ÜST

Bebeğiniz için zeka geliştirici oyuncaklar

Zeka geliştirici oyuncaklar ile bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini sağlıklı bir şekilde sağlamak oldukça kolay. Üstelik çocukların gelişiminde tercih edilen zeka geliştirici oyuncaklar, geçirdikleri zamanın kalitesi için de önemli bir yere sahip.

O, dünyada en çok değer verdiğiniz varlık. O, sizin her şeyiniz. Hele ki bu kadar küçükken onu kötülüklerden korumak ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığınızı biliyoruz. Gelişimleri için de gösterdiğiniz özen oyuncak seçimlerinize bile yansıyor.

zeka geliştirici oyuncaklar

Peki bebeğiniz için en doğru oyuncağı nasıl seçebilirsiniz?

Doğru oyuncaklar seçerek bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimi için yardımcı olabilirsiniz. Özellikle zeka geliştirici oyuncaklar ile;
– Farklı olanı ayırt edebilme
– Eşleme
– Sayı sayma
– Sıralayabilme
– Gruplara ayırma gibi kavramları bebeklik döneminde öğrenmeye başlayabilirler. 

Bu noktada da çocuğunuzun yaşı ya da kaç aylık olduğunu göz önünde bulundurarak ona en uygun oyuncakları seçmenizde yarar var. Örneğin 0-3 yaş arası çocuklar/bebekler kelimeleri artık akıllarında tutmaya başlarlar, böylece de dil yetenekleri gelişir. 

Diytoy İlk 100 Sözcük gibi oyuncaklarla konuşmayı öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz. Hatta kartlarda yer alan resimleri farklı seslerle ona tanımlamaya çalışırsanız onlar için bu süreci çok daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Üstelik bu tip oyuncaklar sayesinde sayılar ve şekillerle de tanışmalarını renkli bir şekilde sağlayabilirsiniz. Bunun için pek çok oyuncak alternatifi karşımıza çıkıyor. 

Dede 12 Parça Silindir Kule Bultak ile renk ve şekilleri tanımasına yardımcı olurken motor becerilerinin de gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Zeka geliştirici oyuncakların faydalarına bakacak olursak:

– Bir grup içerisinde bu oyuncaklarla oynayabilirse sosyal gelişimini sağlar.
– Yeteneklerini beraber keşfetmenizde yardımcı olur.
– El ve göz koordinasyonları gelişir.
– Renk, sayı gibi soyut kavramları daha kolay tanımasını, anlamasını sağlar.
– Dil becerilerini geliştirir.

Bebeğinizin gelişimi için önemli olsa da bu oyuncakları seçerken oldukça dikkatli olmakta yarar var. Özellikle aldığınız oyuncakların hitap ettikleri yaş gruplarına dikkat etmeniz onun keyifli vakit geçirmesi için son derece kritik. 

zeka geliştirici oyuncaklar

Yaşa göre oyuncak seçimi

0-3 yaş aralığındaki çocuklara daha çok duyularına yönelik oyuncaklar cazip gelirken, yaş ilerledikçe oyuncakta aradıkları özellikler de farklılaşacaktır. 0-3 yaş grubundaki çocuklar oyuncaklar dahil pek çok nesneyi ağızlarına alarak tanımaya meyillilerdir, bu nedenle oyuncaklarının yapıldığı materyalin bile oyuncak seçiminizde önemli bir rol oynadığını hatırlatmakta fayda var.

Bebekler için eşya, kıyafet ve oyuncak almak oldukça eğlenceli olsa da bunca detaydan sonra ona ne alacağınız konusunda kararsızlık yaşıyor olabilirsiniz. Hiç merak etmeyin, birkaç örnekle bu sorunu beraber aşalım ve onunla keyifli vakit geçirmenizde yardımcı olabilecek oyuncaklara bakalım:

0 – 6 ay için eğitici oyuncaklar:

Bu dönemde daha çok duyularına yönelik oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Sesli ve renkli oyuncaklar hemen dikkatlerini çekecektir. Hatta dokunduğunda farklı yüzeylerle karşılaşmak ilginç gelecektir. Genelde çıngıraklar, yumuşak ve ses çıkaran peluş oyuncaklar isabetli olacaktır. Bu tip oyuncakların yanında daha dikkat çekici tercihler de yapabilirsiniz. 

 

Örneğin; şarkılar, hayvan sesleri gibi farklı fonksiyonları olan Kanz Eğitici İlk Kumandam Oyunu ile eğlenceli anlar yaşamalarını sağlarken, yapıldığı materyalin herhangi bir zararlı kimyasal içermemesi sağlığını da ön planda tutacak.

6 ay – 1 yaş  için eğitici oyuncaklar:

İlk dönemden farklı olarak sadece duyularına değil aynı zamanda motor gelişimine de yönelik oyuncaklar tercih edebilirsiniz. 

Kanz Eğitici Denge Kule – 9 Küp 6 Yüzey ile dengeyi öğrendiği küpleri üst üste koyabilir. Ayrıca küplerin üstünde yer alan renk, sayı ve isimlerle kavramlara karşı aşina olmasını sağlayabilirsiniz.

2 yaş için eğitici oyuncaklar:

Bu dönemde bebekleriniz artık bir sonuca ulaşmak isterler, bu yüzden de amacı olan oyuncaklar onlar için oldukça eğlenceli olacaktır. Üstelik böylelikle bir hedef doğrultusunda hareket etme konusunda bilinçlenmeye başlayabilirler. Ayrıca analitik düşünmesini sağlamaya yardımcı olacak oyuncaklar da bu dönem için oldukça ideal.

Bebeğinizin keyifli vakit geçirmesini sağlarken gelişimlerini de düşünmeyi unutmayın. Ona uygun oyuncak seçenekleri için Hepsiburada 0-24 ay bebek oyuncakları kategorisini inceleyebilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuzla geçireceğiniz zamanın çok daha kaliteli olmasını istiyorsanız “Çocuğunuzla oynayabileceğiniz eğitici oyunlar ” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.