Saç kurutmayı kolaylaştıracak 7 ipucu

Yaz geldi ve şimdi özellikle uzun saçlı kadınların saç kurutmayı kolaylaştıracak fikirlere ihtiyacı var. Çünkü sıcak havalarda saçları kurutmak ayrı dert kurutmamak ayrı bir dert!

Çoğumuz belki farkında değiliz ama saçları kurutmamak uzun vadede çok sevimsiz bir hastalık olan sinüzite yol açabilir. Henüz rahatsız olmuyorsanız bile ileride sorun yaşamamak için banyodan sonra saçlarınızı kurutmanızda fayda var. 

Kabul ediyoruz biraz zor bir iş… Kışın saç kurutma işlemi o kadar da canımızı sıkmaz ama özellikle yazın saçlarımızı kurutana kadar tekrar terleriz. Evet, bu çok can sıkıcı! Ama her şeyin bir kolayı var… Saç kurutmayı kolaylaştıracak ipuçlarına gelin hep birlikte göz atalım. 

Banyoda saç kurutmayın!

saç kurutmayı

Saçlarımızı kuruturken çok sık yaptığımız bazı hatalar var. Bunlardan biri banyoda saçlarımızı kurutmaya çalışmak. Duştan sonra banyo hala buharlı ve nemli olduğu için bu koşullar saç kurutmayı zorlaştırır. Tavsiyemiz, duşunuz bittikten sonra saçınıza havlunuzu sarıp, vücudunuza nemlendiricinizi sürüp başka bir odaya geçmeniz. 

Saç kurutmaya başlamadan önce başka işleri halletmek

saç kurutmayı

Eğer sinüzitten muzdarip değilseniz, duştan çıktıktan sonra saçlarınızı hemen kurutmak yerine, havlunuz saçınızın nemini emerken siz başka şeyler yapabilirsiniz. Kahvaltınızı edebilirsiniz, makyaj yapabilirsiniz ve saçınızdaki havlu ıslaklığı iyice aldıktan sonra saçlarınızı kurutmaya başlayabilirsiniz. Göreceksiniz saç kurutma işlemi çok daha kısa sürecek.

Mikro-fiber havlu

Naylon içerikli ürünler suyu çekmediği için böyle bir havluyla saçınız hızlı kurumayacaktır. Saçlarınızın ıslaklığını almak için yüzde yüz pamuk veya mikro-fiber dokulu bir havlu kullanabilirsiniz.

Saç kremi kullanmak saç kurutmayı kolaylaştırır

Saç kremi kullanmak sadece nemlendirmeyi veya şekillendirmeyi değil aynı zamanda saç kurutmayı kolaylaştıran bir işlemdir. Saçlarınıza saç kremi uygularken geniş dişli tarak yardımıyla bunu yaparsanız saç kremi eşit bir şekilde bütün saç tellerinize yayılır. Daha sonra saçınızı kuruturken, bunun size zaman kazandırdığını göreceksiniz.

Saçlarınızı kuruturken tekrar terlemeyin!

Uzun saçlı kadınların kabusudur saç kurutmak. Kurut kurut bir türlü bitmez. Özellikle yazın saçlarınızı kurutana kadar tekrar terlersiniz ve aldığınız duşun bir anlamı kalmaz.

Bu dertle uğraşmak istemiyorsanız sporcuların yöntemini deneyebilirsiniz. Önce saçlarınızı yıkayın ve kurutun, saçlarınızı güzelce toplayın ve daha sonra sadece vücudunuzu yıkayarak duş alın. Böylece saçlarınızı kuruturken tekrar terlememiş olursunuz.

Saç kurutma makinasının ısısını düşürün

saç kurutmayı

Yanıldığımız bir diğer nokta da saç kurutma makinesinin ısısını artırdıkça hızlı kurutacağını düşünmemizdir. Aksine yüksek ısı saçlarımızın zarar görmesine neden olur. Saç kurutma makinesiyle saç işlemini orta ısıda yapmak en iyisi. 

Benzersiz şekilde tasarlanan ThermoProtect aparatı ile sıcak ve soğuk havayı güçlü bir şekilde karıştırarak, sıcaklığı 15 dereceye düşüren Philips BHD350/10 2100W ThermoProtect Saç Kurutma Makinesi saçınızı hızlıca kurutabilmenizi sağlar.

Aceleniz varsa…

Aslında alkol içeren ürünler saça sarar verir, bu yüzden çok fazla kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ancak aceleniz varsa ve saçınızın çabucak kurumasını istiyorsanız alkol içeren saç köpükleri veya spreyleri kullanmak saçınızın hızlı kurumasını ve şekil almasını sağlayacaktır.

saç kurutmayı

Saçlarınızı yıkadıktan sonra güçlendirici ve yumuşatıcı proteinler içeren Chi Keratin K-Trix 5 Isı İle Aktive Olan Düzleştirici Kremi uygularsanız saçlarınız 5 gün boyunca şekilli kalır. 

Yaz mevsiminde saçlarınızı şekillendirmek için çok fazla uğraşmak istemiyorsanız saçlarınıza Brezilya fönü yaparak bu sorunu aşabilirsiniz. Saçlarınıza evde kendi yöntemlerinizle Brezilya fönü yapmak için “Brezilya fönü: Yaz gelmeden saçlarınızı yatıştırın!” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.