Yüz Tipine Uygun Kaş Modelleri

Kaşlar da tıpkı saçlar gibi yüz hatlarınızın kusursuz görünmesi için daima doğru modelde olmalıdır. İlk bakışta yüzünüzde dikkat çeken en önemli kısımlar arasında yer alan kaşların, yüz tipine uygun olarak tasarlanması hayli önemlidir. Doğru bir kaş tasarımı, yüzünüzün çok daha canlı, dinç, genç ve kusursuz görünmesine katkı sağlar.  Kaşlar, yüz hatlarınızla ilgili beğenmediğiniz ufak tefek noktaları kamufle etmeye ya da beğendiğiniz özellikleri vurgulamaya yardımcı olan ve bu özelliğiyle yüz hatlarınızı dengeleyen, yüzün son derece işlevli bir bölümünü temsil eder. O halde sizin için doğru kaş modelini belirleyebilmek için işe, kendi yüz tipinizi tanıyıp sınıflandırmakla başlayabilirsiniz. Sonrasında hangi yüz tipi için ne tür kaş modellerinin uygun olduğunu inceleyebilirsiniz. 

1. Yuvarlak Yüz

Kaynak: blog.stylewe

Yuvarlak, köşesiz tip yüze sahip kişiler, genellikle olduklarından bir miktar daha kilolu görünür. Yuvarlak yüzlerdeki geniş görünümü dengelemek üzere kaş modelinin hafif köşeli ve yüksek kavisli olması tercih edilmelidir. Bu şekilde yüzünüzün yuvarlaklığı bir miktar kesilerek köşeli ve belirgin bir görünüm kazanması mümkün olacaktır. Unutmayın; kaşlarınızın kavis yüksekliğini ne kadar fazla tutarsanız yüzünüz de aynı oranda yuvarlaklıktan uzunluğa terfi eder.

Dairesel olarak tasarlanmış kaşlar, yuvarlak yüzlülerin en son tercih etmesi gereken modeller arasındadır. Yüz hatlarınıza benzer şekilde dairesel olarak biçimlenen kaşlar, yüzünüzün var olan genişliğini daha da artırır.

2. Kalp  Yüz Şekli

Kaynak: ath.unileverservices

Kalp şeklinde yüzlerin en büyük özelliği, yüzün üst yarısının geniş, alt yarısının ve özellikle çene kısmının ise hayli dar olmasıdır. Dolayısıyla kalp şeklinde yüze sahip olan kişiler için kaş tasarlarken temel hedef, yüzün geniş olan üst kısmını daraltıp, dar olan alt kısmını biraz daha geniş göstererek yüz hatlarında dengeyi yakalamak olmalıdır. Eğer yüzünüz kalp tipine uygun ise kaşlarınızın fazla kalın olmamasına dikkat edin. Kalın kaşlar, yüzün üst kısmını olduğundan daha geniş gösterir. Çok kalın olmayan ve kısa kaş modelleri sizin için ideal seçim olacaktır. Kaşlarınızın boyunu, gözlerinizin bittiği noktayı geçmeyecek şekilde kısa tutarak hem alın bölgenizin genişliğini hem de çene kısmınızın darlığını dengelemiş olursunuz.  Ayrıca halihazırda ince, uzun ve belirgin olan çene bölgesini daha fazla vurgulamamak için kaşlarınızın fazla yüksek kavisli olmamasına da dikkat etmelisiniz. Yüksek kavis, yüzünüzü alttan aşağıya doğru çekerek olduğundan daha da uzun bir görünümün ortaya çıkmasına sebep olur.

Yumuşak kavisli ve dağınık tipte, fazla karakteristik olmayan kaşlar, oval yüz yapısına yakışan modeller arasında yer alır.

3. Oval Yüz

Kaynak: KinYu-Z

Oval yüz hatlarına sahip kişilerin yüzünde, aşağıya doğru yuvarlanarak uzuyormuş gibi bir hava vardır. Oval yüzleri kaşlarla dengelemenin yolu, kaşları yanlara doğru olabildiğince uzun tutmaktan geçer. Uzun kaşlar, gözlere de yanlara doğru uzayan bir form kazandırır ve yüz iki yana doğru yayılıyormuş gibi bir görünüm ortaya çıkar. Böylece oval hatların aşağı çektiği yüz, kaşlar sayesinde yanlara doğru uzayarak dengeye oturur.

Doğal ve dağınık kaşlar da oval yüzlerle uyumludur. Yumuşak kavisli ve dağınık tipte, fazla karakteristik olmayan kaşlar, oval yüz yapısına yakışan modeller arasında yer alır. Fazla yüksek kavis ya da fazla düz kaşlar, kısacası aşırı uçlara giden kaş modelleri, bu yüz tipiyle uyumlu değildir.   

Fazla inceltilmemiş, güçlü ve dağınık kaşlar, dikkatleri yüzün çerçevesinden alıp üst kısma doğru çekeceği için kare yüzlere uygundur. 

4. Kare Yüz

Kaynak: cf.beautyheaven-site-au.prod.bhn.net.au

Yüzünün uzunluğu ile genişliği aşağı yukarı aynı olan kare yüz tipine sahip kişiler, sert ve belirgin hatlarıyla öne çıkar. Bu kişilerde alın, elmacık kemikleri ve çene kemiklerinin köşeleri hemen hemen aynı hizada sıralanır ve bu da yüz çerçevesinin hayli keskin görünmesine sebep olur. Kare yüz tipi için uygun olan iki ayrı kaş modelinden bahsedilebilir. İlk olarak, hafifçe yuvarlanarak şekillendirilmiş kaş modelleri, kare yüzlerin keskin hatlarını dengelemeye yardımcı olur. Kavisi olabildiğince yumuşak ve doğal tutarak ideal görüntüye kavuşabilirsiniz. Kare yüzler için tercih edilebilecek ikinci kaş tipi, dolgun ve dağınık kaşlar olabilir. Fazla inceltilmemiş, güçlü ve dağınık kaşlar, dikkatleri yüzün çerçevesinden alıp üst kısma doğru çekeceği için kare yüzlere uygundur.  

Kare yüzlerde fazla inceltilmiş ve zayıf kaşlar son derece eğreti bir görünüme yol açabilir. Bu nedenle kaşlarınızı fazla inceltmemeye, hatta olabildiğince gür bırakmaya özen gösterin. Ayrıca düzenli kaş bakımı gerçekleştirerek daha gür kaşlara sahip olmaya çalışın.

5. Uzun Yüz

Kaynak: static.independent.co.uk

Kabaca; uzunluğu, genişliğinden fazla olan yüzler, uzun yüz sınıfına dahil edilir. Uzun yüz tipine sahip kişilerin kaş modeli belirlerken ilk hedefleri, uzun hatlarını bir miktar keserek yanlara doğru yaymak olmalıdır. Bunu gerçekleştirmenin yolu, kaşların boyunu, gözlerin bittiği noktadan biraz daha içeride tutmaktan ve kaşları düz olarak biçimlendirmekten geçer.

Yüksek kavisli kaşlar, yüzü olduğundan daha uzun göstereceğinden, uzun yüz sahibi kişilerin yüksek kavisli kaşlardan kesinlikle uzak durmaları gerekir. Kavissiz ve düz kaşlar, yüzün uzunluğunu keserek yanlara doğru açılmasını sağlayacağı için bu yüz tipinde idealdir. Uzun bir yüzünüz varsa düz olarak şekillendirdiğiniz kaşlarınızı mümkün mertebe kalın tutmaya gayret edin. Kaştaki kalınlık da, yüzün daha geniş görünmesine yardımcı olacaktır.

Kaşlarınız, yüzünüzün en önemli denge unsurudur. Yüzünüzü tanıdığınızda ve yüz tipinizi doğru olarak belirlediğinizde, hatlarınızı dengelemek için neye ihtiyacınız olduğunu da bilirsiniz. Kaşlarınız farklı modellere girerek size ihtiyaç duyduğunuz dengeyi sağlayabilir. Yeter ki onları nasıl doğru kullanacağınızı bilin. Çok da önemli değilmiş gibi görünen bu ayrıntının, yüz hatlarınızda nasıl değişimler yaratabildiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Hepsiburada, kaşlarınızı istediğiniz biçime sokmak için ihtiyaç duyduğunuz her türlü ürünü kaş makyajı ürünleri kategorisi altında bir araya getiriyor. Kategoriyi hemen inceleyin ve sizi ideal kaşlara götürecek olan ürünlere sahip olun.