Takma Kirpik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz alıcı kirpikler ve çarpıcı bakışların sırrı takma kirpikler, klasikleşen çeşitleri kadar yenilikçi alternatifleri ile de makyaj trendleri arasında yerini korumaya devam ediyor. Takma kirpik kullanarak ekstra yoğun ve belirgin kirpiklerin yanı sıra, doğal görünümlü gür kirpikler elde etmek de mümkün. İster kuaförde veya güzellik salonlarında taktırabileceğiniz, isterseniz kendiniz kolaylıkla uygulayabileceğiniz protez kirpikler hakkında daha detaylı bilgi almak ister misiniz? İşte karşınızda adım adım takma kirpik kullanma kılavuzu: 

Takma Kirpik Çeşidi Bol, Peki Hangisini Seçmeli? 

Takma kirpik seçerken öncelikle göz şeklinizi dikkate almalısınız. Küçük ve birbirine yakın gözler için daha yoğun ve uzun kirpikleri tercih edebilirsiniz. Kısık veya düşük gözler için ise ortası yoğun kirpikler uygun olacaktır. Eğer daha çekik bir görünüm bekliyorsanız, yalnızca göz hattının en ucuna birer tane tekli kirpik takabilirsiniz.

Kahverengi, siyah, yeşil, mor hatta kırmızı takma kirpikler bile var! İsterseniz sade, isterseniz tüylü modeller sizi bekliyor.

Takma kirpiklerin yapıştırmalı, mıknatıslı, tekli veya şerit halinde pek çok farklı çeşidi bulunuyor. Uçlara doğru uzunlukları değişen, kıvrıklıkları farklılaşarak alternatif kazanan takma kirpiklerin kahverengi ve siyah renklerde opsiyonları mevcut. Alternatif renkler arayanlar için mavi, kırmızı, yeşil gibi renklerde seçenekler de var. Günlük kullanıma uygun takma kirpiklerin yanında, tüylü, pullu ve sedefli parti ürünlerine rastlayabilirsiniz. Kaşlarınız kahverengiyse, eyeliner ve göz kaleminde de kahverengi ürünleri tercih ediyorsanız, günlük kullanımda, takma kirpikte de kahve tonlarını sepetinize eklemelisiniz. Kaşlar ve eyeliner kahverengiyken, siyah kirpik kötü görünecektir. Eğer gözleriniz yeşil, mavi veya elaysa kirpiklerde kızıl pigmentli renkleri tercih ederek, göz renginizi ortaya çıkarabilirsiniz. 

Uygulamadan Önce Kirpiklerinizi Hazırlayın

Takma kirpikleri uygulamadan önce kirpiğin gözünüzde duruşunuzu, kirpiklerin üzerine tutarak test etmelisiniz. Eğer kirpikler düşündüğünüzden uzunsa makasla kısaltabilirsiniz. Kirpikler gözünüze göre daha uzun da olabilir, bu durumda kirpiği taktığınızda rahatsız edeceğinden, boyunu biraz kısaltabilirsiniz. Kirpikleri takmak zamanla uzmanlaşılacak bir uygulama olduğundan, ilk zamanlarda ince bir cımbız yardımıyla işlemi uygulayabilirsiniz. Kirpikleriniz de protez öncesi bakımı hak ediyor. Bir kirpik kıvırıcı makas yardımıyla kirpikleri kıvırmalı, ardından maskara ile hacim kazandırmalısınız. Son olarak (eğer yapıştırmalı kirpik kullanıyorsanız) takma kirpiklerin altına yapışkan sürerek, cımbız ile yavaşça kirpik diplerine yapıştırabilirsiniz.

Yapışkanı cilde sürmek doğru bir uygulama değil.

Fazla sürdüğünüz takdirde cildiniz ve kirpikleriniz de zarar görebileceğinden, yapıştırıcıyı protezin üzerine uygulamalısınız. Eğer mıknatıslı bir ürün kullanıyorsanız, kirpiklerin altına ve üstüne denk gelecek şekilde protezleri tuttuğunuzda, zaten kirpikler kendi kendine mıknatıs yardımıyla sabitlenecektir. Takma kirpikleriniz yapıştırıldıktan sonra diplerde yapışkan artıkları görünüyorsa bir kulak çubuğu ile onları silmeyi unutmayın. Eğer kirpik dibinde boşluklar oluştuysa, eyeliner veya far ile yapıştırma görüntüsünü kamufle edebilirsiniz. 

Takma Kirpikler Hakkında En Sık Sorulan Soruları Yanıtlıyoruz

  • Yeniden kullanılabilir mi? Bazı takma kirpikler uzun ömürlü tasarlanıyor ve çıkarmadan haftalarca kullanılabiliyor. Eğer günlük bir takma kirpik kullanıyorsanız, temiz tuttuğunuz takdirde birkaç kez daha kullanabilirsiniz. Kirpikleri çıkardıktan sonra yapıştırıcı kalıntılarını makyaj temizleyici ile arındırmanız kilit noktayı oluşturuyor. 

Doğru kullanıldığında takma kirpiklerin cilde veya kirpiklere hiçbir zararı yok. 

  • Takma kirpik kirpiklerime zarar verir mi? Eğer doğru kullanırsanız vermez. Kirpik diplerinize yapışkan boca ederseniz, elbette doğal kirpikleriniz yapıştırıcı dolayısıyla birbirine yapışacak ve silmezseniz beslenmeyecektir. Ancak kirpikleri nazikçe takıp çıkarırsanız, yapışkanı silerken cildinizi ve kirpiklerinizi yıpratmadan hafif hareketler yaparsanız kirpikleriniz zarar görmez. Eğer kirpikleriniz konusunda endişeleriniz varsa, takma kirpik takmadığınız anlarda, kirpik serumları kullanarak doğal kirpiklerinizi besleyebilirsiniz. 
  • Takma kirpik neyle yapıştırılır? Takma kirpiği yapıştırmak için her yapıştırıcı kullanılmaz. Muhakkak takma kirpik yapıştırıcısı tercih etmelisiniz. Takma kirpik için özel hazırlanan yapıştırıcıları Hepsiburada’da bulabilirsiniz. 
  • Kirpikleri olduğu gibi kullanmak gerekmez mi? Hayır, eğer sizin için uzunsa kesmeniz daha hoş bir görünüm verecektir. Takma kirpikler standart ölçülere göre tasarlanır ancak sizin yüz hatlarınız veya güzellik anlayışınız bu standartlarından dışında olabilir. İhtiyaç duyduğunuzda kirpikleri kesmekten çekinmemelisiniz. 

Takma Kirpiklerde Hijyene Dikkat!

Takma kirpikleri takarken yapıştırıcının kuruması ve yapışması için ortalama 15 – 20 saniye beklenmesi gerekiyor. Beklemeden, kirpiklerin yapışmadığını düşünerek daha çok yapıştırıcı sıkmamalısınız. Kirpiklerin bakımlı ve tek tek ayrılmış durmasının ana şartı doğru oranda yapıştırıcı kullanmak. Fazlalıklar kirpiklere taşabileceği için, uygulamanın bu aşamasında hassas davranmalısınız. Gün sonunda kirpikleri çıkarırken yine cımbız yardımı ile hafifçe kılları çekmeniz yeterli olur.

Yağlı makyaj temizleyici kullanmanız durumunda kirpikleri yeniden yapıştırmak istediğinizde zorluk çekebilirsiniz. 

Kirpikler gözünüzdeyken, yağsız bir temizleyici ile makyajı çıkarabilirsiniz. Kirpikleri çıkardıktan sonra gözlerinize yağ bazlı temizleyiciler de sürebilirsiniz. Protezleri de güzelce silerek yapıştırıcı ve makyajdan arındırmalısınız. Ancak çok sert hareketlerin de kirpiklere zarar verebileceğini bilmelisiniz. Kirpiklerinizi çıkardıktan sonra kuruyana kadar birkaç dakika açıkta tutmanız yeterli olur. Kirpikleri bir kaş fırçası veya temiz bir maskara ucu ile taradıktan sonra orijinal kutusuna geri koyabilirsiniz. Eğer gözünüzde  bir hastalık varsa, kullandığınız kirpikleri dezenfektanlarla iyice temizledikten sonra çıkartmalısınız. Ürünlerin kişiye özel kullanım için tasarlandığını da bilmelisiniz. Ancak yine de göz kolaylıkla mikrop kapabilen bir organ olduğundan, kirpiklerin bakımına ve hijyenine ekstra özen göstermeniz şart.

Farklı tarzlarda, uzunluk ve renklerde takma kirpik ürünlerini Hepsiburada’da bulabilirsiniz.