Taşınmanın tüm zahmetleri bu püf noktalarıyla ortadan kalkıyor

Taşınmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu hepiniz hayatınızda bir kere tecrübe etmişsinizdir. Bir yerden başka bir yere taşınmak, her zaman plan gerektiren ve zahmetli bir iştir. Ancak taşınırken daha az sıkıntı çekmek ve bu süreci daha az stresle tamamlamak da mümkün.

Uzun yıllar boyunca yaşadığınız evden taşınarak başka bir yere yerleşmenin düşüncesi bile oldukça stresli değil mi? Kutulanması ve özenle taşınması gereken onlarca eşya, büyük elektrikli ev aletleriniz, koltuk takımlarınız ve daha birçok şey… Eğer bir de üst katlarda yaşıyorsanız o evden taşınmak için günlerinizi hatta belki haftalarınızı vermeniz gerekiyor. Bu sebeple de taşınma çoğu kişi için büyük bir sorun olarak görünüyor.

Ancak bu sorunun önüne geçmek ve taşınmanın stresini azaltmak mümkün. Eğer siz de yakın zamanda taşınacaksanız ya da taşınmayı planlıyorsanız bu yazımız tam da size göre. İşte taşınırken size yardımcı olacak ipuçları…

Taşınmanın ilk adımı: Durum raporu

taşınmanın

Taşınmak için eşyalarınızı toparlamadan önce ne yapacağınızı planlayın. Hangi eşyalarınız nasıl taşıyacaksınız, bir nakliye firmasıyla mı anlaşacaksınız, yeni evinize götürmeyeceğiniz eşyalarınız var mı? Rahat bir taşınma süreci geçirmek için tüm bunları kafanızda iyice netleştirmeniz gerekiyor. Bunun için kendinize bir liste hazırlayabilir ya da not tutabilirsiniz. Yapacağınız işleri önceden planlamak ve o plan dahilinde hareket etmek yeni yerinize geçmeyi oldukça kolaylaştıracaktır.

Ekipman hazırlığı

taşınmanın

Taşınmanız için bant, koli ya da falçata gibi ekipmanlara çokça ihtiyaç duyacaksınız. Eşyalarınızı toplamaya başlamadan önce bu ihtiyaçlarınızı tamamlamanız daha organize bir şekilde toplanmanıza yardım edecektir.

Byezo çift oluklu taşınma kolisi, eşyalarınızı toplarken en güvenilir yardımcılarınızdan biri olacaktır.  

Gereksizleri hayatınızdan çıkarın

 

İnsanlar yeni bir yere taşınırken asla kullanmayacakları birçok eşyayı yanlarında getirmek hatasını oldukça sık yapıyor. İhtiyacınız olmayan eşyalar, taşınma esnasında size yük olmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu sebeple eğer bir eşyaya ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız o eşyadan ayrılmak sizin için en doğru seçim olacaktır. Böylelikle yeni yerinizde yer tasarrufu da yapmış olacaksınız.

Taşınmanın altın kuralı: Eşyalarınızı gruplandırın

Benzer amaçlara hizmet eden eşyalarınızı gruplandırarak taşıma işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin mutfakta ihtiyaç duyduğunuz çatal, kaşık ya da bardak gibi eşyalarınızı bir koliye yerleştirirken, yatak odanızda kullandığınız eşyaları ayrı bir koliye yerleştirebilirsiniz. Bunu yapmanız hem paketleme hem de yerleşme evrelerinde işinizi kolaylaştıracaktır.

Örneğin bu marker kalemle gruplandırdığınız kolilerin üzerine hangi gruba ait olduklarını yazarak bu işlemi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Yardım almaktan çekinmeyin

Taşınmak bazen bir insanın altından kalkamayacağı kadar zorlu bir süreç olabilir. Bu gibi durumlarda yakınlarınızdan yardım istemekte çekinmeyin. Yardımlaşmayla imkansız gibi görünen işlerin ne kadar kolaylaştığını gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız.

Değerli ve kırılabilecek eşyalarınızı yapabiliyorsanız kendiniz taşıyın

Cam gibi kırılabilecek eşyalarınızı ya da evinizde tuttuğunuz yatırımları kendi imkanlarınızla taşımanız daha iyi olacaktır. Taşıma şirketleri maalesef her zaman eşyalarınıza sizin kadar titiz davranmayabiliyor. Bu sebeple hassas eşyalarınızın başına kötü bir şey gelmesini istemiyorsanız sizin gözetiminizde yeni yerinize gitmesi daha iyi olacaktır.

Taşındıktan sonra pandemi süreci boyunca eşya yerleştirmek dışında oyalanacak bir çok şeye ihtiyaç duyacaksınız. Son zamanlarda oldukça moda olan kendin yap stili eşyalar bu süreçte kurtarıcınız olabilir. Siz de “Kendin yap ev dekorasyon fikirlerinde 2020 trendleri” başlıklı yazımızı okuyabilir ve birbirinden keyifli fikirleri uygulayabilirsiniz.