Online spor yapmanın püf noktaları ve en popüler 5 online spor uygulaması

Evde daha uzun vakit geçirmek zorunda olduğumuz bu değişen ve dönüşen zaman diliminde herkes evinde online olarak spor yapmaya başladı. Şu an içerisinde bulunduğumuz sınırların yarattığı duygusal tahribatları ancak düzenli bir egzersiz programı ve sağlıklı beslenme ile aşabileceğimiz konusunda hepimiz hemfikiriz. Biliyoruz ki düzenli egzersiz yapmak bizleri hem bedenen hem de zihnen daha sağlıklı bir hale getiriyor.

Bu yazımızda hayatınızı daha sağlıklı ve daha aktif bir hale getirerek kaldığınız yerden devam etmeniz için, online spor yapmanın püf noktalarını ve en popüler 5 online spor uygulamasını yazdık. İster arkadaşlarınızla ister bireysel olarak online spor yapmanın şimdi tam zamanı!

Online spor yaparken programınızın patronu sizsiniz

online spor

Online antrenmanlar yüz yüze yapılmadığından, istediğiniz zaman antrenman yapmayı seçebilirsiniz. Hepimiz bir işle meşgulüz. Şehirdeki bir spor salonunda, programınızı bir eğitmenin programına göre koordine etmek veya spor salonuna gitmek için işten koştur koştur çıkmak ve trafiğe girmek zorunda değilsiniz. Diğer bir bonus da birçok online egzersizin evde tamamlanabilecek ve sadece vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz egzersizleri içermesidir. Artık daha fazla bahane yok! Kondisyonunuzdan siz sorumlusunuz.

Satın alınabilirlik

Herkes bir spor salonu programını karşılayamaz. Özellikle haftada birden fazla antrenman yapmak istiyorsanız, kişisel antrenörle yapılan bir program oldukça yüksek bir ücrete sahip olabilir. Ancak çoğu kişisel antrenör, online eğitim için yüz yüze yapılan programlara göre çok daha az ücret alır. Birçok online programda, bir aylık online eğitimin bir saat süren bir yüz yüze antrenmandan çok daha uygun fiyatta olduğunu fark edeceksiniz.

Size kalan bütçenizle ise Texhome’un taşıma çantalı bu muhteşem yoga matını alabilirsiniz. Unutmayın, zindeliğinize yaptığınız yatırım çok daha uzun sürecek.

İletişim

Yüz yüze uyguladığınız bir programda eğitmeninize ne sıklıkla mesaj göndereceğinizi düşünüyorsunuz? Online eğitimi tercih ettiğinizde, eğitmeninize istediğiniz zaman mesaj gönderebilirsiniz. Bunu online bir kişisel eğitim uygulamasıyla yapabilir, kısa mesaj gönderebilir veya eğitmeninizi arayabilirsiniz. Hatta Skype üzerinden veya çalıştığınız antrenörün özel bir uygulaması varsa oradan iletişime geçebilirsiniz. Online olmak, iletişim kurabileceğiniz mecraların her zaman açık olduğu anlamına gelir. Muhtemelen eğitmeninizin sizin programınızla daha çok ilgilendiğini göreceksiniz çünkü uygulamalar aracılığıyla sizi rutin olarak kontrol etmesi daha kolay bir hale gelecek.

Online spor ve uzman eğitmenlere erişim

Online olarak alanında uzman biriyle çalışmanız için artık eğitmenlerinizin sizinle aynı şehirde olma zorunlulukları yok. İster halter kaldırın ister müsabakalara hazırlanın veya maraton için antrenman yapıyor olun, fitness hedeflerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olan mükemmel bir kişisel antrenör bulabilirsiniz. Üstelik sizinle aynı kıtada yaşamaları bile gerekmez!

Minik bir tavsiye vermemiz gerekirse evde spor yaparken mutlaka bir tripod kullanmanızı öneriyoruz. Heider tripod 105 cm ayağı ve hem telefon hem de kamera tutucu aparatıyla size büyük kolaylık sağlayacak!

Motivasyon

online spor

Online eğitim yüz yüze eğitimden çok daha fazla motivasyon gerektirse de eğitmeniniz sadece bir tık uzakta. Online antrenörünüz iyi ise, ilerlemenizi kontrol etmek ve antrenmanlarınızı tamamladığınızdan emin olmak için sık sık size mesaj gönderecektir. Artık gerçekten spordan uzaklaşmak için hiçbir bahaneniz yok!

Şimdi gelin tüm bu hedefleri en iyi 5 online spor uygulamasından birini seçip hayata geçirelim!

Runtastic

Yürüyüş yapmak, koşmak, bisiklete binmek… Nasıl antrenman yaptığınız önemli değildir, antrenmanlarınızı takip etmek önemlidir. Runtastic, kendinize özel hedefler belirlemenize, güzergahlarınızı gerçek zamanlı olarak kaydetmek için yerleşik bir GPS kullanmanıza ve hatta başarılarınızı arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak tanır.

Runtastic uygulamasının diğer bir avantajı ise rutininizi yeteneğinize göre uyarlayabilmeniz ve güçlü yönlerinize adapte edebilmeniz. Vücudunuzun tüm bölgelerini şekillendirmek ve güçlendirmek için 190’dan fazla egzersiz arasından seçim yapın. Bu uygulamada, formunuzu nasıl mükemmelleştireceğinizi ve egzersizlerden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı gösteren her egzersiz için HD videolar bulunur. Uygulama aynı zamanda motivasyonunuzu yüksek tutmak için Apple Music ile senkronize olur.

Asana Rebel: Yoga ve fitness

Asana Rebel’i kullanmak için bir “yogi” olmanıza gerek yok. Bu kullanışlı spor uygulaması, diyet yapmaya yeni başlayanlara da mükemmel bir hazırlık evresi sunuyor. Sizi rahatsız edici bildirimlerle bombalamak yerine, antrenman yaparken yerleşik takviminizde yeşil bir nokta olarak belirir. Uygulamada her gün iki yeni egzersiz ile karşılaşırsınız ve böylece asla aynı rutini yapmak zorunda kalmazsınız.

Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın, egzersizleri gerçekleştirmeden önce doğru ekipmana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Yoga için özellikle bazı pozlara girerken sakatlanmamanız adına Ravel Yoga bloğunu kullanmanızı öneririz.

Ayrıca size bir ipucu verelim: Facebook veya bir e-posta kullanarak uygulamaya ilk kez giriş yaptığınızda, premium sürümün “kilidini açmanızı” isteyen bir ekran göreceksiniz. Ekranın üst kısmındaki çıkış düğmesine tıklayarak ücretsiz seçeneği kullanmaya devam edebilirsiniz.

Nike Training Club

online spor

Nike Training Club, 15 ila 45 dakika arasında ve değişen yoğunluklarda vücudunuzda çalıştırmak istediğiniz bölgelere veya fitness hedeflerine yönelik egzersizler içeren bir uygulamadır. Geniş bir egzersiz kitaplığı sunan Nike Training Club ücretsiz olarak kullanılabilen bir uygulamadır.

Ağır veya hafif ekipman veya yalnızca vücut ağırlığıyla yapılabilecek egzersizlere sahip olan bu uygulama fitness hedeflerinize rahat bir şekilde odaklanmanıza olanak tanır. Önerilen egzersizler yaptığınız aktivitelere göre hazırlandığı için kişiselleştirilmiş bu öneriler tamamen egzersiz tercihlerinize dayanmaktadır.

Premium üyelik ise, 4-6 haftalık programlar, beslenme ve sağlıklı yaşam rehberliği ve fit olmanın daha fazla yolunu arayan kullanıcılar için yeni egzersiz formatları sunar.

Freeletics

online spor

Freeletics, egzersiz ekipmanı olarak sadece vücut ağırlığınızı kullanmanız için tasarlanmış, çeşitli kas gruplarını ve fitness seviyelerini kapsayan yüzlerce egzersize sahip bir uygulamadır. Sesli ve görüntülü kılavuzları, antrenmanlarınız için adım adım takip edebileceğiniz bölümler sunar.

Premium üyelikte ise, daha ileri eğitim planlarına, performans analizine, egzersiz hedeflerine ve yalnızca küçük miktarda egzersiz alanı gerektiren “2×2” egzersiz moduna erişebilirsiniz.

Sworkit

Ertelemeyi bırakın ve “Simply Work It” in yani “Sadece çalış”ın kısaltması olan Sworkit’i telefonlarınıza indirin. Sworkit, belirlenmiş egzersiz rutinlerine odaklanmak yerine, kullanıcıların kendilerine hedefledikleri egzersiz rutinleri oluşturmasını sağlar. Kaslarınızı güçlendirmek, yoga yapmak, kardiyo, esnemek, pilates yapmak gibi birbirinden farklı egzersiz arasından seçiminizi yapın. Sonra da egzersiz sürenizi belirleyin ve Sworkit size egzersiz hedeflerinize uyan bir rastgele egzersiz rutini oluştursun.

Bu uygulamadaki her egzersiz farklıdır, zinde kalmanızı ve asla sıkılmamanızı sağlar. Premium sürümü, egzersiz varyasyonları, egzersiz geçmişi ve tamamen özelleştirilebilir bir deneyim için özel antrenmanları kaydetme gibi daha fazla özelliğin kilidini açar.

Eğer çocuğunuz varsa mutlaka “Evde çocuğunuzla yapabileceğiniz egzersizler” başlıklı yazımızı okuyun ve çocuğunuzla birlikte spor yapmanın tadını çıkarın.