Yabancı dil öğrenmenizi sağlayacak mobil uygulamalar

Günümüzde yabancı dil öğrenmek artık çok daha kolay. Hatta sınırların ortadan kalktığı, küreselleşen yeni dünyada bir yabancı dil bilmek bile yeterli görülmüyor. Gerek iş dünyasında, gerekse eğitim hayatımızda en az bir yabancı dil öğrenmek, bizi rekabet ortamında üst sıralara taşıyıp, adaylar arasında bir adım öne çıkmamızı sağlıyor.

Yabancı dil kursları, yurtdışında dil eğitimleri, yabancı dilde yazılan romanlar, makaleler,  çevrimiçi dil eğitim programları derken yeni bir yabancı dil öğrenmek, artık cep telefonlarımızdaki mobil uygulamalar sayesinde daha kolay erişilebilir hale geldi.

İster spor yaparken, ister işe giderken, ister seyahat ederken kulaklığımızı takarak sıfırdan yeni bir dil öğrenmek veya bildiğimiz yabancı dilleri geliştirmek için kullanabileceğimiz bu uygulamalar kullanıcılara; ders videoları, resimler, filmlerden kesitler, eğlenceli quizler, dünyanın farklı ülkelerinden değişik kültürlerden insanlarla tanışıp sohbet etme gibi birçok seçenek sunuyor.

 

Duolingo

En sık kullanılan dil öğrenme uygulaması Duolingo’da kendi profilimizi oluşturup, öğrendiğimiz kelimelerin listesini görebilir ve oyuna dönüşen eğlenceli quizler sayesinde dil öğrenimini kolaylaştırabiliriz. Uygulama, sık sık hatırlatmalar ve seviye atlamak için ortaya konulan ödüllerle motive olmamıza yardımcı oluyor. Basit kelimelerle başlıyoruz ve yavaş yavaş daha karmaşık cümlelere geçiyoruz. Her dile ait kulüpler var ve bu kulüplerden istediğinize katılıp, diğer kullanıcılarla yarışabilirsiniz.

Busuu

Busuu, bir yabancı dili sıfırdan öğreten uygulamalardan. Konu anlatımlarının yer aldığı Busuu, dilbilgisi öğretimine ağırlık verir. İngilizceden Çinceye, Arapçadan Rusça’ya birçok dil seçeceğinin bulunduğu Busuu’da her ülkenin dilinin yanı sıra kültürleri hakkında da bilgiler mevcut. Öğrendiğimiz dilin seviyesine göre karşımıza çıkan yine bu seviyedeki insanlarla konuşup, arkadaş olabiliyoruz. Uygulamanın ayrıca çevrimdışı modu da var.

Memrise

Memrise, sürekli test yaparak oyun oynuyormuş gibi dil öğrenmemizi sağlayan eğlenceli bir uygulama. Çok şık bir ara yüze sahip. 20’den fazla yabancı dile erişebiliyoruz. Seçtiğimiz dile ait kelimeleri görsellerle ezberlemeye çalışıp, pratik yaparak seviyemizi geliştiriyoruz. Dilimizi geliştirdikten sonra bizden alt seviyelerdeki kişilere eğitmenlik görevi yapıyoruz. Uygulama ayrıca, dersleri zihnimize daha hızlı yerleştirmek için kanıtlanmış hafıza tekniklerinin yanı sıra, öğrenme hızımıza ve tarzımıza uyum sağlayan bir algoritma kullanıyor.

Mobil uygulamaların verimli şekilde çalışabilmesi için yeterli hafıza kapasitesine ve işlemci gücüne sahip bir akıllı telefona sahip olmak gerekiyor. Eğer mevcut cep telefonunuzun artık eskidiğini düşünüyorsanız Huawei’nin en yeni modellerinden biri olan P40 Pro 256 GB sizin için doğru tercih olabilir.

Babbel

14 farklı dil seçeneği olan Babbel, ilgi alanlarımıza göre 10-15 dakikalık kısa dersler halinde dil öğreniyoruz. Konuşma dilini ön plana çıkaran bir uygulama. İstediğimiz dili seçiyoruz, kelimeleri dinliyoruz, tekrar ediyoruz ve ardından öğrendiklerimizi test ediyoruz. Bol bol egzersiz yaparak ilerliyoruz. Uygulamaya başlamadan önce yapılan mini teste göre, uygulamayı kullanmaya seviyemize göre belirli bir yerden başlıyoruz. İlk 1 hafta ücretsiz kullanılabilen uygulama, sonrasında ücretli olarak kullanılıyor.

Voscreen

Filmlerden, dizilerden, belgesellerden, müzik kliplerinden alınan kısa video kesitleriyle dil öğretmeyi amaçlayan farklı ve de güzel bir uygulama. Birkaç saniyelik videolardaki kişiler 1-2 cümle söylüyor ve altta o cümlenin doğru çevirisinin ne olduğunu soran seçenekler çıkıyor. Altyazının olup olmamasını tercih etmek size kalmış. Ayrıca örneğin İngilizce konuşulan videoyu, İtalyancaya çevirmeyi tercih edebilirsiniz.

Mondly

33 farklı dil seçeneği olan Mondly uygulaması, okuldaki eğitim sistemine benzer bir şekilde dil öğretiyor. Her gün aynı saatte dersin başlayacağına dair bildirim gönderiyor ve ücretli üye değilsek, bulunmadığımız dersi bir daha alamıyoruz. Bir şeyler öğrendikten sonra bizi bir nevi sınav yapıp soru soruyorlar. Geçersek puan alıyoruz, geçemezsek o dersi tekrar alıyoruz. Çok kısa bir ücretsiz olarak kullanılan uygulama, sonrasında ücretli kullanılıyor.

Drops

Yabancı dil öğrenme konusunda eğer ağırlıklı olarak kelime dağarcığımızı geliştirmeye  odaklanmak istiyorsak, Drops en ideal uygulamalardan. Bazen kelimeleri uygun resimlerle eşleştirmeye, bazen de harfleri karışmış kelimenin doğru yazılışını bulmaya veya kelimeyi baştan tek tek yazmaya çalışıyoruz. Ayrıca “travel talk” özelliğiyle, yurtdışı seyahatlerinde ihtiyaç duyacağımız cümleleri öğreniyoruz.

Rosetta stone

Yaklaşık 25 yıldır yabancı dil öğrenme programı olarak kullanılan Rosetta Stone, 30’a yakın farklı dil seçeneğiyle kullanıcılara mobil uygulama hizmeti de veriyor. Bebeklerin kendi ana dillerini öğrenme şekli olan içgüdüsel öğrenme metoduyla dil öğrettiği için son derece faydalı ve akılda kalıcı bir dil uygulaması. Yani sadece görsel ve işitsel araçlarla dili kavramamızı amaçlıyor. Kelimeleri dinleyip, resimlerle eşleştiriyoruz ve bunu ara ara tekrarlıyoruz.İlk dersleri ücretsiz olarak uygulamanın, sonraki dersleri için abone olmak gerekiyor. 

Tüm bu uygulamaları her an her yerde kullanabilme özgürlüğüne sahibiz. Daha iyi motive olmak içinse Philips Kulaküstü Bluetooth Kulaklık gibi sizi ortamdan soyutlayacak elektronik aletler işinize yarayabilir.

Lingualeo

Kelime dağarcığımızı ve dil bilgimizi geliştirmek için filmlerden belgesellerden kesitler, makaleler, Ted konferansları, ders videoları, şarkılar v.s gibi içeriği oldukça geniş, birçok farklı seçenek sunan faydalı bir İngilizce öğrenme uygulaması. Videolardaki altyazılarda anlamını bilmediğimiz kelimeye tıklayarak daha sonra hafızamıza alabilmek için listeyebiliyoruz. Uygulama, çevrimdışı olarak da çalışabiliyor.

Uzun saatler boyunca mobil uygulamalardan yararlanmanın telefonunuzun bataryası için iyi sonuçlar doğurmayacağı bir gerçek. İster son model bir telefona sahip olun, ister fiyat/performans canavarına; bataryanızı daha verimli kullanabilmek için şarj konusunda önemli tüyolar verdiğimiz içeriğimize göz atabilirsiniz.