Tatil planları başladı! Yaz tatilinde gidilecek sessiz yerler

Tatil planları herkesi çok heyecanlandırmaz mı? Sonuçta tatil deyince akan sular duruyor hepimiz için. Hele yaz tatili denince… O halde tatil planları başlasın! Deniz, kum ve güneş üçlüsünün fikri bile bizim için bütün yıl motivasyon kaynağı. Yaz tatiline sevdiklerimizle geçirdiğimiz zamanın da eklenmesi demek; unutulmaz anıların biriktiği, tadına doyum olmaz bir tatil demek. 

Zihni ve bedeni dinlendiren yaz tatili, öyle geçiştirmeye gelecek bir şey değil. Tatil planları tüm detaylarıyla düşünülmeli… Yoğun çalışma temposunun ve onca stresin sonunda hak ettiğiniz yaz tatili, oldukça özel bir zaman. Evet, yaz tatilinin önemi hepimiz için açık; fakat tatil insanları genellikle ikiye ayrılır: Durmadan gezmek, çılgınlarca eğlemek isteyenler ve sakin, sesiz bir tatille zihinlerini boşaltmak isteyenler. Bize kalırsa ikisi de iyi alternatifler. 

Sezonun başlamasıyla akın akın gidilen yazlık mekanlardaki kalabalıktan ve koşturmacadan çok hoşlanmayanlar için yaz tatilinde gidilecek sessiz yerleri yana yana getirdik. Sizde yaz tatili gelse de şöyle sere serpe uzansam ve kafamı dinlesem diyenlerdenseniz listeye bir göz atmanızda fayda var.  

Ohri, Makedonya

Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu şahane kent aslına bakarsanız bir deniz kenti değil. Hemen yüzünüzü asmayın. Ohri’nin bir denizi yok ama enfes plajların olduğu bir gölü var. Oldukça sessiz ve sakin olan Ohri’ye sadece gölü, muhteşem doğası ve mis gibi havasıyla değil; Roma ve Osmanlı döneminden kalan çok sayıdaki tarihi eseriyle de yaz tatilini sesiz ve sakin geçirmek isteyenler için ideal. Bu arada Ohri’ye vizesiz girebilir, uygun fiyatlı otellerden faydalanabilirsiniz. Bir de tekne turu yapmayı sakin unutmayın! 

tatil planları

Çakraz, Bartın

Hem İstanbul’a hem Ankara’ya oldukça yakın, Karadeniz’in yeşilinin altın sarısı kumlarla birleştiği yer olan Çakraz, tam kafa dinlemelik bir yaz tatili mekânı. Uzun bir süre Alman misafirleri ağırlayan Çakraz, eskisi kadar olmasa da hala turistler için bir cazibe merkezi. Kendi halinde bir tatil arayanların listede ilk sıraya alabilecekleri bu Karadeniz’in nadide kenti; deniz, kum ve güneşin sessizce tadını çıkarmak için oldukça uygun. Sahilin hemen yanı başında yer alan otelleri ve uygun fiyatlarıyla da cazip bir yaz tatili için ideal.

tatil planları

Odessa, Ukrayna

Biraz deniz, biraz eğlence diyebileceğiniz, tarihi Antik Yunan’a dayanan bu muhteşem kent, Karadeniz’in karşı kıyısından size sesleniyor. Yaz tatilinde gidilecek sessiz yerler arıyorum ama öyle tüm gün, tüm gece değil. Gece eğlencesi bol olsun ben gündüz şezlongda uzanır, kafamı zaten dinlerim diyorsanız, yaz tatili planınız hazır. Gece çılgınlar gibi eğlenebileceğiniz, gündüz istediniz kadar miskinlik yapıp, sessiz kalabileceğiniz bir yer Odessa. Ve tabi ki vizeye ihtiyacınız yok. 

tatil planları

Saranda, Arnavutluk

Arnavutluk’un sessiz sakin balıkçı kasabası Saranda, doğal yaşamı, Akdeniz’in sıcak kanlı insanı, denizinin güzelliği ve uygun fiyatlarıyla görülmeye değer yaz tatili mekânı. Yöre halkının evlerini pansiyona çevirmesi nedeniyle konaklama konusunda size hiç sorun yaratmayan bu eşsiz yer, birbirinden güzel plajlarla çevrili. Türkiye ve Arnavutluk arasındaki vize anlaşmasından dolayı da vizesiz gidebileceğiniz Saranada, yaz tatilinden sakinlik bekleyenleri sessizce kucaklıyor. 

tatil planları

Selimiye, Muğla

Sakin bir tatil keyfini, inanılmaz lezzetli Ege mutfağıyla birleştirmek isterseniz tek adresiniz Selimiye olmalı. Ege’nin en popüler yaz tatili mekanlarının hemen yanı başında olmasına rağmen kendine has atmosferini korumayı başarmış Selimiye sakin deniziyle de ünlü. Denizin sakinliği içinize işleyecek ve sizi de sakinleştirecek. Ee bu sakinliği enfes bir Ege sofrasıyla birleştirmekte muhteşem bir deneyim olacak. 

Mutlaka yanınıza alın

Yaz tatilinde güneşe, kuma ve denize doyum olmaz ama güneşin cildimizde yarattığı olumsuz etkiyi unutmamak ve gerekli tedbiri almak gerekli.

Yaz tatiline çıkarken Evenne Fluide SPF 50 faktör güneş kreminizi yanınıza almayı unutmayın!

Ben yaz değil kış tatili yapmaktan hoşlanıyorum diyorsanız Kış tatili için tercih rehberi: Az bilinen lokasyonlar yazımıza göz atarak kış tatili rotanızı oluşturabilirsiniz.