ÜST
modası geçmeyen

Atom çayı nedir? Atom çayının bilinmeyen faydaları

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için mutlaka tüketmeniz gereken atom çayının tüm faydaları bu yazımızda! Hele bir de grip mevsimi kapıdayken, geç kalmadan kendinize bir atom çayı edinmelisiniz.

Sizi hastalıklardan koruyacak, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek, soğuk algınlığınızı giderecek bir iksiriniz olmasını ister miydiniz? Grip mevsimi kapıda. Bağışıklığımızı yüksek tutmak için belki de her zamankinden daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Besin ve vitamin takviyelerinin etkisi büyük olsa da bitkiler ve baharatlar kullanılarak elde edilen karışımlar bağışıklığı desteklemek adına önemli bir görev üstleniyor. Bu baharatları yakından tanıyarak siz de kendi sağlık iksirinizi yaratabilirsiniz. Kış çayı olarak da bilinen atom çayı tam da bu noktada bir kahraman olarak karşımıza çıkıyor. Farklı baharatların bir araya gelerek hazırlanmasıyla elde edilen atom çayını beslenme rutininize dahil ederek hastalıklara karşı gardınızı alabilirsiniz.  

Atom çayının içeriğinde neler var?

atom

Günümüzde her şeyin hazırına alışık olsak da büyüklerimizden bize kalan tarifler adeta birer şifa kaynağı. Atom çayını hazır bulabileceğiniz gibi içeriğindeki baharatları temin ederek kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Sekiz tane baharattan oluşan atom çayının içinde öksürüğe de iyi geldiği bilinen zencefil bulunuyor. Etkili bir antioksidan olan zerdeçal bu çayda bulunan bir diğer baharat. Hem tadı hem de rahatlatıcı özelliğiyle mutfaklarımızın olmazsa olmazı karanfil ve çubuk tarçın da bu karışımda yer alıyor. Grip mevsiminde C vitamini takviyesi bildiğiniz üzere önemli bir yere sahiptir. C vitamini açısından oldukça zengin olan hibiskus, sağlık iksirinizin tamamlayıcılarından. Balgam söktürücü özelliğiyle zencefil ailesinden gelen havlıcan, güzel kokusuyla yenibahar ve sindirim sistemini rahatlatan muskat atom çayının diğer bileşenlerini oluşturuyor. Baharatların zengin dünyasını baharat kategorimizi ziyaret ederek keşfedebilirsiniz.

Gribe ve bademcik iltihabına iyi geliyor

atom

Atom çayı zengin içeriğiyle birçok sağlık sorununa birebir geliyor. Gribe yakalandığınızda ya da bademcik iltihabı yaşadığınızda, atom çayının yatıştırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. İçine bir tatlı kaşığı bal katarsanız, boğazınızdaki rahatsızlığı dindirebilirsiniz. Ayrıca kronik bronşitiniz varsa yaz-kış demeden bu çaydan günde iki bardak tüketmenizde fayda var. Çünkü atom çayı bronşitin yarattığı iltihabı giderme konusunda usta diyebiliriz.      

Öksürük şikayetiniz varsa

atom

Özellikle içeriğindeki zerdeçal ve zencefil sayesinde öksürüğü yumuşatmaya yardımcı olan bu çayın balgam söktürücü özelliği de bulunuyor. Üst solunum yolları iltihabı yaşar ve sesiniz kısılırsa, sesinizi açmak ve ses tellerinizi daha sağlıklı bir hale getirmek için de bu çayı tüketebilirsiniz. 

Enerji kaynağı atom çayı

Havaların soğumaya başladığı şu günlerde bağışıklık sistemini güçlü tutmak önemli. Atom çayı güçlü içeriği sayesinde size gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi verir. Aynı zamanda da gribe sebep olan virüslere karşı etkili bir kalkan görevi görür. Vücut direncini yükselterek hastalıklara karşı gardınızı almanızı sağlar.    

Mide sorunlarını rahatlatır

Atom çayının gaz giderici özelliği sindirim ve hazımsızlık sorunu yaşayan kişilere deva oluyor. Küp şeklindeki Mindivan Atom Çayı’nı yemekten sonra bir fincan sıcak suyun içine atarak tüketebilir ve hazımsızlığı giderebilirsiniz. Ancak mide sorununuz varsa, bu çayı günde iki bardaktan fazla tüketmemenizi öneririz. İçeriğindeki güçlü baharat ve bitkilerden ötürü fazla tüketildiğinde midede yanma hissi yaratma olasılığı var.

Atom çayının ağrı kesici etkisi var

Atom çayının içeriğinde yer alan baharat ve bitkilerin sahip olduğu vitamin ve mineraller bir araya geldiğinde ağrı kesici bir etkiye sahip oluyor, çünkü vücuttaki kan dolaşımını düzenleme özelliğine sahipler. Yorgunluk ya da stres kaynaklı baş ya da kas ağrısı yaşadığınız zaman atom çayını tüketerek ağrınızı hafifletebilir, hatta geçirebilirsiniz. 

Zayıflamak isteyenlerin dikkatine

Bu çay metabolizmayı, doğal olarak da yağ yakımını hızlandırır. Ancak hazır olanlarını almadan önce içeriğini kontrol etmenizi öneririz, çünkü şeker içeren atom çayları maalesef zayıflatma etkisinin önüne geçebilir. İçeriğindeki tarçının kan şekerini düzenleme özelliği açlık hissinin bastırılmasına yardımcı olur. Vücutta biriken ödemi atmaya destek olan karanfil ile yağ yakımını hızlandıran zerdeçal ve zencefil sayesinde daha rahat kilo verebilirsiniz. Diyet yapıyorsanız, bağışıklığınızın düşmemesi için önleminizi de almış olursunuz.    

Ayrıca dilerseniz bu konudan sonra “Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Tavsiyeler” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.