Menopoz sürecini daha iyi yönetmeniz için ipuçları

Kadınları bekleyen biyolojik süreçlerden biri de menopozdur. Yumurtalıkların folikül miktarı azalırken östrojen üretimi de azalır. Bir süre sonra östrojen üretimi kesilir ve yumurtalıklar da küçülür. Bu da adet döngüsünü ve üremeyi sonlandırır. Bu sürece menopoz denilir. Kadınlarda menopoza girme yaşı değişiklik gösterirken; dünyada ortalama 45-55 yaş iken, Türkiye’de bu ortalama 46-48’e düşer.

Pek çok kadın bu süreci yanlış bilgilenme, şehir efsaneleri ya da önyargılar nedeniyle son derece korkutucu bulsa da menopoz sürecini yönetmek, bu dönemi huzurlu ve sağlıklı bir şekilde atlatmak yine kadınların elinde…

Peki menopozun belirtileri nelerdir?

menopoz

Menopoz semptomları perimenopoz aşamasında başlar ve menopoz veya menopoz sonrası ile devam eder. Bir kadının vücudu bu süre içinde kademeli olarak değişir ve semptomlar, vücudunuzun değişikliklere verdiği tepkiye bağlı olarak az çok fark edilebilir.

  • Sıcak basmaları
  • Uykusuzluk
  • Periyotlar arasında daha uzun veya daha kısa süre
  • Gece terlemeleri
  • Vajinal kuruluk
  • Ruh halinde iniş çıkışlar

Bunun gibi belirtiler perimenopoz dönemiyle birlikte görülmeye başlanır. Biyolojik olarak yaşanan bu değişiklik pek çok kadının gündelik hayatını da etkiler. Ruhsal ve fiziksel olarak tüm bu sürecin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ise birkaç küçük tüyo ile son derece mümkün.

Gece terlemeleri için

menopoz

Gece terlemeleri sadece 3 dakikada sürebilir, sizi ter içinde kalmış ve uyuyamaz hale de getirebilir. Ama serin kalmanın yolları da var. Hafif ve ince pijamalar, yastığınız altına koyacağınız soğuk su torbası, kalın bir yorgan yerine ince bir battaniye gibi yöntemler geceleri terden uyanmanızı önleyebilir.

Kaliteli uyku için

menopoz

Araştırmalar; yoga, tai chi ve meditasyon gibi aktivitelerin uyumaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu egzersizlerin hepsi sadece fiziksel olarak değil hem fiziksel hem de ruhsal bütünlüğünüzü sağlamak da yardımcı olacağı için sizi ayrıca iyi hissettirecektir. Şimdiye kadar yoga ya da meditasyon yapmamış olabilirsiniz; ama başlamak için hiç de geç değil.

Ayrıca yatmadan önce alkol almayı bırakmak, ılık süt içmek, rahatlatan bitki çayları uyumanıza yardımcı olacaktır. Uyku sorununuzun devam etmesi halinde ise mutlaka doktorunuza danışıp size yardımcı olabilecek ilaçlara karşı koymayın. Kaliteli bir uygu sağlıklı bir vücut için son derece önemli.

Vücudunuza yardım edin

Hormonal değişiklikler, vajinayı daha ince ve kuru bir yapıya getirir ve bu da cinsel ilişkiyi ağrılı bir hale getirebilir. Ancak, birçok ürün bu konuda size yardımcı olabilir. Reçetesiz, su bazlı vajinal kayganlaştırıcıları veya vajinal nemlendiriciyi bu süreçte deneyerek vücudunuza yardımcı olun. Cinsel hayatınızın normal bir şekilde devam etmesi son derece önemli…

Ruh halinizdeki iniş çıkılar ve baş ağrılarınız için

Tıpkı PMS döneminde olduğu gibi, ruh halinizde sık sık değişimler, olağan dışı tepkiler görebilirsiniz. Yoga ve meditasyon yaparak ruhunuzu dengede tutmak sizin elinizde. Ayrıca süreçle baş edemediğinizi düşündüğünüzde psikolojik destek almak da son derece yararlı olacaktır.

Migrenler menopoz döneminde veya civarında kötüleşebilir veya ilk kez ortaya çıkabilir. Onları neyin tetiklediğini gözlemlemek tedavisini bulmak için de son derece önemli olacak.

Sivilceler mi? Şimdi mi? Gerçekten mi?

Gençken sivilce olması son derece normal gelebilir ama 50’li yaşlarda değil… Sürpriz: Menopoz döneminde sivilce görülmesi son derece yaygın. Nemlendiricinizin, güneş kreminizin, yüz temizleme ve makyaj malzemelerinizin hassas ve sağlıklı olduğundan emin olun. Bu süreçte menopoz dönemine özel üretilmiş Vichy Neovadiol Bakım Kremi ile cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Siz de bu dönem içinde ruhunuzu ve bedeninizi beslemek istiyorsanız Sonbahar Sakinliği: Huzur bulacağınız 5 temel yoga pozu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz