Overbook Nedir? Overbooking Neden Yapılır?

Overbook kavramına aşina değilseniz üzülmeyin. Bu yazımızda overbook kavramını tüm detaylarıyla anlattık.

Uçmak, uçarak seyahat etmek hayatımızın artık ayrılmaz bir parçası. Hızın giderek önem kazandığı günümüz dünyasında bu şaşırtıcı olmasa gerek. Mesafeleri saatlere hatta dakikalara sığdıran bir seçenek varken elimizin altında, neden ulaşım için daha fazla zaman harcayalım? Hal böyle olunca uçak ve uçaklarla ilgili kavramlar giderek hayatımızın merkezinde yer almaya başladı.

Karşımızda devasa bir ekonomi ve bu ekonominin kendine has kuralları var. Bu kuralları her yolcunun bilmesinde fayda var; çünkü aksi bir durumda hakkını bilen bir yolcu mağdur olmaktan kurtulacağı gibi karlı bile çıkabilir. İnternette gezinirken ya da haberlerde overbook kavramıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Nedir bu overbook diyorsanız gelin hep birlikte bu kavrama daha yakından bakalım.

Overbook nedir?

overbook

Dediğimiz gibi uçmak devasa bir ekonomi yaratmış durumda. Overbook da bu devasa ekonominin küçük bir stratejisi. Özellikle bayramlar, okul açılış kapanış zamanları, yılbaşı, hac ve umre dönemleri gibi yoğun günlerde uçak firmaları, uçak kapasitesinden daha fazla bilet satar.

Örneğin Antalya’ya gitmek istediğinizi düşünün. Uçuş kapısına geldiğinizde 100 kişilik bir kapasiteye sahip uçak için 110 bilet satıldığını öğreniyorsunuz. Peki şimdi ne olacak? İşte bu soru can alıcı bir soru. Böyle bir durumla karşılaştığınız taktirde haklarınızın ne olduğu bilmeniz sizi mağdur olmaktan kurtaracaktır.

Uçak firmaları neden fazla bilet satar?

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) hava yolları şirketlerinin nasıl davranması gerektiği konusunda birtakım kuralları belirleyen kurumdur ve bu kurum her hava yolu şirketinin uçuş için fazladan 10-40 arası fazladan bilet satmasına izin vermiş durumda. Bunun kulağa biraz garip geldiğinin farkındayız; ama dedik ya bu koca bir ekonomi diye. Boş koltuk, uçak firmaları için zarar demektir ve hiçbir uçak firması boş koltukla uçuşa geçmek istemez. Bu yüzden koltukları doldurmak için uygun yollara başvurur. Uçak firmalarının overbook yapmalarındaki nedenleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Biletli yolcuların ani bilet iptali istekleri.
 • Biletli yolcuların uçuşa gelmemesi.
 • Biletli yolcuların son an değişikliğiyle başka bir uçuşa geçmesi.

Peki ya sonra?

Eğer bir uçak firması overbook yaptı ve beklediği iptaller gerçekleşmediyse; yani uçak kapasitesinden daha fazla yolcuyla karşılaşan uçak firması ne yapıyor? Sivil Havacılık Dairesi bunun için kuralları belirlemiş durumda. Bu krallara göre uçak firması öncelikle uçuş planını erteleyebilecek gönüllü yolcu aramalı. Gönüllü bir yolcu bulunamazsa eğer şöyle bir sıralamaya gidiliyor;

 1. Business sınıfı yolcular.
 2. Çocuklu ve hamile kadınlar.
 3. Yaşlı ve engelli yolcular.

Bu üç tip yolcu uçağa binebiliyor; ama diğer yolcular arasında polis eşliğiyle yapılan bir seçimle yolcular eleniyor ve uçağın tam kapasiteyle kalkması sağlanıyor.

Overbook nedeniyle uçuşunuz iptal edildiyse

overbook

İster gönüllü olun isterse mecbur kalın, uçuşunuz overbooking nedeniyle iptal edildiyse bazı haklarınız var. Bu hakları sayacak olursak;

 • Yurt içi uçuşlar için 100 Euro, yurt dışı uçuşlarda mesafeye göre 200-600 Euro tazminat.
 • Makul ölçülerde sıcak ve soğuk içecek.
 • Kahvaltı veya yemek.
 • Havaalanı ile konaklama yeri arasındaki ulaşımın sağlanması.
 • Süre kısıtlaması olmaksızın telefon görüşmesi.

Overbooking mağduru olmamak için

Overbooking nedeniyle havayolu şirketleri sizi memnun etmek için elinden geleni yapsa da geciktiğiniz toplantıyı, sizi sevenlerin bekleyişini telafi edemez. Overbooking’e takılmamak için yapabilecekleriniz var;

 • Online check-in yaparak zaman kazanın.
 • Anons yapıldığında uçuş kapısında hazır bulunun.
 • Yoğun olmayan uçuş günlerini tercih etmeye çalışın.
 • Bilet saatinizi talebin az olduğu saat aralığında seçin.

Overbook hakkında her şey tamamsa gönül rahatlığıyla seyahatinizi planlayabilir, uçak biletinizi alabilirisiniz. Seyahate çıkmadan önce Seyahat çantası hazırlama tüyoları yazımıza bir bakmanızı; bir hafta sonu kaçamağı yapayım, Antalya’da güneşin tadını çıkarayım derseniz de Antalya uçuşlarına göz atmanızı tavsiye ederiz.