Sömestr için çocuğunuzla yapabileceğiniz aktiviteler

Her yıl 15 günlük sömestr tatili çocuklar arasında büyük bir heyecan yaratırken ebeveyn ve veliler için ise eğlenceli, bilgilendirici ve sağlıklı bir etkinlik arayışının başlangıcı anlamına gelmektedir. Özellikle Covid-19 salgını dolayısıyla son bir yıldır eğitim kurumlarının uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte çocukların tatil yapma ve evlerden dışarı çıkmaya önceki yıllara oranla daha çok ihtiyaçları var. 

Milyonlarca öğrenci başta EBA sistemi olmak üzere korona virüsü salgını sebebiyle evlerden çıkamadı sosyal mesafe kuralları dolayısıyla arkadaşlarıyla buluşamadı ve sosyalleşemedi. Çocukları gelişimi için fiziksel aktivitenin önemine değinen uzmanlar, psikolojik gelişim ve daha sağlıklı zihinlere erişebilmek için çocukların okul dışı aktivitelere ağırlık vermesi gerektiğini sık sık dile getiriyor. 

Malum günümüzde bütün dünyada milyonlarca insanın ölümüne sebep olan ciddi bir salgın hastalık olduğu için bu 15 günlük sömestr tatilinde çocuklarla yapılabilecek sağlıklı, eğlenceli ve eğitici etkinlikleri bir araya getirdik.

Açık hava müzelerini gezin

Havadaki damlacıklar aracılığıyla bulaşan korona virüsü salgını dolayısıyla günümüzde birçok insan doğal olarak kapalı alanlara girmekten çekiniyor. Fakat Türkiye’de birçok açık hava müzesi mevcut. 

Efes Antik Kenti, Bergama ya da Kapadokya’daki Göreme Açık Hava Müzesi gibi tarihi ve doğal kalıntıların bulunduğu açık hava müzeler hem çocuklar için öğretici ve aydınlatıcı olduğu gibi aynı zamanda doğa ve açık hava içinde olduğu için sağlıklı ve fiziksel gelişimlerine de katkıda bulunabilir. 

Başka şehirlerden açık hava müzelerini ziyaret etmek ise başlı başına bir macera ve yolculuk olacağı için hem ebeveynlerin hem de çocukların nefes almasına olanak sağlayacaktır.

İstanbul’da bulunan Miniatürk gibi mekanlar da çocukların yeni bilgiler edinip ufuklarını geliştirebileceği etkinlik merkezleri arasında yerini alıyor. Birçok çocuğun seyahat etme isteğini canlandıran Miniatürk, birçok önemli tarihi yapıyı ve detayı gözler önüne serdiği için tercih edilebilir. Üstelik şehir içinde olduğu akşam saatlerinde kalabalığa kalmadan evinizde olma lüksüne de sahip olabilirsiniz. 

Müze gezmek demek aynı zamanda bolca fotoğraf çekmek demek. Çocuğunuzun erken yaşta fotoğrafçılık gibi keyifli bir hobi edinmesine yardımcı olmak için Fujifilm Instax Mini 11 iyi bir hediye olabilir.

Online müze ziyareti

İş hayatı dijital ortama adapte oldu, okullar ve eğitim kurumları dijitale adapte oldu, peki ya müzeler ve sanat merkezleri neden olmasın? Gerçekten de günümüzde korona virüsü salgını dolayısıyla birçok sanat merkezi hem sergilerini hem de müze atmosferini ekranlar üzerinden ziyaretçilerine açtı. 

Salgın dolayısıyla ziyarete kapanan birçok müze envanterini dijital ortama taşırken bu durum en çok farklı şehirlerde ve hatta başka ülkelerde yaşayanların işine yaradı. Zira İstanbul’da kanepenizin konforundan vazgeçmeden ABD’deki Smithsonian Doğa Tarihi Müzesi’ni ziyaret edebilir ya da tek bir tık ile Fransa’nın başkenti Paris’teki Louvre Müzesi’ndeki sergileri ve eserleri inceleyebilirsiniz.

Dünyanın birçok önde gelen müzesi ve sanat galerisi eserlerini dijital kullanıcılarına açarken Türkiye’de de bazı müzeler dijital olarak ziyarete imkan tanıyor. Kadıköy’de bulunan ve Sunay Akın’ın 2005 yılında kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Modern ve Pera Müzesi’ni sanal olarak ziyaret edebilir, sergilere, eserlere ya da ilgi çekici figürlere yakından bakabilirsiniz. 

Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bünyesindeki müzeleri de sanal olarak erişime açtığını belirtmekte fayda var. Korona virüsü salgını dolayısıyla artık evden çıkmadan Samsun’daki Gazi Müzesi’nden Ankara’daki Cumhuriyet Müzesi’ne, İstanbul’daki Arkeoloji Müzesi’nden İzmir’deki Efes Müzesi’ne birçok müzeyi ziyaret etmek adeta parmaklarımızın ucunda. 

Online müzelerin tadını tam anlamıyla çıkarmak için iyi bir bilgisayar ve yüksek çözünürlüğe sahip ekran son derece önemli. Lenovo V15 Taşınabilir Bilgisayar, AMD Ryzen 5 işlemcisiyle ve 512 GB kapasiteli SSD belleğiyle bu  iş için ideal. 

Eğer halihazırda bir masaüstü bilgisayarınız varsa daha iyi görüntü kalitesi elde etmek için ekranınızı güncellemeniz gerekebilir. Acer Eg240Y Full HD IPS LED Monitör, 165Hz yenileme hızıyla ve 23.8 inçlik boyutuyla filmler, oyunlar ve aklınıza gelebilecek diğer birçok konuda ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacak.

Dizüstü bilgisayarlar mouse ihtiyacını dahili özellikleri ile karşılasa da harici mouse demek kullanım kolaylığı ve rahatlık demek. Logitech M185 Kablosuz Mouse basit ve güvenilir yapısıyla çocuğunuzun bilgisayarından daha çok verim almasına yardımcı olacak.

Evinizden çıkmadan atölyeye gidin

Salgın dolayısıyla gündelik yaşantımız ve alışkanlıklarımız tamamen değişti. Artık sokağa çıkmadan ev alışverişi yapabiliyor, yemek siparişlerimizi daha sık dışarıdan vermeye ya da sinemaya gitmek yerine evimizin salonunda televizyon karşısına geçerek en güncel filmleri izleyebiliyoruz. 

Eskiden 15 günlük sömestr tatillerinde çocukların en çok sevdiği etkinliklerden biri öğretici ve geliştirici atölyelerdi. Günümüzde salgın sebebiyle bu etkinlik ve atölyeler de dijital ortama taşındı. Birçok müze, eğitim kurumu ve merkez çocukların gelişimine katkıda bulunacak ve hem ebeveynlere hem de çocuklara güzel vakit geçirtecek etkinliklerle sömestr tatiline hazırlandılar. 

Türkiye’nin birçok farklı şehrinde farklı şirketler ve eğitim kurumları atölye, hobi dersi verebilirken bazı müzeler de çocuklara yönelik eğitici ve öğretici atölyelere ağırlık verdi. 

İstanbul’da bulunan Arter Sanat Galerisi, çocuklara yönelik Kumaj Kolajı, Piksel Piksel Sanat ve Kavanozdaki Galaksi gibi eğitim ve atölye çalışmaları ile çocukları beklerken Sakıp Sabancı Müzesi’nin Çevrimiçi Çocuk Atölyeleri de farklı yaş grubundaki çocuklara yönelik eğitimler veriyor. Satranç Atölyesi, Doodle Atölyesi, Ressamlarla Renklerin İzinde gibi farklı ilgi alanlarına yönelik çevrimiçi eğitimlerin olduğu programda 5-14 yaş aralığındaki öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine imkan tanınıyor. 

Fakat bu tür atölyelerde malzemeleri, katılımcıların kendilerinin önceden satın alması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Dolayısıyla eğitim günü ve saatinde ekipman ve aletlerin hazır olması, daha keyifli ve yaratıcı bir atölye sürecini de beraberinde getireceğini hatırlatmak gerek. Bade Tasarım Atölyesi Punch Başlangıç Seti bu konuda bir örnek.

Çocuğunuz yemek yapmayı öğrensin

Birçok uzmana göre geleceğin meslekleri arasında gösterilen şeflik son dönemde Türkiye’de de popüler bir hale geldi… Çocuğunun yemek yapmanın inceliklerini öğrenmesini isteyen ebeveynler için birebir eğitim alabilecekleri birçok seçenek var. 

Merkezi İstanbul’da bulunan Mutfak Sanatları Akademisi sömestr tatili için 9-14 yaş grubu için kapsamlı  bir eğitim hazırlarken bu eğitimin 5 gün olacağını duyurdu. Çocuklar 5 günlük eğitimin ilk gününde mutfaktaki hijyen ve ekipmanların detaylarını öğrenirken sonraki günlerde et, balık, tavuk, makarna ve suşi gibi yemekleri yapmayı öğrenecek ve püf noktalarına hakim olacak. 

Tatlıya düşkün çocuklar için de eğitim programları bulunurken yine İstanbul’da şef ve gıda sektörüne çalışan kazandıran USLA isimli eğitim merkezi de çocuklara yönelik kapsamlı bir eğitim programı hazırladı. 10:00 ile 14:00 saatleri arasında süren bu atölyenin 9-15 yaş arasındaki çocuklara uygun olduğu açıklandı. 

Çocukların mutfakta yaratıcılıklarını keşfetmeleri ve leziz yemekler pişirmeleri için gerekli malzeme ve ekipmanların yanı sıra üstlerini kirletmemeleri için Mandalin Consept 2’li Takım gibi bir önlük ve başlık almayı unutmamak gerek. 

Eğer “evden çıkmadan çocuğumla neler yapabilirim” diye düşünüyorsanız, sizin için hazırladığımız kapsamlı satranç dosyasına bakmakta fayda var. Zira son dönemde Netflix dizisi Queen’s Gambit ile popüler bir oyun haline gelen satrancın bütün detaylarını öğrenebilir, çocuğunuzla satranç tahtası üzerinde keyifli ve öğretici saatler geçirebilirsiniz.