ÜST

Bu parfümler bahar ayına çok yakışacak!

Özenle hazırladığımız parfümler rehberi, bahar ayında sizi taptaze ve hafif hissettirecek! Muhteşem kokularla ilkbaharda yenilenmenin tadını çıkarın.

Bahar demek, yenilik demek. Doğa aylardır devam eden kış uykusundan uyanmaya başlarken, bizler de bu coşkuya hem ruhen hem de fizikken eşlik ediyoruz. Evimizde bahar temizliği yapıyor, gardırobumuzdaki kalın giysileri yavaş yavaş daha hafif parçalarla değiştiriyor, kendimizi hafifletiyoruz. İşte tam da bu yüzden ilkbahar yeni bir parfüm seçimi için en ideal zamanlardan biri. Taze bir başlangıç için duyularınızı harekete geçirecek, belki de alışık olduğunuzdan farklı, yenilendiğiniz hissini gerçekten size verecek olan bir koku kullanmaya başlayabilirsiniz. İlkbahara en çok yakışan parfümler burada!

Ancak parfüm seçimi “Ben çiçeksi kokuları çok severim, hemen bir tane gidip alayım kendime” diyeceğiniz kadar kolay olamayabiliyor bazen. Hatta bazıları için yeni bir tane almak, kararsızlıklarla dolu, zorlu bir mücadele haline dönüşebiliyor. Çünkü parfümler söz konusu olduğunda genelde kişiler ikiye ayrılıyorlar; bir kısım yıllardır aynı parfümü kullanıp bunu adeta karakterlerinin bir parçası haline getirip değişime önyargılı yaklaşırken, bir kısım da şıpsevdi misali her sezon parfüm değiştiriyor.

Tabii ki zevkler ve renkler tartışılmaz ama gelin hem alışkanlıklarınızı geride bırakarak biraz yenilenmenin keyfini çıkarın hem de tarzınıza ve karakterinize uygun olan doğru parfümü nasıl seçeceğinizi öğrenin.

Mevsime göre parfümler

parfümler

Sahi neden mevsime göre parfüm seçilir? Tüketim çılgınlığının bir sonucu diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü bunun hava sıcaklığıyla doğrudan ilgisi var. Sıcak hava kokuyu yoğunlaştırırken, soğuk hava uçup gitmesini zorlaştırır. Bu yüzden ilkbahar aylarında hafif ve taze kokular genelde tercih edilir. Teninizin ısısı yükseldikçe, etrafınıza temiz, taze kokular saçarsınız. Odunsu kokular gibi genelde kışın tercih edilen ağır notalar yazın sıcak günlerinde daha da yoğunlaşarak adeta boğulmanıza neden olabilir. İnci çiçeği, şakayık, menekşe gibi çiçeksi kokuların bahar aylarında daha çok rağbet görmesinin nedeni tam da budur.

Notalarla tanışın

parfümler

Nota dendiğinde aklınıza ilk olarak haliyle müzik notaları geliyordur, ancak parfümlerin de notaları var. Kokunuzun bileşenlerini oluşturan toplamda üç nota vardır; üst, orta ve alt. Üst notayı teninize ilk sıktığınız anda aldığınız ve yaklaşık 15 dakika sonra uçup giden o kokudur. Üst nota yerini ortaya bırakır. Orta nota parfümün gövdesini yani birkaç saat kalıcı olacak olan ana kokudur. Alt notalarda ise zengin ve ağır esanslar yer alır. Orta notanın etkisi geçtikçe size gün sonuna kadar eşlik eden bu alt notalardır. “Bunlar beni pek de ilgilendirmiyor. Parfümü koklarım, beğenirsem alırım” diyorsanız, işte o noktada hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz çok yüksek.

Örneğin üst nota sizin en sevdiğiniz kokulardan biri olan vanilya ve parfümü sıktığınız an bu parfüme bayıldınız, ancak orta ve alt notaları örneğin gül gibi kokusunu hiç sevmediğiniz esanslardan oluşuyorsa, bir saatin ardından bu parfümü aldığınız için pişman olabilirsiniz. Çünkü o aslında gül ağırlıklı bir kokudur. Eğer kafanız karıştıysa parfümerilerdeki satış danışmanlarıyla görüşüp hangi kokuların size göre olduğunu bir uzman eşliğinde keşfedebilirsiniz.

Çiçekten öte parfümler

Genelde odunsu ve baharatlı kokuların ağır bastığı kış parfümlerinin aksine ilkbahar ve yaz aylarında meyvemsi, çiçeksi, turunçgillerin mis kokusunun yer aldığı, deniz havasını teninize taşıyan hafif ve tazelik hissi verenler tercih edilir. Bahar kokuları dendiğinde akla ilk gelen çiçeksi kokulardır, ancak çok daha fazla seçeneğinizin olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Örneğin deniz notalarını içeren kokular turunçgillere güzel bir alternatif olabilir. Bu tür bir parfüm istiyorsanız, içeriğinde deniz tuzu ve ozon olmasına dikkat edin. Parfümünüzü çok seviyor ve yaz-kış kullanmak istiyorsanız, kendi parfümünüzün daha uçucu ve hafif bir versiyonu olan “eau fraiche” serisini tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde kullandığınız parfümün ilkbahar-yaz aylarıiçin üretilmiş versiyonlarının da olup olmadığını araştırabilirsiniz.

Gün boyu tazelik hissi

parfümler

Alt notaları odunsu ve baharatsı olmadığı için ilkbahar parfümleri size ilk başta çok hafif gibi gelebilir. Ancak seçtiğiniz parfümün vücut losyonu, deodorantı ya da vücut spreyini de kullanarak gün boyu süren bir ferahlık ve temizlik hissi yaşayabilirsiniz. Parfümünüzle uyumlu bu tür destekleyici ürünler için burayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki nemli ciltler kurumuş ciltlere göre kokuyu daha iyi yayar. Bu yüzden günlük rutininizde yer alan nemlendiricinizi kullanmayı yazın da ihmal etmeyin.

Küçük bir de uyarı da bulunmadan geçmeyelim. Genelde parfümü başımızın üstünde şöyle bir dolaştırarak ya da kulaklarımızın arkası, bileklerin içi gibi nabız bölgelerine sıkarız ki parfüm daha iyi bir şekilde yayılsın, ancak unutmayın ki yaz kapıda, yani güneş bütün güzelliğiyle parlamaya başlayacak ama diğer yandan da cildimizin zarar görme olasılığının en yüksel olduğu sezona giriyoruz. Kokular içeriğinde yer alan alkol gibi etken maddeler güneşle temas ettiğinde cilt lekelerine sebebiyet verebilir. Bu yüzden özellikle dekolte bölgesine parfümünüzü sıkmaktan kaçınmanızı ve günlük hayatta da SPF içerikli nemlendiricileri kullanmanızı öneririz.

Ayrıca ünlü parfümlerin hikayesini merak ediyorsanız buraya ve parfümünüzün kalıcılığını artırmak istiyorsanız da buraya tıklayarak diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.