Spora Dönerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarında yapılan tatiller, havanın güzel olması ve daha fazla dışarıda vakit geçirme isteği, çoğu zaman sporun ihmal edilmesine neden olabiliyor. Uzun bir süre egzersizlere devam etmek ve belirlenen hedefe ulaşmak da sporun ikinci plana atılması için mazeret olarak görülebiliyor. Rehavet dönemi geçip spora yeniden başlandığında ise dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

Spora ara verilmesi, kasların alışkanlıkları unutmasına neden oluyor.

Eski Egzersiz Temponuzu Unutun

Kaynak: stafitnowaz

Uzun süre spor yapmış ve yoğun tempoya alışmış olabilirsiniz. Fakat vücudunuzun rahatlığa çok kolay alıştığını ve sporsuz geçen sürede kasların alışkanlıklarını kolay unuttuğunu aklınızdan çıkarmamanız önemli. Bu nedenle sizin de eski egzersiz temponuzun hala yerinde olamayabileceğini göz önünde bulundurmanız ve yeniden spora başlayacağınız zaman vücudunuzun yeni durumunu belirlemeniz gerekiyor. Her bir egzersiz öncesi ısınma hareketleri yapmak oldukça önem taşıyor. Fakat spora ara verdiyseniz ve geri dönüş evresindeyseniz bu hareketler çok daha kritik bir durumda. Vücudunuzun hareketlere eskisinden daha az dirençli olduğunu hatırlamanız önemli.

Moralinizi Bozmayın

Kaynak: huffpost

Spora yeniden başladığınızda eskisi gibi bir performans sergilememeniz oldukça normal. Bu durumun sizin moralinizi bozmasına ve ve spordan soğumanıza neden olmasına izin vermeyin. Spor seanslarına verilen kısa ve uzun araların performansı düşürmesi durumunu herkes yaşayabiliyor. Bu nedenle spor salonunuza adım atmadan önce kendinizi bu duruma hazırlamanız gerekiyor. Eski temponuzu bir anda yakalayamayacağınızı kabul etmeniz, yeniden spora adapte olmanıza fayda sağlıyor. Böylece düşük tempoda yaptığınız egzersizler sizin için sıkıcı olmaktan çıkıyor. Ayrıca ilk olarak sevdiğiniz aletlerle çalışmanız ve yapmaktan zevk aldığınız hareketlere yönelmeniz, bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı oluyor.

Güçsüz Kaslarınızı Zorlamayın

Kaynak: mmidocs

Eğer talihsiz bir sakatlık yaşadıysanız ve bu sürecin sonunda spora dönüyorsanız, zedelenmiş bölgenizin hassas olduğunu unutmamanız gerekiyor. Özellikle iyileşme sürecinde doktor kontrolünde kas güçlendirme çalışmaları yapabilirsiniz. Bunların bilinen egzersizler olmadığını hatırlamakta fayda var. Mutlaka doktorunuzdan alacağınız tavsiye ve kontroller eşliğinde basit hareketler yapabilirsiniz.

İyileşme tamamen gerçekleştikten ve spora dönebilecek hale geldikten sonra da antrenmanlar konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Sakatlanan bir bölge yeniden zedelenmeye meyilli oluyor ve sakatlığın nüksetme olasılığı bulunuyor. Bu sebeple uzmanlar tarafından kademeli bir antrenman programının belirlenmesi gerekiyor. Kendinizi ne kadar iyi hissederseniz hissedin; bu programın dışına çıkmamanız ve sakatlığınızın izleri kalmamış olsa bile bu durumu ciddiye almanız önemli. Ayrıca egzersizlere başladıktan sonra düzenli olarak doktor kontrolünü devam ettirmeniz ve sakatlanan bölgenin durumunu yakından takip etmeniz gerekiyor. Ayrıca sakatlık yaşadığınız bölge için destekleyici ekipmanlar kullanabilirsiniz. Doktorunuz ve antrenörünüzün kontrolü dahilinde Hepsiburada’nın sporcu sağlığı ürünleri kategorisinde yer alan bileklik ya da dizlikleri kullanabilirsiniz.

Düşük ya da orta tempolu egzersizlerle yeniden spora hazırlanın.

Kendinize Fazla Yüklenmeyin

Kaynak: 404store

Sporda en fazla tercih edilen kardiyovasküler hareketleri, verdiğiniz mola süresince özlemiş olabilirsiniz. Fakat geri döndüğünüzde uzun süreli ve yoğun çalışmalardan kaçınmanız gerekiyor. Verdiğiniz arayı göz önünde bulundurarak düşük ya da orta seviye kardiyovasküler egzersizlere yönelmeniz öneriliyor. Solunum ve kas sisteminizi güçlendirmek ve yoğun egzersizlere geçmek için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Çoğu insan spora döndüğünde her gün egzersiz yaparak ve yoğun bir programla eski haline dönebileceğine inanıyor. Fakat bu tamamen yanlış. Eğer uzun bir ara verdiyseniz çok sık spor yapmak, kaslarınızın zedelenmesine yol açabiliyor. Bu zedelenme sakatlıklara ve çok daha uzun süreler spordan ayrı kalmaya neden olabiliyor. Eğer spora geri dönmeye karar verdiyseniz her gün spor salonunun yolunu tutmak yerine, birer günlük aralar vererek çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Böylece vücudunuzun yeniden bu sürece alışmasını sağlayabilir ve herhangi bir olumsuzluk yaşama ihtimalinin önüne geçebilirsiniz.

Beslenme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirin.

Beslenme Alışkanlıklarına Dikkat Edin

Kaynak: cloudfront

Özellikle yaz ayları, yeme içme konusunda sınırların aşıldığı bir zaman olarak biliniyor. Tatillerde geçirilen düzensiz zaman ve düzensiz yeme, dondurmalar, gece eğlenceleri kısa sürede fazla kalori alımına neden oluyor. Buna bağlı olarak hızlı kilo artışı da yaşanıyor. Alınan kilolardan rahatsızlık duyan insanlar, sonbahar ve kış aylarında yeniden spor salonunun yolunu tutuyor. Fakat bu süreçte değişen beslenme alışkanlıkları, spora başlandığında devam ettirilmemeli. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin spor yaparken olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Özellikle fazla kilolarından şikayetçi olanlar için şekerin hayattan mümkün olduğunca çıkarılması ve çok geç saatlerde yemek yenmemesi önem taşıyor.

Yeni beslenme programınıza uyum sağlamanız, eski disiplininizi kazanmanız, spor için gereken enerjiyi kazanmanız ve kendinizi yorgun hissetmemenize sebep olabiliyor. Özellikle kahvaltı ile güne başlayarak ve akşam yemeklerini geç saatlere sarkıtmayarak eski düzeninize rahatlıkla dönebilirsiniz. Bu süreçte bol su içmeyi ve vücudunuzun ihtiyacı olan şekeri meyvelerle karşılamayı unutmayın.

Egzersiz Arkadaşı Edinin veya Grup Derslerine Katılın

Kaynak: amazonaws

Yeniden spora alışma sürecinde, daha önce geçtiğiniz bir döneme yeniden başlamanız sıkılmanıza neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için tek başınıza yapacağınız egzersizlerden kaçınabilirsiniz. Bir spor arkadaşı edinmek ya da grup derslerine katılmak bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı oluyor. Özellikle zumba gibi hareketli ve eğlenceli bir alana yönlenerek geçirdiğiniz zamanı daha eğlenceli kılabilirsiniz. Pilates ile kaslarınızı yeniden güçlendirebilir ve birlikte spor yaptığınız arkadaşınızdan psikolojik destek alabilirsiniz.

Spordan uzaklaşma nedeniniz ne olursa olsun sağlıklı bir yaşam için düzenli egzersizlerin gerekli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Verdiğiniz ara uzun olsa da hiçbir zaman spor seansları, daima hayatınızı yeniden düzene sokmak için sizi bekliyor olacak.