sorunu yaşamak istemiyorsanız, henüz makyaj yapmaya yeni yeni başladığınız bu dönemlerde makyaj çantanızdan bazı eksik etmemelisiniz. Yaşınıza uygun bir nemlendirici ile cildi nemlendirdikten sonra muhakkak baz uygulamalı ve gözeneklerin sıkı kalmasına destek olmalısınız. Bazlar ürünlerin kırışıklıklara, yüz çizgilerine, göz kapağına dolmasını önleyerek pürüzsüz bir görünüm sağlar. Ayrıca gözenekleri sıklaştıran primer ürünler, düzenli kullanıldığında ilerleyen yaşlarda karşılaşılabilecek gözenek probleminin de daha az görülmesine yardımcıdır. 

Cildinizi Sevin, Ona Değer Verin

Cilt ve makyaj ürünü seçerken cildinize uygun alternatifleri değerlendirmelisiniz. Instagram gibi uygulamalarda ünlü bloggerlar ciltlerine nemlendirici yağlardan sürerek makyaj yapsa da, yağ bazlı ürünler sizin için uygun olmayabilir. Eğer yağlı ve sivilceye meyilli bir cildiniz varsa su ağırlıklı nemlendiricileri tercih etmelisiniz. Kulaktan dolma bilgiler yerine, araştırarak cilt tipinizi öğrenmeli ve cilde uygun ürünleri seçmelisiniz. Kozmetik ürünlerde güneş koruyucuyu etkiyi gözetmeniz de cildinizin daha uzun süre sağlıklı ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olur. Makyaj yapmadığınız zamanlarda bile dudak nemlendiricisi, güneş koruyucu ve cilt nemlendiricileri düzenli kullanmalı, çantanızda bu ürünlerden muhakkak bulundurmalısınız.

Her iyi markanın, her kaliteli ürünü sizin için doğru seçim olmayabilir. 

Her iyi markanın her ürününün sizin için doğru seçim olmayabileceğini düşünerek, ürün etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Örneğin çok kuru bir cildiniz varsa, özellikle kış aylarında yağlı rujlar tercih edebilir ve yoğun pudralardan uzak durabilirsiniz. Benzer şekilde, cildinizde kuruluktan şikayetçiyseniz ancak gün içinde makyaj tazelemekte zorlanıyorsanız, nemlendirici yüz spreylerinden edinebilir veya nem desteği veren makyaj ürünlerinden alabilirsiniz. 

Elleriniz Yerine Profesyonel Aparatları Kullanın 

Makyaj uzmanlarına dikkat ederseniz hepsi fırça setleri ile makyaj yapar. Bunun nedeni ellerimizin ısı ve sürekli temas nedeniyle bakterilerle dolu olmasıdır. El ile fondöten uyguladığınızda hem ürünü ısıtarak formunu bozar, hem de eşit uygulamada zorlanırsınız. Ayrıca elinizdeki bakterileri de yüzünüze taşıyarak sivilce oluşmasına neden olabilirsiniz. Makyaj süngerleri ve özel fırçalar ise hem hijyenik hem de eşit uygulama konusunda size yardımcı olabilir. Profesyoneller makyaj setlerinin temiz olduğunu ve düzenli yıkandığını da özellikle vurgular. Eğer düzenli makyaj yapacak veya yaptıracaksanız, kendi fırça setinizi edinmelisiniz. Özel çantasında satılan setleri kolaylıkla taşıyabilir, uzmanların da uygulama esnasında sizin fırçalarınızı kullanmasını rica edebilirsiniz. Kolaylıkla mikrop taşıyabilen, nem nedeniyle bakteri üreten fırçaları düzenli olarak şampuan yardımıyla yıkamalı ve alkol ile sterilize etmelisiniz. 

Küçük İpuçlarını Unutmayın

Makyajda hayat kurtaranlar uzun bilgiler değil küçük ipuçlarıdır.

  • Yağlı bir cilde sahipseniz, çantanızda yağ emici mendillerden taşıyarak rahat edebilirsiniz. 
  • Yamuk eyeliner çektiğinizde makyajı tamamen silmenize gerek yok, bir kulak çubuğu yardımı ile hatalı bölgeyi hafifçe silmeniz yeterli. 
  • Fondöten gibi cilt ürünlerini gün ışığında denemeli ve bilek içi, boyu gibi bölgelerde test etmelisiniz. 
  • Göz altı morluğu veya leke kapatmak istediğinizde bilinenin aksine açık değil, cildinizden bir ton koyu renk ürünler seçmelisiniz. 
  • Makyaj illa yoğun görünmek zorunda değil. Gölge makyaj tekniklerini öğrenerek doğal görünümünüzü makyajla tamamlayabilirsiniz. Makyaj çantanızda muhakkak gölgelemeye uygun, toprak tonlarında far, bronzer, allık gibi ürünler bulundurmalısınız. 
  • Makyaj ürünleri seçerken arkadaşlarınızın önerilerini kendi ihtiyaçlarınız ile kıyaslayarak elemelisiniz. Cildi yağlı olan bir arkadaşınıza iyi gelen temizleyici, sizin cildiniz kuru ise teninizi yıpratacaktır. Cildinizi tanıyarak tavsiyeleri değerlendirmelisiniz. 
  • Özel günlerde, özellikle makyajla yeni yeni tanışılan zamanlarda, yalnızca dönemin modası olduğu için riskli seçimlerden kaçınmalısınız. Yıllar sonra albümlere baktığınızda rezil olmayacağınız pastel makyajların hayat kurtarıcı olduğunu unutmamalısınız. 

Yanlış Zaman, Yanlış Mekan! 

Makyaj doğru olsa bile mekan ve zaman yanlışsa rüküş olabilirsiniz. Plajda mükemmel bir gece makyajı ile güzel olmanız maalesef mümkün değildir. Makyaj seçimi yaparken gideceğiniz yeri, etkinlik zamanını göz önünde bulundurmalısınız. Nasıl kır düğününde ince topuklarla rahat edemezseniz, gündüz iş saatinde de ağır bir gece makyajı ile rahatsızlık hissedebilirsiniz. Farkı daha net anlatabilmek için gece ve gündüz makyajlarının farkından bahsetmek daha doğru olacaktır. Gece makyajlarında sedefli ürünler, koyu renk uygulamalar, dumanlı makyajlar, uzun eyeliner’lar ve koyu renk rujlar rahatlıkla kullanılabilir. Gündüz, gün ışığında ise makyajınızın daha hafif, dengeli olması beklenir. Örneğin gündüz kırmızı ruj sürecekseniz, göz makyajını hafif tutmalısınız. Gece ise kalın bir eyeliner’ı kırmızı rujla tamamlayabilirsiniz. 

Yüzlerce markanın binlerce makyaj ürününü Hepsiburada’da bulabilirsiniz.