Vücut kontrolünü sağlamak için denge egzersizleri

Günlük olarak spor yapmanın birçok faydası bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Vücudunuzu dinç tutan ve metabolik düzeni sağlayan denge egzersizleri de gündelik hayatta en faydalı aktivitelerden biri olarak görünüyor. 

Denge, hem soyut hem de soyut yaşamda insan hayatının en önemli unsurlarından biridir. Yaşamın her saniyesinden zevk almak ve mutlu bir hayat sürmek için dengeli ve ölçülü olmak gerekmektedir. Spor ve egzersizde de yine aynı yargı geçerlidir. 

Ruhen ve fiziken insanı dinç tutan denge egzersizleri, faydalı alışkanlıklardan biridir. Günümüzde birçok insan günlük olarak denge egzersizleri yapmakta ve mutluluğun bu egzersizlerde saklı olduğuna inanmaktadır. Biz de vücudunuzun kontrolünü ele geçireceğiniz ve dinginliğe kavuşacağınız denge egzersizlerini sizin için bir araya getirdik. 

En bilinen denge egzersizi: Pilates

Pilates en bilinen denge egzersizlerinden biridir. Fiziksel sınırları sonuna kadar zorladığınız bir egzersiz olan pilates, en iyi kalori verme aktivitelerinden biri olarak sayılırken mental sağlığa da büyük katkı sağlamaktadır. 

Birkaç basit ekipmanla siz de evinizde rahatlıkla pilates yapabilirsiniz. Udemy pilates eğitim seti ile bu egzersiz hakkındaki her şeyi öğrenebilir, ve evde rahatlıkla pilates yapabilirsiniz.  

 

Cosfer 8 Parça Pilates Seti ile de evde pilates yapmak için ihtiyaç duyduğunuz her şeye sahip olabilirsiniz.

Tek ayak üzerinde durma 

Bu egzersiz aslında ülkemizde çok küçük yaşlardan itibaren yapılmaya başlanıyor. Özellikle ilkokulda “sınıfın yaramazı” olan kesim, tek ayak üzerinde durma konusunda adeta uzman olmuş durumda. Şaka bir yana, tek ayak üzerinde durma her ne kadar basit görünse de bir o kadar etkili denge egzersizlerinden. 

Ayrıca evinizde yapmak için hiçbir ekstra ekipmana ihtiyacınız yok. Tek elinizle sabit bir yerden destek alarak bacağınızdan birini yerden kaldırmanız yeterli. Oldukça yorucu ve efor isteyen bir egzersiz olan tek ayak üzerinde durma, ilk zamanlarda zorlu olsa da sonraki vakitlerde giderek kolaylaşıyor. 

Dengesiz zeminde dengede durma

Bunu tek ayak üzerinde durma egzersizinin bir üst seviyesi olarak düşünebilirsiniz. Bu kez dengesiz bir zemin üzerinde tek ayak üzerinde dengede kalmanız gerekmektedir. Bir yastık ya da büyükçe bir top, size gereken dengesiz zemini sağlayabilir. 

Buna karşılık en iyi sonucu bir bosu sağlayacaktır. Delta Bosu, denge antrenmanlarınız için harika bir seçim olabilir. Ayak pompasıyla şişirebildiğiniz bu bosu modeli, sahip olduğu egzersiz lastikleriyle de oldukça kullanışlı. 

Engelli zıplama 

Yine evde yapabileceğiniz bir denge egzersizi olan bu türde bir engelin üzerinden tek ayak üzerinde zıplamanız gerek. Yastık veya başka bir eşyayı engel olarak kullanabilir ve bu egzersizi tekrarlayarak günlük spor antrenmanınızı yapabilirsiniz. 

Bonus: Sek sek 

Çocukluğumuzın oyunu olan sek sek, en fazla yapılan denge egzersizlerinden biridir. Tek ayak üstünde defalarca zıplamanız gereken bu oyun, yüksek seviyede denge ve koordinasyon gerektirmektedir. Ayrıca oldukça yorucu olan sek sek, fazla kilolardan kurtulmak için de oldukça uygun bir aktivitedir. 

Faydası çok: Esneklik, vücut koordinasyonu, fiziksel dayanıklılık…

Dengeli ve esnek bir vücuda sahip olmak, hayat kalitesini artıran en önemli unsurlardandır. Denge egzersizleri tüm bunlarla birlikte vücut koordinasyonunu da güçlendirir. Böylelikle bünyenizi yüksek fiziksel dayanıklılık gerektiren durumlar için hazırlayabilirsiniz. Farklı sporlarla uğraşan birçok insan, antrenmanlarının arasında denge egzersizlerine de yer vermektedir. 

Gün içinde dengesini kaybederek düşen ya da bileğini burkan insanlarla çokça karşılaşırız. Bunlar genellikle o kişinin denge eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Denge egzersizleriyle bu tür olumsuz durumlardan kendinizi koruyabilirsiniz. 

Vücudunuzun kontrolünü ele almanın bir diğer yolu da HIIPA. En yeni spor trendlerinden HIIPA’yı anlattığımız içeriğimize göz atmanızda fayda var.