Ne demek kışın dışarıda spor yapılmaz: Açık havada koşu rehberi

Islak, karanlık ve soğuk… Bir de üstüne fazla kilolarımızı saklayan kalın kıyafetleri ekleyince kışın koşmak için motivasyon bulmak oldukça güç… Diyorsanız, fikrinizi değiştirmeye geldik.

Kış mevsimi açık havada koşmak için idealdir, çünkü hareket etmeye başladığınız anda hızla ısınırsınız, ama koşunun sonunda çok daha az terlemiş olursunuz. Kışın karanlık günlerinde, depresif modunuza saplanıp kalmaz, bol bol endorfin salgılayarak kendinizi daha rahat ve mutlu hissedersiniz. Ayrıca etrafta dolaşan virüslere karşı bağışıklığınızı güçlendirirsiniz.

Spor salonlarına alerjisi olanlar, açık havada olmazsa spor yapmaktan tat alamayanlar, bu rehber sizin için.

Ayakları sıcak ve kuru tutun

Koşmak için kötü hava yoktur, yanlış ayakkabı vardır. Artık spor markaları her koşula uygun ayakkabı üretiyor. Tartan zemin için üretilmiş ayakkabılarla şehir içinde, spor salonu için üretilmiş ayakkabılarla ormanda koşmak sakatlığa davetiye çıkarmak demek.

Zemine uygunluğundan sonra ayakkabınızın esnekliğine, su geçirmez olmasına, ter tutmaması ve hafifliğine bakarak karar verin. Doğru ayakkabılar kış koşullarında ayaklarınızı sıcak ve kuru tutar. Yine de çok zorlu koşullarda, ikinci bir çözüm olarak ayakkabılarınızın içine galoş giymeyi düşünebilirsiniz.

Ayakları kuru tutma konusunda çorapların rolü de büyük. Koşu çoraplarında ısı yalıtımından çok nem transferi öncelikli olduğu için polyester ve naylon malzemelerden yapılmış çorapları tercih edin. Ayak numaranıza uygun bir çorap alarak, sürtünmelere bağlı yaralanmaları minimuma indirin.

Kıyafet seçerken baharı düşünün

Kışın açık havada koşarken kendinizi korumanız gereken soğuk değil nemdir. Koşmaya başladıktan hemen sonra vücut ısınız yükselecek, dolayısıyla kış koşullarına göre giyinirseniz terleme ve üşütme şansınız çok daha yüksek. Kıyafet seçerken hava yaklaşık 20 derece daha sıcakmış gibi giyinebilirsiniz. Şüpheye düşerseniz, daha kalın bir kıyafet yerine bir kat daha eklemeyi deneyin. Böylece ısındıktan sonra bir katı çıkararak sorunu çözebilirsiniz.

Üç kat giyinmek ideal olacaktır: Nefes alan ve vücudunuza yapışan bir atlet, ısı yalıtımlı uzun kollu bir tişört ve rüzgardan/yağmurdan koruyan bir ceket.

Ayrıca çok daha hızlı ısı kaybettikleri için ellerinizi, başınızı ve ayaklarınızı sıcak tutmaya dikkat edin.

Işıldayın

Sabahın erken saatleri ya da iş çıkışı koşma alışkanlığınız varsa, kış aylarında karanlığa yakalanmaktan kaçış yok. Hem sizin etrafınızı görmeniz, hem de araçlarıyla yanınızdan geçenlerin sizi görebilmesi için kendinizi yılbaşı ağacı gibi aydınlatmaktan utanmayın.

Başınıza takılan fenerler, reflektörlü kıyafetler, hatta üzerinize ışık gelmediğinde bile görülmenizi sağlayan LED kol bantları kış koşularının olmazsa olmazı.

Rüzgarı arkanıza alın

Aynı yolu geri gidecekseniz, koşuya başladığınızda rüzgara doğru, dönerken ise rüzgarı arkanıza alarak koşun. Böylece terledikten sonra daha az üşürsünüz. Terliyken yüzünüze çarpan rüzgar, kasırga etkisi yaratacaktır.

Terli terli oturmayın

Annenizin sözünü dinleyin ve koşudan sonra mümkün olduğunca hızlı üstünüzü değiştirin. En başta da ıslak saçlarınıza taktığınız şapkayı…

Yol üzerinde sıcak bir şeyler içip, üstünüzü değiştirmek için tuvaletlerini kullanabileceğiniz bir kafe varsa, müdavimi olma vakti gelmiş demektir.

Nefesinizi boşa harcamayın

Hava soğudukça bronşlarınız ve ciğerleriniz hassaslaşır. Soğuk havalarda burnunuzdan derin bir nefes alıp, ağzınızdan vermeyi alışkanlık haline getirin. Bu şekilde hava ciğerlerinize doğru daha uzun bir mesafe kat eder ve yol boyunca ısınır.

Fakat eğer buna dikkat etmek sizi strese sokuyor ve nefes alışverişlerinizin sıklaşmasına neden oluyorsa, o zaman normal ritminizde nefes almak da yeterlidir. Nefesinizin ısınmasını sağlamak için ağzınızı ve burnunuzu kapatan ince bir eşarptan destek alabilirsiniz.

Ayrıca koşu ritminize uygun bir müzik de nefesinizi ritme sokar. Kulağınızdan düşmemesi için özel tasarlanmış, su geçirmez ve kablosuz kulaklıklar, koşu rutininizi bir üst seviyeye taşıyacak. Tabii telefonunuzdan müzik dinliyorsanız, kolunuza takılan su geçirmez bir telefon kılıfıyla birlikte…