Yılbaşı çiçeğini yaşatmak için yapmanız gerekenler

Yılbaşlarda çiçekler alınır, çiçekler verilir fakat bu çiçeklerin ömrü ne yazık ki uzun olmaz. Oysa yılbaşı çiçeğini yaşatmak için bazı püf noktalarına dikkat etmek şart!

Yeni yıl yeni umutlar! Bu sene  yılbaşı için ‘tüketmeyin, üretin’ mottosuyla hazırlanan birçok hediye seçeneği mevcut. Bunlardan biri de yılbaşı çiçeği, böylece yıl boyu sevdikleriniz size hediye ettiğiniz çiçekle hatırlayabilecek. Hediyenizin yanına bir de rehber niteliğindeki bu yazımızı eklerseniz bu yılbaşı büyük sükse yapmanız işten bile değil.

Yılbaşı çiçeği ismini tahmin edeceğiniz üzere yılbaşına yakın bir zamanda açan çiçeğinden alıyor. Yılbaşı çiçeği bir iç mekan bitkisi ve Latince ismi Schlumbergera. Genellikle aralık ayında açtığı çiçekler kırmızı, beyaz, pembe, pembeli beyaz, kırmızılı beyaz veya lila renklerinde oluyor. Yılbaşı çiçeğini yaşatmak ve doğru bakımı yapmak çok kolay değil ancak bakımının püf noktalarını bilirseniz uzun yıllar keyifle beraber yaşayabilirsiniz.

Yılbaşı çiçeği nasıl güneşlenmeli?

 

Yılbaşı çiçeğini aralık ayından şubat ayına kadar direk güneş ışığına bırakabilirsiniz ancak yaz mevsimi geldiğinde direkt güneş ışığında kalmasa daha iyi olur. Yılbaşı çiçeği bol çiçek açmak için serin ortama (12-15 derece) ihtiyaç duyar. Daha sıcak ortamlarda tomurcuk sayısı ve çiçek ömrü az olur.

Yılbaşı çiçeği nasıl sulanmalı?

Yılbaşı çiçeği düzenli sulanmalıdır. Ancak çiçekli döneminde sulanmayı sevmezler.

Yaz boyunca eğer dışarıda ve rüzgar alan bir yerde tutuyorsanız toprak yarıdan fazla kuruduğunda mutlaka sulayın. Su iyice dinlendirilmiş, tortusundan arınmış olursa çok daha iyi olur. Çiçeği bol miktarda ama bir defada kesintisiz, yavaşça dökerek sulayın.

Saksı altındaki deliklerden en az saksı hacminin yarısına yakın su akıp gidecek miktarda su kullanmalısınız. Saksı altında tabakta su beklememeli, alt deliklerden hemen çıkıp gitmeli. Hiçbir sulamada toprak suya iyice doymamalı.

Yılbaşı çiçeğinin toprağı nasıl olmalı?

Tomurcukta iken kesinlikle yerinden oynatmayın. Yılbaşı çiçeği salaş büyür. Bu nedenle, rahat gelişebilmesi için yakınında başka çiçek olmamalıdır. Yılbaşı çiçeğinin toprağı havadar olmalı, saksısının büyüklüğü toprakla köklerin beraber ancak sığacağı genişlikte olmalıdır.

Yılbaşı çiçeği en çok doğal humuslu, kara toprakta gelişme gösterir. Çabuk büyümesi ve çiçek açması için toprağına bir miktar kuru çay koyabilirsiniz. Eğer çiçeklenme zamanı geciktiyse sulama suyuna çiçek açtırıcı vitaminler koyarak 15 günde bir toprağı bu şekilde sulanmalıdır.

Temel bakım tekniklerini öğrendiysek, şimdi birbirinden güzel yılbaşı çiçeği seçeneklerine göz atmak için sizi hepsiburada’nın yılbaşı çiçeklerine alalım…