Renk uyumu hakkında bilmeniz gerekenler

Mobilyada ya da kıyafette, teknolojik cihazlarda veya bir kitapta… Konu ne olursa olsun herhangi bir şeyi beğenmenin yolu kusursuz bir renk uyumu sunmasından geçiyor.

İnce düşünme yetisi, insanları dünyadaki diğer canlılardan ayıran en ayırt edici özelliklerden biri. Bu sebeple olsa gerek ki; en sıradan şeyde bile bir ahenk ve güzellik görmek istiyoruz. Bu ahenk, en çok o şeyde kullanılan renklerin uyumuyla ilgili. Üzerinde doğru renklerin kullanıldığı bir araç, işlevini çok daha iyi bir şekilde yerine getirebilmektedir. 

Ancak bu renk uyumunu yakalamak pek de kolay bir iş değil. Tasarımlarda renklerin ne anlama geldiğini ve hangi renklerin bir araya gelebileceğini bilmek oldukça önemli. Biz de bu yazımızda birbiriyle uyumlu renklerden ve bu renklerin ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz. 

Tüm renkler için doğru seçenek: Beyaz 

Sadeliği ve temizliği temsil eden beyaz, rahatlatıcı bir yapıya sahiptir. Bu sebeple de özellikle yatak odalarında beyaz rengin kullanımı, rahatlatıcı etkisiyle uykunuzun kalitesini dahi artırabilir.

Beyaz aynı zamanda tüm renkleri içinde barındırır. Ancak ne ironiktir ki; en sade renk, yine beyazdır. Aklınıza gelebilecek tüm renklerle rahatlıkla uyum sağlayabilecek beyaz, kalabalıkların sadeliğini yansıtır. Her ne kadar tüm renklerle uyum içinde görünse de beyazın en iyi anlaştığı renkler; kırmızı, siyah ve mavidir. Bu renkler beyaz ile birlikte kullanıldığında göze hoş gelen bir tasarımın ortaya çıkması kaçınılmazdır. 

Dekorasyonun yükselen yıldızı: Kahverengi ve uyumlu renkleri 

Retroyla özdeşleştirilen kahverengi, giyim ve ev dizaynı gibi alanlarda yükselen bir trende sahip. Sağlamlığı, güveni ve doğayı temsil eden kahverengi, güçlü bir havaya sahip. Bej, turkuaz ya da krem rengi gibi renklerle çok iyi uyum sağlayabilen kahverenginin arası özellikle ara renklerle çok iyi. Siz de retro giyinmeyi seven ve karşınızdakine güven duygusu vermek isteyen biriyseniz kıyafetiniz için kahverengiyi seçebilirsiniz. 

Örneğin kahverenginin tonlarının bej ile kombinlendiği Gob London babet ve çanta ikilisi, bu iki rengin bir arada ne kadar güzel göründüğünün bir kanıtı. Gob London Kadın Babet Çanta Kombin ile bu sıcak renklerin uyumunu giyiminizde gösterebilirsiniz. 

Zor güzellerden biri: Mavi ile uyumlu renkler 

Sakinleştirici bir renk olan mavi, aynı zamanda güveni de temsil eder. Genellikle ilaç ve sağlık firmaları tarafından kullanılan mavi, birçok kişinin de favori rengidir. Benzer özelliklere sahip renklerle rahatlıkla kombinlenen mavi, en çok kahverengi, turuncu, gri ve siyah renklerle uyum içindedir. 

Açık tonlu hallerinde diğer renklerle uyum sağlamasının giderek zorlaştığı mavi için ren uyumu yakalamanın en iyi yollarından biri de ton sür ton tekniğini uygulamaktır. Farklı tonlardaki mavi renkler  birlikte kullanılarak renk uyumu yakalanabilir.

Asaletin ve sıradaşılığın rengi: Mor 

Beyni harekete geçirdiğinden ve sanatsal düşünceyi tetiklediğinden çalışma odası dizaynlarında mor renk sıklıkla kullanılır. Mobilya tercihinde mor rengi kullanmak çalışma veriminin artmasına katkı sağlar. Tıpkı mavi renkteki gibi ton sür ton tekniğini uygulamak veya eküri olarak mavi tonlarını seçmek mor için renk uyumu sağlar.

Morun aynı zamanda asaleti temsil ettiğine inanılır. Duygusal ve tutkulu bir renk olan mor, dinamizmi de simgeler. Mor, pek çok farklı renk ve tarzla uyum içinde görünebilir. Ancak en iyi uyumu pastel renklerle birlikteyken yakalamaktadır. Morun hakim olduğu tasarımlarda mavi ile yakalanan birliktelik, son derece estetik bir renk uyumu yakalamaktadır. 

Bürocci Roberta Çalışma Koltuğu Mor Deri gibi bir ürün çalışma ortamınızdaki mor renk ağırlığını artıracak.

Hırs ve gücün rengi: Siyah 

Siyah oldukça güçlü bir renktir. Bununla birlikte kendisi gibi güçlü renklerle pek uyum içinde olduğu söylenemez. Örneğin lacivert ve siyah kombini pek iyi bir kombin olmayacaktır. Ancak siyah, kendine zıt renklerle çok estetik bir görünüm sunabilir. Oturma Odasında Siyah ve Beyazın Hakimiyeti” başlıklı içeriğimiz, siyahın beyazla ne kadar uyum içinde olabileceğini kanıtlamaktadır. 

Siyah; hırsı, gücü, aynı zamanda karanlığı ve gizemi de simgeler. İnsanlara özgüven ve azim aşılar. Siyah rengi seven kişiler genellikle kolay kolay pes etmeyen, zorluklar karşısında çözüm üretmeye çalışan dayanıklı insanlardır. Tüm bunlarla birlikte bazı insanlar, siyahın konsantrasyonu artırdığını düşünmektedir. Klasik renklerden sıkılanlar için ise adres belli: Neon! Fosforlu renklerin sunduğu ışıltılı dünyayı sevenler için neon renkleri anlattığımız içeriğimiz ilgi çekici olabilir.